fbpx

Cyfrowy refraktometr do miodu PAL-22S

­Zbieranie owoców pracy jest dla każdego pszczelarza najbardziej ekscytującym momentem, lecz jednocześnie okresem niepewności: czy to już czas, czy może jeszcze warto trochę poczekać. Doświadczony pszczelarz potrafi oszacować dojrzałość miodu uderzając w górną beleczkę ramki plastra.

Patrząc na stożek miodu układający się podczas odwirowania plastrów również można wstępnie oszacować jakość miodu. Jest to metoda stara, lecz często zawodna. Jeżeli dojrzały miód jest wirowany bezpośrednio po odsklepieniu, a w pomieszczeniu jest ciepło, to zamiast oczekiwanego stożka może pojawić się… lejek. W dodatku takie badanie jest jakby nie było poniewczasie.

Najszybszą i najprostszą metodą określenia zawartości wody w miodzie pozostaje pomiar refraktometrem. Od dawna dostępne są na rynku proste refraktometry lunetkowe. Pozwalają one na odczyt w skali %Brix lub bezpośrednio w skali % zawartości wody w miodzie. Ich prostota nie zawsze idzie jednak w parze z dokładnością.

Refrakcja, będąca podstawą pomiaru, bardzo silnie zależy od temperatury – tylko ten czynnik może powodować błąd rzędu kilku %. Ale to nie koniec.

Dochodzi błąd samego urządzenia (dobry producent zawsze go podaje, przy czym nie należy mylić błędu z najmniejszą podziałką: to dwie różne sprawy!), następnie niejednoznaczność odczytu będąca kompilacją czynników zewnętrznych (oświetlenia) i ludzkich (każdy widzi trochę inaczej), wreszcie coś chyba najważniejszego: dokładnie wykonana i często powtarzana kalibracja refraktometru za pomocą odpowiednich wzorców.

Czy więc naprawdę wynik może być w pełni wiarygodny niezależnie od okoliczności pomiaru i umiejętności użytkownika?

Rozwiązaniem może być mały, dedykowany specjalnie dla pszczelarzy refraktometr cyfrowy PAL-22S japońskiej firmy ATAGO. Pomiar w tym urządzeniu opiera się na technologii dostępnej do tej pory wyłącznie dla wysokiej klasy przyrządów laboratoryjnych.

Wewnętrzne źródło światła o ściśle określonej długości fali pozwoliło nie tylko na uniezależnienie się od przypadkowego oświetlenia zewnętrznego - zdecydowanie zwiększyło też dokładność pomiarów. Mikroprocesorowy układ kompensacji temperatury dba o automatyczne uwzględnianie poprawek i przeliczenie skali. Na dużym wyświetlaczu otrzymujemy więc wynik bezpośrednio w wartościach % stężenia wody w miodzie odniesiony zawsze do standardowej temperatury 20°C.

Refraktometr jest wodoszczelny. Można go bez problemu myć pod bieżącą wodą (podobny zabieg w przypadku zwykłego refraktometru lunetkowego kończy się jego uszkodzeniem). Również kalibracja wykonywana jest za pomocą wody, i tu ciekawostka: woda nie musi być destylowana.

Jeżeli nie będzie odpowiednio czysta, instrument odmówi kalibracji informując nas o tym stosownym komunikatem. Dzięki temu, urządzenie możemy kalibrować niejako przy okazji mycia, upewniając się zarazem, czy pryzmat został należycie wyczyszczony.

Taka praktyka zdecydowanie zwiększa wiarygodność wyników. Dwie baterie AA starczają na wykonanie 11,000 pomiarów. Całość, wielkości telefonu komórkowego, z łatwością mieści się w kieszeni, wcale jej nie obciążając (waga to zaledwie 100 g). Refraktometr zawsze można zawiesić na znajdującej się w komplecie zgrabnej smyczy.

Właśnie prostota obsługi, małe wymiary i iście japońska solidność wykonania powodują, że refraktometry PAL są niezwykle popularne w pszczelarstwie, winiarstwie i przetwórstwie spożywczym. Teraz, dzięki unifikacji produkcji oraz korzystnemu kursowi dolara, do atutów dołączyła bardzo atrakcyjna cena. Może nie warto czekać na odwrócenie się dobrej passy i nabyć go już teraz?

Conbest Sp. z o.o.
tel: 012 261-95-00


 Abonament