fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Przegorzan

Przegorzan jest rośliną uniwersalną rosnącą na ziemiach słabych, lubi gleby wapienne, nie znosi mokrych. Kwitnie od lipca do września. Jest idealnym pożytkiem dla pszczół. Jego uprawa jest bardzo prosta. Szybko rośnie i nadaje się do uprawiania na rumowiskach i odłogach leżących blisko pasieki. Odradza się poprzez samosiew nasion.


fot.©Maria i Eugeniusz Sapiołko

Przegorzan najwygodniej wysiać jest na rozsadniku. Ziemia musi być pozbawiona chwastów a rozsadnik powinien znajdować się w lekkim półcieniu. Ziemię na rozsadniku wyrównujemy i wytyczamy rzędy (rząd od rzędu co 10 cm). Ziemie w rzędzie wybieramy na 2-3 cm głęboko i 3-4 cm szeroko. Polewamy wodą i zasłaniamy ciemna folią, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów zanim wzejdą nasiona przegorzanu.

Przygotowanie nasion do siewu

Zakupione czy pozyskane nasiona z natury dobrze jest zamoczyć w wodzie na dobę. Nasiona odsączamy na sicie przez godzinę i rozkładamy cienką warstwą np. na deskach, aby nadmiar wody z nich wyparował. Nasiona przewracamy co kilka minut, aby lepiej podeschły. Lekko przesuszone nasiona mieszamy z suchym żółtym piaskiem. Przygotowane w ten sposób nasiona możemy wysiewać na rozsadniku.

Sianie przegorzanu

W przygotowane wcześniej rowki siejemy przegorzan. Podczas wysiewania uważajmy na odległości miedzy nasionami. Nasiona nie stykające się ze sobą wyrosną równe z lepszym systemem korzeniowym. Pora siania nasion to koniec sierpnia. Nasiona moczone w wodzie szybciej będą wschodziły. Wysiane nasiona przykrywamy ziemią i lekko ugniatamy. Podlewamy drobnym strumieniem wody tak, aby woda podczas podlewania nie robiła zagłębień. Co drugi dzień podlewamy rzędy wysianego przegorzanu. Nasiona po 5-10 dniach powinny wschodzić. Kiedy siewki osiągną wysokość 4-6 cm możemy przesadzić je na miejsca stałe. Przygotowanie sadzonek przegorzanu w ten sposób jest dla pszczelarzy mniej kłopotliwe aniżeli wysiewanie nasion wprost do gruntu na miejsce stałe. Ciągłe odchwaszczanie i podlewanie jest bardziej uciążliwe i kłopotliwe niż przygotowanie sadzonek na rozsadniku.

Przygotowanie ziemi do sadzenia przegorzanu

Przegorzan sadzić należy w ziemię odchwaszczoną. Trzy tygodnie przed sadzeniem przegorzanu robimy oprysk środkiem chwastobójczym. Pszczoły będą miały korzyści z pożytku, jeśli teren przeznaczony pod zagon przegorzanu będzie miał minimum 30 arów. Przegorzan najpraktyczniej jest sadzić w rzędy, co metr w rzędzie i rząd od rzędu także co 1 metr. Sadzimy rzędy na przemian, sposób ten stwarza dobre warunki do wzrostu i daje możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy roślinami podczas pielenia i podlewania po posadzeniu.

Praktycznie nasiona przegorzanu moczone w wodzie można wysiewać od wiosny do późnego lata. Pszczelarze na ziemiach lekkich powinni sadzić akację, przegorzan. Rośliny te dają duże ilości pożytku i rosną dobrze na ziemiach słabych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Krzysztrof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"