fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Nie bójmy się Unii

Od pewnego czasu na spotkaniach pszczelarskich różnych szczebli znajdują się ludzie, którzy starają się straszyć tym, co nas czeka z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Postępowanie takie jest tym niebezpieczniejsze, im wyższy szczebel związkowej hierarchii prezentuje osoba występująca przed danym audytorium.

Tak naprawdę zwykłemu pszczelarzowi ze strony Unii nie zagraża żadne większe niebezpieczeństwo. Od dawna już wiemy, że polska norma na miód jest bardziej wymagająca aniżeli wymagania stosowane w Unii. Wiemy też, że obwarowania, jakie stawia się pszczelarzowi, który chce we własnym zakresie konfekcjonować wyprodukowany we własnej pasiece miód, w żadnym z jej  krajów nie są ani w części tak restrykcyjne jak przesłany w końcu ubiegłego roku do zaopiniowania projekt, który powstał w naszym Ministerstwie Rolnictwa. Pozostał on jednak w sferze projektu, nie ujrzał i najprawdopodobniej nie ujrzy światła dziennego.

Swoją drogą warto byłoby wyjaśnić, komu tak naprawdę zależało, aby taki projekt się ukazał? Absolutnie niewiarygodnym wydaje się, aby powstał z inicjatywy jakiegoś podsekretarza w Ministerstwie, w którym nagle obudziła się troska o dobro polskiego pszczelarza. Bardziej prawdopodobnym jest raczej to, że jakiemuś działaczowi związkowemu, i to najwyższego szczebla, wpadł do głowy taki pomysł. A kiedy już projekt został opracowany, sam przestraszył się, widząc, do czego może prowadzić nadgorliwość.

Ale i na takiej sytuacji można zbić kapitał, gdyż jak pokazuje praktyka, można z przejęciem i oburzeniem na wielu spotkaniach pszczelarskich przekonywać, do czego prowadzi niekompetencja  ministerialnych urzędników.
Dziś już nikt nie powinien straszyć nas sytuacją w Unii, wykorzystując brak znajomości tamtejszych realiów. Nie jest bowiem problemem wyjazd do większości krajów unijnych. Mamy tam znajomych i przyjaciół, także w środowisku pszczelarzy, którym prawo unijne nie przeszkadza w prowadzeniu pasiek.


[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Czesław Jung    


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2004 nr 1.
Zamów e-prenumerate
"Pasieki"