fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Miód kremowy z czym to się je?

Miód jest najbardziej znanym i najważniejszym produktem wytwarzanym przez pszczoły. Charakteryzuje się on określonymi właściwościami fizycznymi, chemicznymi, smakowymi i leczniczymi. Właśnie wspomniane właściwości są często powodem pewnych trudności. W przypadku spożywania miodu z pieczywem patoka (miód płynny) często spływa z kromki i bardzo łatwo wtedy o pobrudzenie rąk, ubrania i stołu. Krupiec (miód skrystalizowany) natomiast bywa twardy i w ogóle nie daje się rozsmarowywać, co może nawet zniechęcać do konsumpcji tego cennego produktu. Niedogodności te jednoznacznie eliminuje miód kremowy, absolutna nowość na polskim rynku produktów pszczelich.

Co kryje się pod nazwą miód kremowy?

Technika przygotowania miodów kremowych polega na mechanicznym mieszaniu świeżo pozyskanej od pszczół patoki aż do momentu krystalizacji. Mieszanie zapobiega tworzeniu się grubych kryształków cukrów w krupcu. Dzięki temu miód ten nie krystalizuje na twardo. Należy dodać, że w trakcie tego procesu nic się do miodu nie dodaje, ani nic się z niego nie zabiera. W Polsce jest to technologia nowatorska, której polscy pszczelarze nauczyli się od kolegów z krajów Europy Zachodniej.

Czym się charakteryzuje miód kremowy?

alt
Urządzenie do kremowania miodu

Konsystencją miód kremowy przypomina margarynę lub gęsty majonez. Zawsze daje się łatwo wyjmować z naczynia i rozprowadzać na pieczywie. Ważne jest też to, że swoją konsystencję miód ten utrzymuje bardzo długo.

Wilde w 1992 roku opisał niektóre zalety miodu kremowego:

• Może być polecany przez cały rok jako produkt najwyższej jakości.
• Raz przygotowany nie wymaga od konsumenta ponownego roztapiania, nie ma więc konieczności podgrzewania czy wykonywania innych czynności obniżających jego jakość.
• Pozostaje zawsze w postaci nadającej się do smarowania.
• Po przygotowaniu w formie kremu zawiera związki aromatyczne i naturalną jakość porównywalną z miodem świeżo odwirowanym z plastrów. Dotyczy to szczególnie miodów z mniszka i sadów, tak popularnych na Mazowszu.
• Często nie doceniany przez konsumentów miód rzepakowy w procesie kremowania uzyskuje atrakcyjny wygląd i przyjemny aromat.
• Jest szczególnie „przyjazny” dla pań domu, gdyż dzięki swej konsystencji nie lepi się do rąk, nie plami obrusa, odzieży czy dywanu.
• Miód ten nie rozwarstwia się, nie ma więc niebezpieczeństwa fermentowania.
• Krem miodowy może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć jego spożycie u osób, które zazwyczaj niechętnie go jedzą, np. dzieci. Jest też doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych.


zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Andrzej Niedźwiedzki




 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"