fbpx

NEWS:

Luty

Jeszcze w okresie mojego dzieciństwa luty był miesiącem zimnym, czasem zimniejszym niż styczeń. Obecnie jednak obserwować można coraz częstsze loty pszczół w drugiej i trzeciej dekadzie lutego. Taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku w mojej pasiece. Choć z notatek prowadzonych od samego początku istnienia pasieki wynikało, że obloty w powiecie rawskim (wschodnie Łódzkie) występowały od 3 do 12 marca, to w tym roku kilka dni z ruchem na wylotkach przypadło już na trzecią dekadę lutego. Choć żadnego z tych oblotów nie mogę raczej zaliczyć jako główny oblot wiosenny, to zmiany klimatyczne zachodzące w Polsce sprawiają, że na większości terytorium kraju już w końcu lutego warto zachować czujność, aby na czas podjąć pierwsze działania i zabiegi.

Gotowość do pierwszych zabiegów

Już w drugiej połowie lutego warto jest śledzić prognozy pogody. Zdarzyły się w 2016 roku dni z temperaturą oscylująca w najcieplejszym momencie w granicach 11-12°C, a to przy cichym i w miarę słonecznym dniu wystarczy pszczołom do opuszczenia ula w celu rozprostowania skrzydeł.



zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów



Wcześniej oblatują się pszczoły w ulach jednościennych, zwłaszcza pomalowanych na ciemny kolor i eksponowanych na słońce. Dość szybko na pierwsze znaczące wiosenne ocieplenie reagują także owady zimowane w ulach z tworzyw sztucznych.

Jako ostatnie przystępują do oblotu mieszkanki uli drewnianych ocieplanych.



Obserwacja pracy pszczół na wylotkach da nam odpowiedź co do liczby przezimowanych rodzin, choć nie powie nam wiele o ich kondycji. Z wglądem do ula lepiej się jednak nie spieszyć. Nawet jeśli podejrzewamy, że w którejś rodzinie straciliśmy matkę czy osłabła, to wciąż jest jeszcze dużo czasu, aby podjąć odpowiednie działania w bardziej sprzyjający dzień.

Jeśli zaś prognozy są szczególnie sprzyjające, to można już w lutym wykonać te zabiegi, które najczęściej wykonuje się dopiero w marcu. Jeżeli jednak pogoda jest typowo lutowa, to powinniśmy dalej koncentrować się na pracach pod dachem.

Korekta planów zakupowych

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Na podstawie liczby przezimowanych rodzin można skorygować także inne zakupy, choćby sprzętu czy leków. Nie ma sensu zostawiać tego na okres, w którym dostawcy mają dużo pracy i istnieje ryzyko, że nie zostaniemy obsłużeni w pełni satysfakcjonujący sposób.

Partycypacja w spotkaniach szkoleniowych

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów



Pewnego razu, na szkoleniu, podczas całkiem ciekawej moim zdaniem prelekcji byłem świadkiem zwrócenia uwagi pszczelarzowi, który sprawiał wrażenie zupełnie niezainteresowanego wykładem. Ja mam pszczoły już 60 lat i wszystko wiem na ich temat.

Nie słucham bo nie muszę, gdyż i tak nic mi to nie da – odparł znudzony opiekun pszczół. Popełnił wielki błąd – czasem w ciągu godzinnego wykładu dosłownie jedno zdanie może sprawić, że nasza gospodarka pasieczna stanie się lepsza.

Zawsze warto zachować otwarty umysł.


Porady Pasieczne