fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

VIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

Organizatorami tegorocznego Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina, które odbyło się 29 i 30 września, byli Urząd Miasta i Gminy Przemków, Starostwo Powiatowe w Polkowicach, Przemkowski Ośrodek Kultury, Fundacja Wrzosowa Kraina, Przemkowski Park Krajobrazowy, Towarzystwo Wspierania Pszczelarstwa w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej oraz Sekcja Winoroślarstwa Związku Sadowników Polskich.

Przygotowano bardzo bogaty program, dzięki któremu impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Przybyli goście honorowi, między innymi Ryszard Sułkowski, ksiądz prałat Eugeniusz Marciniak, Ryszard Kulczycki, Piotr Borys, Jacek Sołtys, Leszek Grala, Zbigniew Michalewski, Piotr Śnigucki oraz starostowie powiatów bądź ich reprezentanci w Bolesławcu, Głogowie, Jaworze, w tym Starosta Powiatu Polkowickiego Marek Tramś.

Nie zabrakło również Włodzimierza Liberskiego, Bogusława Stankiewicza i Stanisława Mazana.Przybyły także liczne reprezentacje pszczelarzy wraz ze sztandarami związków, kół i zrzeszeń pszczelarskich.

Uroczystego otwarcia święta i powitania gości dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Przemków Stanisław Pępkowski, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Koordynacyjnej Dolnośląskich Związków Pszczelarzy, Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Alojzy Wacławek i Prezes Sekcji Winoroślarskiej Związku Sadowników Polskich Leszek Telatyński.

Po raz piąty miał miejsce „Ogólnopolski bieg po miód” pod patronatem mistrza świata w triatlonie Jerzego Górskiego, w którym uczestniczyło ponad 500 osób oraz I „Ogólnopolski bieg po miód osób niepełnosprawnych”. Każdy uczestnik biegu na mecie otrzymał pamiątkową czarkę z miodem, a zajmujący I, II lub III miejsca okazałe czarki z „Miodem wrzosowym z Borów Dolnośląskich”, który robił furorę podczas tegorocznego święta.



(fot. J. Glapiński)

Odbyła się II Konferencja Grupy Partnerskiej Wrzosowa Kraina pt. „Rozwój lokalny oraz promocja regionu w ramach Pilotażowego Programu Leader +”. W Przemkowskim Ośrodku Zdrowia uroczyście otwarto gabinet apiterapii. Pierwszy wykład z zakresu „Leczniczych właściwości produktów pszczelich” wygłosili prof. dr hab. Bogdan Kędzia i mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia z Poznania.

Przeprowadzono także po raz kolejny „Konkurs na najlepszy miód i wino”. Nagrodzono złotym, srebrnym i brązowym medalem „Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich”, najlepszy w ocenie profesjonalnego jury i uczestników święta.

Niedziela rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną w świątyni grecko-katolickiej p.w. Kosmy i Damiana, podczas której poświęcono plony całorocznego pszczelarzenia. Po nabożeństwie uformował się pochód uczestników święta wraz z orkiestrą dętą Przemkowa, który przeszedł ulicami miasta na teren parku – miejsca wszystkich najważniejszych imprez Święta Miodu i Wina oraz licznych stoisk wystawowych i handlowych firm niemal z całej Polski ze sprzętem pasiecznym i oczywiście z miodami.

Konkurs na wzorową pasiekę

Ważnym i oczekiwanym punktem programu było podsumowanie VIII edycji „Konkursu na wzorową pasiekę” oraz II edycji „Wzorowego gospodarstwa pasiecznego Dolnego Śląska w 2007 roku”. W kategorii pasiek I miejsce zajął Roman Śmieszek. Dwa II miejsca należały do Henryka Zaremby i Czesława Turwanickiego. III miejsca przypadły Mieczysławowi Okoniowi i Władysławowi Czuprysiowi.

Wyróżnienia specjalne przyznano pięciu dalszym pasiekom: Zbigniewa Ożoga, Jana Wójcika, Juliusza Kalety, Bazylego Rusinko i Jana Kucego. W kategorii gospodarstwa pasiecznego I miejsce zdobyli Izabela i Leszek Tumilewiczowie. II miejsce należało do Władysława Błauciaka, natomiast III do Stanisława Kaliniaka.

Wszyscy właściciele ww. pasiek i gospodarstw pasiecznych otrzymali od redakcji czasopisma „Pasieka”, które sprawowało medialny patronat nad Świętem Miodu i Wina, dodatkowe nagrody: laureaci I, II i III miejsc – roczną prenumeratę, a wszyscy laureaci roczniki „Pasieki”.

Goście honorowi uczestniczący po raz pierwszy w święcie posadzili drzewka miododajnych lip w Alei Miodowej na terenie Nadleśnictwa Przemków, którą założono przed siedmiu laty.

Zaproszeni goście zwiedzili Przemkowski Park Krajobrazowy i wrzosowiska, z których pochodzi zarejestrowany w Urzędzie Patentowym i zgłoszony do Unii Europejskiej produkt regionalny „Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich”.

Podobnie jak w latach poprzednich, odby się wielki festyn w parku miejskim. Popisywały się nie tylko orkiestry dęte, ale także zespoły folklorystyczne.

Bogaty program VIII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina został zrealizowany z nawiązką. Organizatorzy odbierali wiele pochwał od jego uczestników, którzy odwiedzili gościnny Przemków.

Na pochwały zasłużyli także pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Przemków oraz pozostałych instytucji, którzy przygotowali tak interesujący program i aktywnie uczestniczyli w jego realizacji.

Do zobaczenia w Przemkowie za rok! Darz miód.

Alojzy Wacławek


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"