fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Czy telefony komórkowe zabijają pszczoły?

Naukowcy podejrzewają, że promieniowanie z telefonów komórkowych powoduje masowe upadki pszczół.
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, nasze zamiłowanie do komórek może spowodować nie lada problemy. I nie chodzi bynajmniej o rachunki za telefon czy ból głowy. Naukowcy podejrzewają, że telefonia komórkowa może doprowadzić do poważnego ograniczenia zbiorów żywności, a tym samym do załamania się światowego rolnictwa.

Coraz więcej zwolenników zyskuje teoria, iż promieniowanie emitowane między innymi przez telefony komórkowe może być odpowiedzialne za jedną z najbardziej zadziwiających i tajemniczych zagadek ostatnich lat – masowe upadki pszczół („Nieznana choroba pszczół w USA”, Pasieka 2/2007, s. 41). Wiosną tego roku wielu zachodnioeuropejskich pszczelarzy sygnalizowało sytuację, która przypomina doniesienia z USA o masowych upadkach rodzin pszczelich.

Według przypuszczeń naukowców promieniowanie z telefonów komórkowych zakłóca system nawigacyjny pszczół, przeszkadzając im w locie powrotnym do ula. Tracą one orientację i nie mogą odnaleźć swoich rodzin. Choć wygląda to nieprawdopodobnie, znajduje się coraz więcej dowodów na poparcie tej tezy.

Zjawisko znikania pszczół określane jako CCD (ang. Colony Collapse Disorder) polega na opuszczaniu ula przez pszczoły mimo braku oznak chorobowych i zgromadzenia dużych zapasów pożywienia. Nigdy w pobliżu ula nie znaleziono martwych pszczół, zatem ginęły zapewne samotnie z dala od pasieki. Co ciekawe, inne pszczoły i dzikie owady, które zwykle rabują miód i pyłek pozostawiony w opuszczonych ulach, nie chcą zbliżać się do nich.

Pierwsze niepokojące sygnały dotarły zimą tego roku ze Stanów Zjednoczonych, gdzie upadki pszczół dotknęły niemal połowę wszystkich stanów. Na Zachodnim Wybrzeżu pszczelarze szacowali swoje straty na 60 %, na Wschodnim nawet na 70%.

CCD zaobserwowano także w Europie, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech,  Grecji oraz w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli te fakty się potwierdzą, następstwa mogą być alarmujące. Największe światowe uprawy, od których plonów zależy wyżywienie ludzkości, są zapylane przez pszczoły. Albert Eistein powiedział kiedyś, że jeżeli pszczoły znikną z naszej planety, to ludziom pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia. To daje do myślenia.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów



Geoffrey Lean and Harriet Shawcross,
The Independent, 15 kwietnia 2007
(tłum. JP)


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"