NEWS:
NEWS:
Zapraszamy naszych czytelników do zapoznania się z obszernymi fragmentami książek publikowanych w dziale "Biblioteczka pszczelarza z pasją".
Wszystkie książki (oraz numery czasopisma "Pasieka") dostępne są w całości (a nie tylko we fragmentach) po opłaceniu e-Prenumeraty 365
Życzymy miłej lektury naszych książek, czytanych na laptopie, tablecie lub smartfonie.
Miód jest głównym, najbardziej cenionym i najpopularniejszym produktem pszczelim. W zależności od terminu zbioru, a tym samym pożytku, z jakiego korzystają pszczoły, można pozyskać miody odmianowe. Różnią się nie tylko składem, ale i właściwościami zdrowotnymi i walorami smakowymi.
Z książki dowiesz się, jaki jest skład chemiczny miodu i jak poszczególne jego składniki wpływają na nasz organizm oraz w jakich dolegliwościach sprawdzą się poszczególne rodzaje patoki. Poznasz też wymogi prawne, jakie musi spełniać ten produkt. Ponadto książka zawiera unikalne fotografie pyłków kwiatowych wykonane w dużym powiększeniu.
Wosk pszczeli, zaraz po miodzie, jest najważniejszym produktem pozyskiwanym z pasieki. Dla samych pszczół ma ogromne znaczenie, gdyż bez niego rodzina nie mogłaby istnieć. Podobnie jak współczesna gospodarka pasieczna – zgodna ze standardami higienicznymi i przynosząca dochody. Z książki dowiesz się nie tylko podstawowych informacji, takich jak wytwarzany jest wosk, jak go pozyskiwać i jakie ma dodatkowe zastosowanie w farmakologii i kosmetyce, lecz również wielu niuansów, które będą miały wpływ na poprawę jakości pracy i pozyskiwanego wosku w Twojej pasiece.
„Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej” to książka, która musiała się ukazać. Ostatnia publikacja w języku polskim, przedstawiająca szczegóły anatomiczne pszczoły miodnej została wydana w 1875 r. Przyszedł czas na podsumowanie wiedzy, którą przez dekady skrzętnie zbierał świat naukowy! Pozycja zawiera szczegółowe informacje, zdjęcia i odręczne rysunki, w przystępny sposób pogłębiające Waszą wiedzę.
Zamieszczamy fragmenty recenzji ekspertów nauk pszczelarskich
Książka zainteresuje wielu różnych czytelników, nie tylko naukowców i biologów, ale przede wszystkim będzie przydatna dla pszczelarzy.
Prof. Jerzy Woyke
(SGGW)
Książka ta skutecznie wypełnia lukę w krajowej literaturze dotyczącej pszczoły miodnej, w szczególności podstaw fizjologii i anatomii, ale też morfologii gatunku.
Prof. dr hab. Michał Woyciechowski
(Uniwersytet Jagielloński)
Wysoka wartość merytoryczna książki jest podparta zestawem szczegółowych, ręcznie rysowanych tablic anatomicznych. Dzięki nim (oraz zdjęciom mikroskopowym) każdy z łatwością wyobrazi sobie i zrozumie, jak zbudowana jest pszczoła miodna.
Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog
(Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)
praca zbiorowa pod redakcją Teresy Kobiałki
Niniejsza książka to cykl artykułów opublikowanych po raz pierwszy w „Kalendarzu Pszczelarza z Pasją 2023” i zawiera treści dotyczące wzbogacania bazy pożytkowej oraz różnego rodzaju zagrożeń, np. roślin inwazyjnych lub trujących dla owadów oraz środków ochrony roślin.
Sporo miejsca zajmują wszelkie aspekty związane z żywieniem pszczół, takie jak rodzaje pasz i podkarmiaczek, substytuty pyłku, probiotyki.
Uwzględniono tematy związane z pomyłkami w oznaczaniu odmiany patoki oraz ryzykiem zafałszowania miodu pokarmem lub pozostałościami leków. Wiele można się dowiedzieć również o zdrowiu pszczół w kontekście ich żywienia.
K2570 - Pożytki i karmienie pszczół - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK2570 - Pożytki i karmienie pszczół - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
praca zbiorowa pod redakcją Teresy Kobiałki
Książka została poświęcona faktom i mitom pszczelarskim, a sam zakres zagadnień jest bardzo szeroki – poprzez choroby pszczół miodnych, wychów i poddawanie matek pszczelich, historię pszczelarstwa, do praktycznej gospodarki pasiecznej. Pojawiły się też rozważania związane z ewolucją pszczół, użyciem pestycydów, brakiem zapylaczy w niektórych rejonach Chin czy występowaniem alergii u pszczelarzy, a także treści ściśle praktyczne, jak np. projekty rabat dla pszczół.
EBOOKK2500 - Pszczelarskie fakty i mity - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
praca zbiorowa pod redakcją Teresy Kobiałki
Książka zawiera cykl artykułów o zwalczaniu jednej z najgroźniejszych chorób pszczół – warrozy. Chorobę tę wywołuje roztocz o łacińskiej nazwie Varroa destructor, po polsku określany jako dręcz pszczeli, żerujący na czerwiu zasklepionym oraz postaciach dorosłych pszczół. Wraz z towarzyszącymi zakażeniami wirusowymi jest obecnie główną przyczyną strat rodzin pszczelich Apis mellifera na świecie. W książce omówiono biologię tego pasożyta, monitorowanie stopnia porażenia rodzin pszczelich, patogenezę, czyli mechanizm powstawania i rozwoju choroby, zakażenia wirusowe związana z tą chorobą, przeciwwarrozowe produkty lecznicze weterynaryjne dostępne w naszym kraju - prawidłowe stosowanie oraz najczęściej popełniane błędy, jak również biotechniczne metody zwalczania Varroa destructor.
EBOOKK231 - Pszczelarskie kompedium wiedzy o warrozie - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
praca zbiorowa pod redakcją Teresy Kobiałki
Książka zawiera cykl artykułów o różnorodnej tematyce – począwszy od prawidłowego całorocznego zwalczania warrozy i innych chorób, poprzez zakup i wymianę matek pszczelich, opanowanie nastroju rojowego, możliwości zwiększenia zbiorów miodu oraz dochodów z gospodarstwa pasiecznego, na aspektach prawnych dotyczących obowiązkowej dokumentacji, poprawnego znakowania miodu i usytuowania pasieki kończąc.
Opracowanie pierwotnie stanowiło treść „Kalendarza pszczelarza z pasją” na 2021 rok, którego nakład szybko został wyczerpany. Ponieważ poruszone zagadnienia wciąż są aktualne, na życzenie czytelników wydanie wznowiono, tym razem w formie książki.
Treści zostały opracowane przez najlepszych specjalistów z branży.
K2300 - Rok w pasiece - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK2300 - Rok w pasiece - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Martyna Walerowicz
Pszczoły i my jesteśmy osadzeni w przyrodzie. W ostatnim stuleciu zaczęliśmy zmieniać środowisko, doprowadzając do szóstego masowego wymierania gatunków w dziejach Ziemi. I może niektórzy uważają, że nie mogą nic zmienić, ale to nieprawda!
Obecnie ogrody to jałowe pustynie – ścięte trawniki i smutne tuje. Jak zmienić je w „fontanny nektaru” przyjazne środowisku, jednocześnie dające nam plony owoców, warzyw i ziół? Autorka odpowiada na to pytanie! Dowiesz się nie tylko, jakie rośliny miododajne sadzić w swoim ogrodzie, lecz też jak o nie dbać. Odkryjesz, jak prowadzić pomidory, by dały obfity plon, jak robić własne sadzonki roślin miododajnych i kiedy je sadzić, a także jak zaprojektować ogród, by wygodnie się z niego korzystało.
Książka podzielona jest na miesiące. Na początku każdego umieściliśmy listę czynności, które warto zrobić w danym czasie. Pod nimi znajduje się spis przydatnych w tym okresie rzeczy. Poza tym zostawiliśmy miejsce na własne podpunkty. Na końcu książki zamieściliśmy szczegółowe listy roślin, które nadają się na trzy różne typy wymagających gleb. Zmień swój ogród i pomóż przyrodzie!
K2000 - Jak prowadzić ekoogród - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK2000 - Jak prowadzić ekoogród - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Martyna Walerowicz
Czy jesteś pewien, że o pszczołach wiesz wszystko?
A jak myślisz – czy pszczoły śpią? Lenią się? Piją kawę? Okradają kwiaty? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś „nie”, to zachęcamy do sięgnięcia do naszej książki. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!
Jednak w środku znajdziesz odpowiedzi na pytania, dotyczące nie tylko pszczoły miodnej, lecz również produktów pszczelich, apiterapii, gospodarki pasiecznej, historii pszczelarstwa, wierzeń i wielu, wielu informacji o najsławniejszym owadzie na świecie. To jeszcze nie wszystko! Piszemy też o kuzynkach pszczoły miodnej i innych zwierzętach, związanych z tym niezwykłym gatunkiem. Treść książki była konsultowana z Profesorem Jerzym Woyke – osobą o wybitnych osiągnięciach naukowych w dziedzinie pszczelarstwa.
Pierwszy nakład „365 faktów o pszczołach” rozszedł się w okamgnieniu! Trzymasz w ręku drugie, poprawione wydanie tej pozycji, która w dodatku otrzymała brązowy medal w kategorii „książka o tematyce pszczelarskiej” podczas 46 ogólnoświatowego kongresu Apimondia.
K192 - 365 faktów o pszczołach - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK192 - 365 faktów o pszczołach - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Aneta Sulborska
Tak dokładnego opracowania dotyczącego roślin miododajnych na rynku jeszcze nie było. Przygotowała je dr Aneta Sulborska z katedry Botaniki i Fizjologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która od wielu lat publikuje na łamach „Pasieki” artykuły na temat roślin miododajnych.
Pozycję rozpoczyna dział objaśniający podstawową terminologię botaniczną, która przyda się podczas rozpoznawania gatunków. Dalej scharakteryzowano drobiazgowo występujące w Polsce, najbardziej wartościowe rośliny pożytkowe.
Opisy zawierają informacje nie tylko o ich wyglądzie, lecz również sposobach pielęgnacji i rozmnażania, zastosowania w tradycji ludowej czy ciekawostki dotyczące nazwy. Dodatkowo przy każdym gatunku wstawiono tabelę zawierającą jego kluczowe parametry, m.in. wydajność miodową i pyłkową.
Wszystkie rośliny opatrzone są zdjęciami, co znacznie ułatwia identyfikację.
Gatunki uporządkowano według pory kwitnienia – od pożytków wczesnowiosennych do jesiennych – które w każdym rozdziale podzielone są dodatkowo pod względem typu (drzewa, rośliny zielne itd.), co bardzo ułatwia zaplanowanie nasadzeń w ogrodzie tak, by przez cały rok dostarczał pokarmu pszczołom.
Dzięki książce „Rośliny pożytkowe” już nigdy nie będziesz miał wątpliwości, co posadzić w ogrodzie. To pozycja pełna wiedzy, która musi znaleźć się na półce każdego pszczelarza!
K182 - Rośliny pożytkowe - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK182 - Rośliny pożytkowe - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Sławomir Trzybiński
Autor wcześniejszej „Współczesnej gospodarki pasiecznej” – bardzo dobrze zresztą przyjętej przez czytelników – przekazał na kartach tej księgi całe swoje życiowe doświadczenie pasieczne spisując je na nowo i nie powielając wcześniej wydanych publikacji. Co ważne, poradnik mimo obszernych rozmiarów, nie stanowi źródła encyklopedycznej wiedzy, a praktyczny zapis gospodarki pasiecznej.
Pszczoły są fascynującymi owadami, okrytymi wciąż wieloma tajemnicami, a zmieniające się warunki pogodowe oraz inwazja coraz to nowych patogenów nie ułatwia opieki nad nimi. W „Wielkim poradniku pasiecznym” Autor odpowiada na pytania jak zmierzyć się z tymi wciąż zmieniającymi się warunkami, a co za tym idzie – często zaskakującymi sytuacjami w pasiece.
K129 - Wielki poradnik pasieczny - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK129 - Wielki poradnik pasieczny - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK129 - Wielki poradnik pasieczny- kup e-Prenumeratę na 45 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Pozycja niezbędna dla każdego pszczelarza posiadającego pasiekę hodowlaną. Autor w sposób wyczerpujący opisuje m.in. warunki, sprzęt i metody wychowu matek pszczelich. Ponadto porusza zagadnienie doskonalenia pogłowia pszczół.
Warto podkreślić, że Sławomir Trzybiński przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie nabyte we własnej pasiece hodowlanej. Zatem proponowane w książce rozwiązania są sprawdzone i warte polecenia.
Wychów matek pszczelich jest możliwy w każdej pasiece, a od ich jakości zależy sukces lub niepowodzenie w prowadzeniu pasieki. Warto więc poznać tajniki hodowli matek i z powodzeniem wykorzystać je na własne potrzeby.
K33 - Wychów matek pszczelich - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK33 - Wychów matek pszczelich - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK33 - Wychów matek pszczelich- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Sławomir Trzybiński jest znanym i lubianym w środowisku pszczelarskim autorem szeregu publikacji zamieszczanych na łamach różnych czasopism pszczelarskich. Dotychczas ukazała się "Współczesna gospodarka pasieczna" jego autorstwa, ciesząca się dużą popularnością.
Ule styropianowe są coraz bardziej popularne. Posiadają wiele zalet: są łatwe w odkażaniu, nie ulegają biodegradacji, posiadają niewielkie gabaryty zewnętrzne i ciężar, dzięki czemu doskonale nadają się do prowadzenia gospodarki wędrownej.
Autor porusza szereg zagadnień niezwykle istotnych dla każdego pszczelarza gospodarującego w styropianowych ulach wielokorpusowych, m.in.:
K26 - Gospodarka w ulach styropianowych - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK26 - Gospodarka w ulach styropianowych - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK26 - Gospodarka w ulach styropianowych- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Produkcji pyłku i pierzgi oraz postępowaniu z nimi poświęcona jest niniejsza pozycja. Redakcja czasopisma „Pasieka” wychodzi naprzeciw potrzebom wielu polskich pszczelarzy poszukujących podręcznika, który w sposób zrozumiały, praktyczny i jednocześnie plastyczny przedstawi wiedzę potrzebną w pasiece produkującej pyłek i pierzgę.
Mamy nadzieję, że oddawana w Państwa ręce pozycja pomoże nie tylko zwiększyć wydajność ekonomiczną Państwa pasiek, ale jeszcze lepiej poznać i zrozumieć urzekający świat pszczół.
Obecnie najważniejszym kierunkiem gospodarczego użytkowania pszczół w większości krajów świata jest ich wykorzystanie do zapylania roślin uprawnych.
Największą wartość spośród produktów wytwarzanych bezpośrednio przez rodzinę pszczelą ma miód, ale coraz większego znaczenia zaczyna nabierać produkcja pyłku w postaci obnóży i wytwarzanej przez pszczoły pierzgi. Właściwości dietetyczne i lecznicze tych produktów są bardzo duże, stąd rosnące zainteresowanie nimi na rynku.
Przez długie wieki jedynymi wytworami rodziny pszczelej pozyskiwanymi przez ludzi był miód i wosk. Wraz z doskonaleniem technik gospodarki pasiecznej i unowocześnianiem rolnictwa zmieniły się sposoby prowadzenia pasiek, rozszerzona też została gama produktów pasiecznych.
K85 - Wszystko o pyłku i jego pozyskiwaniu - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK85 - Wszystko o pyłku i jego pozyskiwaniu - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK85 - Wszystko o pyłku i jego pozyskiwaniu- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Od czasu ukazania się w latach siedemdziesiątych "Gospodarki pasiecznej" Wandy Ostrowskiej, będącej swoistego rodzaju biblią dla pszczelarzy, brakowało tego typu kompendium wiedzy pszczelarskiej.
W 2008 roku po raz pierwszy wydano „Współczesną gospodarkę pasieczną” autorstwa Sławomira Trzybińskiego, której nakład wyczerpał się bardzo szybko.
Jest to zatem drugie już wydanie tego bestsellerowego podręcznika opisującego praktyczne współczesne pszczelarstwo i cieszącego się dużą popularnością nie tylko wśród początkujących pszczelarzy, ale również i tych z wieloletnim stażem. Autor, posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie zmierza się praktycznie ze wszystkimi problemami pszczelarstwa początku XXI wieku.
Niniejsze wydanie, w porównaniu do pierwszego, zostało podzielone tematycznie na 2 tomy (dla lepszego komfortu czytania) i uszczuplone o rozdział o wychowie, unasienianiu i poddawaniu matek pszczelich, ponieważ został on wydany jako odrębna pozycja książkowa ("Wychów matek pszczelich" nr kat. K33).
Książka natomiast zawiera liczne uzupełnienia i komentarze, np. na temat specyfiki polskiego pszczelarstwa, ras i linii pszczół użytkowanych w Polsce, czy też zanieczyszczenia produktów pszczelich.
K88 - Współczesna gospodarka pasieczna. Tom I - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK88 - Współczesna gospodarka pasieczna. Tom I - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK88 - Współczesna gospodarka pasieczna. Tom I- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Od czasu ukazania się w latach siedemdziesiątych "Gospodarki pasiecznej" Wandy Ostrowskiej, będącej swoistego rodzaju biblią dla pszczelarzy, brakowało tego typu pozycji na rynku.
W 2008 roku po raz pierwszy wydano „Współczesną gospodarkę pasieczną” autorstwa Sławomira Trzybińskiego, której nakład wyczerpał się bardzo szybko.
Jest to zatem drugie już wydanie tego bestsellerowego podręcznika opisującego praktyczne współczesne pszczelarstwo i cieszącego się dużą popularnością nie tylko wśród początkujących pszczelarzy, ale również i tych z wieloletnim stażem. Autor, posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie zmierza się praktycznie ze wszystkimi problemami pszczelarstwa początku XXI wieku.
Niniejsze wydanie, w porównaniu do pierwszego, zostało podzielone tematycznie na 2 tomy (dla lepszego komfortu czytania) i uszczuplone o rozdział o wychowie, unasienianiu i poddawaniu matek pszczelich, ponieważ został on wydany jako odrębna pozycja książkowa („Wychów matek pszczelich” nr kat. K33). Książka natomiast zawiera liczne uzupełnienia i komentarze, np. na tematy wykorzystania pożytków spadziowych czy poszczególnych prac pasiecznych.
K89 - Współczesna gospodarka pasieczna. Tom II - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK89 - Współczesna gospodarka pasieczna. Tom II - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK89 - Współczesna gospodarka pasieczna. Tom II- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Krzysztof Furso
Broszurka adresowana jest do początkujących pszczelarzy. Autor podpowiada, jakie prace pasieczne należy wykonywać w poszczególnych miesiącach. W 2011 roku na łamach „Pasieki” ukazał się cykl porad pasiecznych cieszący się dużą popularnością i uznaniem czytelników autorstwa Krzysztofa Furso.
Trudno zabierać ze sobą do pasieki opasły rocznik pszczelarskiego pisma, stąd pomysł na oddzielną broszurkę opracowaną właśnie na bazie wyżej wymienionych artykułów.
Specjalnie na Państwa życzenie poprosiliśmy Autora o uzupełnienie treści, aby sprostać oczekiwaniom świeżych adeptów pszczelarstwa. Książeczka zawiera też słowniczek aż 76 pojęć związanych z pszczelarstwem oraz miejsce na notatki.
K86 - Porady pasieczne - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK86 - Porady pasieczne - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK86 - Porady pasieczne- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Robert Synowiec
„Bzykające hobby” to jeden z nieliczych poradników, które czyta się tak dobrze jak powieść. Książka przesycona jest humorem, do tego czytelnikowi może towarzyszyć świadomość, że to co opisał autor nie jest ani wycinikami z innych książek o tematyce pszczelarskiej, ani fikcją literacką, tylko powstała na podstawie jego własnych doświadczeń.
„Bzykające hobby” jest swoistego rodzaju pamiętnikiem, gdzie po każdym wpisie autor zamieszcza wnioski, czasem dodatkowo słowniczek pojęć pszczelarskich, z których niewąpliwie skorzystają osoby dopiero co zaczynające swą przygodę pszczelarską lub takie, dla których pszczelarstwo to zupełna nowość.
Do kogo zatem jest adresowana ta książka? Z pewnością do tych, którzy planują założyć pasiekę, ale również do starszych pszczelarzy – po pierwsze dla przyjamności rozbudzenia wspomnień pierwszych przeglądów, a po drugie – aby wiedzieć, jak podołać roli mentora. Przecież nigdy nie wiadomo, kiedy do drzwi zapuka młody adept pszczelarstwa z prośbą o naukę...
Zdumiewające jest to, że autor podjął próbę zakupu ula i osadzenia w nim pszczół nie z chęci pozyskania miodu, ale po to, aby ratować pszczoły, żeby nie wyginęły. To może jeszcze nie byłoby zaskakujące, gdyby nie alergia i złe tolerowanie jadu pszczelego, do tego pierwszy kontakt autora z pszczołami przd laty nie należał do najprzyjemniejszych...
K96 - Bzykające hobby - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK96 - Bzykające hobby - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK96 - Bzykające hobby- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Paweł Chorbiński
Wojna z podstępnym pasożytem ciągle trwa. Roztocza Varroa destructor w przeciągu kilkunastu lat zdołały zmienić sposób rozwoju, by dostosować się przeciwko metodom leczenia stosowanym przez pszczelarzy. Dlatego trzecie, odświeżone wydanie „Pokonaj warrozę” zawiera aktualne informacje zarówno dotyczące biologii pasożyta jak i usuwania go z gniazda.
Nowe leki, nowe sposoby oceny stopnia porażenia, słowem – nowe metody walki – to coś, z czym musi zapoznać się każdy pszczelarz!
K2 - Pokonaj warrozę. Wydanie III - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK2 - Pokonaj warrozę. Wydanie III - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK26 - Pokonaj warrozę. Wydanie III - kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Paweł Chorbiński
W „Chorobach pszczół miodnych” zawarto opis wszystkich chorób i szkodników pszczół występujących w naszej strefie klimatycznej oraz metody ich zwalczania. Informacje te przeplatają się z poradami z dziedziny gospodarki pasiecznej, takimi jak np. wykonywanie odkładów, zwalczanie rójek, poddawanie matek, przesiedlanie rodzin, karmienie rodzin pszczelich czy dostosowanie wielkości gniazda do siły rodziny.
Autorem publikacji jest dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw., autorytet w dziedzinie chorób pszczół.
K1910 - Choroby pszczół miodnych - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK1910 - Choroby pszczół miodnych - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Sławomir Trzybiński
Przyczyny chorób pszczół mogą mieć różne podłoże, zarówno zewnętrzne (niedobór pożywienia, niewłaściwe pożywienie, złe warunki bytowe, niewłaściwe metody gospodarki, niekorzystne warunki pogodowe, zła kondycja matki) jak i wewnętrzne, czyli genetyczne. Z kolei produkty pszczele są niszczone przez szkodniki wtedy, gdy są niewłaściwie przechowywane.
Niekorzystne warunki zewnętrzne, powodujące osłabienie rodzin pszczelich, co prowadzi do spadku naturalnej odporności pszczół na choroby są bardzo często skutkiem postępowania pszczelarza. Najczęściej rodzina słabnie wskutek stosowania niewłaściwych metod gospodarki pasiecznej.
Często przyczyną osłabienia pszczół są zatrucia środkami chemicznymi stosowanymi w ochronie roślin. Rodziny już chore łatwo ulegają zarażeniu innymi chorobami; często też pasożyty powodujące jedną chorobę przenoszą inne czynniki chorobotwórcze, na przykład roztocze Varroa są wektorem (roznosicielem) chorób wirusowych.
Odporność na różne choroby zakaźne została nabyta przez pszczoły w ciągu milionów lat ewolucji. Genetycznie utrwalone zostały takie procesy fizjologiczne i zachowania, które w optymalnych warunkach nie pozwalają na rozwój choroby lub prowadzą do zaprzestania procesu chorobowego. Te procesy odpornościowe dotyczą tylko chorób „od zawsze” nękających pszczoły.
W niewielkim stopniu pomagają zwalczyć nowe choroby pszczół, które zaatakowały ten gatunek na skutek działalności człowieka. Należą do nich groźne choroby inwazyjne: warroza, mały chrząszcz ulowy oraz choroba roztoczowa, z których rodziny pszczele nie są w stanie wyleczyć się same.
K92 - Choroby i szkodniki pszczół - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK92 - Choroby i szkodniki pszczół - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK92 - Choroby i szkodniki pszczół- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Jednym ze sposobów poprawienia opłacalności chowu pszczół jest rozszerzenie asortymentu wytwarzanych w pasiece produktów o nowe, aktualnie potrzebne na rynku.
Produktem, który można wytwarzać w każdej pasiece, są pszczoły, oferowane w postaci rodzin pszczelich, odkładów i pakietów. Jest to produkt uniwersalny, gdyż wychów pszczół na sprzedaż nie jest uzależniony od obfitości bazy pożytkowej i od warunków pogodowych w takim stopniu, jak na przykład produkcja miodu.
Większość polskich pasiek korzysta ze słabych lub krótkotrwałych pożytków i osiągnięcie w nich wysokiej produkcji miodu jest możliwe tylko dzięki podjęciu gospodarki wędrownej.
Natomiast odkłady i pakiety można produkować w różnych warunkach, również w gorszych, niedobór pożytku nektarowego zastępując podkarmianiem.
Niniejsza pozycja jest skierowana do pszczelarzy, którzy chcą poszerzyć ofertę wytwarzanych w swoich pasiekach produktów.
Omówiono w niej praktyczne sposoby produkcji odkładów i pakietów z przeznaczeniem do wykorzystania ich we własnej pasiece i na sprzedaż.
Mamy nadzieję, że oddawana w Państwa ręce książka nie tylko pomoże poprawić wydajność ekonomiczną pasiek, ale umożliwi lepsze zrozumienie fascynującego świata pszczół.
K70 - Pakiety i odkłady - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK70 - Pakiety i odkłady - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK70 - Pakiety i odkłady- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Michał Piątek
„Dochodowa Pasieka” to kompendium wiedzy z zakresu zarządzania gospodarstwem pasiecznym i marketingu produktów pszczelich. Pozycja porusza zagadnienia związane z należytą organizacją prac pasiecznych i budową korzystnego wizerunku i rozpoznawalności pasieki na rynku.
Autor podpowiada jak zwiększyć produkcję miodu i zysk z jego sprzedaży. Napisana jest wyjątkowo przystępnym językiem przez pszczelarza i jednocześnie praktyka zarządzania i marketingu.
Całość wzbogaca słownik angielsko-polski i polsko-angielski ułatwiający korzystanie ze światowych zasobów internetowej wiedzy pszczelarskiej. To bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych podręczników pszczelarskich wydanych w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu. Jest absolutnie niezbędny w biblioteczce każdego dobrego pszczelarza.
K123 - Dochodowa pasieka - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK123 - Dochodowa pasieka - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK123 - Dochodowa pasieka- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Sławomir Trzybiński
Drogi pszczelarzu! Trzymasz w ręku książkę, która krok po kroku wyjaśni Ci sposób w jaki należy postępować, by ze swoich uli uzyskać dużo miodu wysokiej jakości. Autor dokładnie opisuje wytwarzanie „płynnego złota” przez pszczoły, sposoby za pomocą których można odebrać go z ula, techniki wydobywania miodu z plastrów i jego prawidłowego przechowania.
Ponadto w środku znajdziesz dokładne informacje o aktualnych wymaganiach prawnych dotyczących pracowni pasiecznej, opisywania, konfekcji i sprzedaży miodu.
Autor tłumaczy czym jest miód kremowany (i jak go wytworzyć), dlaczego czasem w słojach pojawiają się wykwity i czy warto trudzić się produkcją miodu sekcyjnego.
W książce zawarto dodatkowe informacje, np. o wymaganiach stawianych produkcji miodu ekologicznego. „Wszystko o miodzie i jego pozyskiwaniu” naprawdę dotyczy wszystkiego o miodzie i jego pozyskiwaniu!
K196 - Wszystko o miodzie i jego pozyskiwaniu - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK196 - Wszystko o miodzie i jego pozyskiwaniu - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Michał Piątek
Porady pasieczne Michała Piątka zostały zamieszczone w „Kalendarzu Pszczelarskim 2017”, którego nakład został bardzo szybko wyczerpany. Ponieważ same porady nie straciły na aktualności, a Czytelnicy wciąż dopytują o odrębną publikację, która by je zawierała, to niniejsze wydanie spełnia właśnie te oczekiwania.
„Ilu pszczelarzy, tyle sposobów gospodarzenia przy ulu. W niniejszej książce zawarłem kilka porad, które – mam nadzieję – przyniosą pożytek. Zachęcam do refleksji i eksperymentów. Przede wszystkim warto uczyć się na błędach – analizować je i eliminować ich przyczyny. Mam jednak nadzieję, że z Państwa zapisków i ich analizy bić będzie wyłącznie optymizm, a praca z pszczołami z roku na rok stawać się będzie coraz bardziej satysfakcjonująca.” Michał Piątek
K1500 - Porady Pasieczne Michała Piątka - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK1500 - Porady Pasieczne Michała Piątka - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Pozycja dla hobbystów, którzy marzą, by pasję zamienić w źródło dochodu oraz dla profesjonalnych pszczelarzy i pszczelarek chcących usystematyzować swoją wiedzę.
Autor niniejszej publikacji, Michał Piątek, od wielu lat prowadzi własne gospodarstwo pasieczne, które stale unowocześnia i dostosowuje do obecnych wymogów rynku.
W książce znajdziecie Państwo informacje jak krok po kroku zajmować się rodzinami pszczelimi w dużym gospodarstwie, a także o sposobie organizacji prac pasiecznych i ich optymalizacji.
Autor informuje o kwestiach prawnych dotyczących założenia własnej, profesjonalnej pasieki. Na końcu książki przedstawił przykłady prężnie rozwijających się polskich gospodarstw pszczelarskich.
„Profesjonalna pasieka” to idealna podstawa do podjęcia własnych, śmiałych działań!
K181 - Profesjonalna pasieka - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK181 - Profesjonalna pasieka - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Winiarski Maciej
jest książką napisaną z tak charakterystyczną dla M. Winiarskiego swadą i z dużą znajomością omawianych zagadnień. Dbałość o szczegóły, praktyczne przykłady wzięte z szeroko rozumianego rynku spożywczego oraz odwoływanie się do przykładów z własnego gospodarstwa pasiecznego, sprawiają, że książka ta nie nuży, pomimo że zmusza do myślenia.
Również trafne wyprowadzenie odniesień historycznych sprawia, że „Marka własna gospodarstwa pasiecznego” jest książką po prostu ciekawą. Równocześnie autor nie chce być gołosłowny i zabezpiecza Czytelnika w bogate źródła, co w sposób znaczący uwiarygodnia fabułę książki. Poprzez tę publikację Maciej Winiarski pragnie zarazić swoim entuzjazmem i zainspirować każdego Czytelnika do pracy nad własną marką gospodarstwa pszczelarskiego.
K118 - Marka własna gospodarstwa pasiecznego - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK118 - Marka własna gospodarstwa pasiecznego - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK118 - Marka własna gospodarstwa pasiecznego- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Przemysław Grobelny
Porady zostały zamieszczone w „Kalendarzu Pszczelarskim 2016”, którego nakład został bardzo szybko wyczerpany. Ponieważ same porady nie straciły na aktualności, a Czytelnicy wciąż dopytują o odrębną publikację, która by je zawierała, to niniejsze wydanie spełnia właśnie te oczekiwania.
„Mam nadzieję, że przekazane w niniejszej książce informacje będą służyły nie tylko adeptom pszczelarstwa, ale także pszczelarzom z dużym bagażem doświadczeń jako podpora w pracach pasiecznych.” Przemysław Grobelny
K183 - Porady Pasieczne Przemysława Grobelnego - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK183 - Porady Pasieczne Przemysława Grobelnego - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Michał Piątek
W czasach kurczących się pszczelich pastwisk, coraz to uboższej gamy miejsc, gdzie utrzymać można sporą baterię pszczelich rodzin trzeba zakładać, że kluczem do uzyskania odpowiednio wysokiej rentowności są właśnie wędrówki.
Prawdopodobnie istnieją dziesiątki, jeśli nie setki rozwiązań i typów uli, systemów hodowli. W „Ulu towarowym” starałem się przedstawić te, które są godne polecenia właśnie dla pasiek towarowych, zalety i wady poszczególnych systemów, zagadnienia związane z gospodarką wędrowną oraz obsługą rodzin.
W rej kwestii jest bardzo dużo czynników do przemyślenia. Czasem są to szczegóły, czasem poważne ograniczenia.
„Ul miodu nie nosi” – owszem. Jest on jednak podstawowym narzędziem pracy pszczelarza. Jest zatem szalenie istotne, aby był on pomyślany nie tylko w interesie owadów, ale także ich opiekuna. Wierzę, że ul towarowy to taki, który bardzo wydatnie podnosi efektywność prac pasiecznych.
K149 - Ul towarowy - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK149 - Ul towarowy - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
W publikacji autor przybliżył podstawowe zagadnienia związane z zakładaniem pasieki i udzielił odpowiedzi na najczęściej zadawana pytania, takie jak np. kto może zostać pszczelarzem, gdzie najlepiej ustawić ule itd.
To dwa pytania, które nierozerwalnie się ze sobą wiążą. Kwestia rentowności prowadzonej działalności jest podstawowym kryterium decydującym o podjęciu aktywności. Michał Piątek rozważył 3 warianty zakładania pasieki, a tego, który jest najbardziej korzystny dowiecie się z artykułu.
PASS1 - Jak zostać pszczelarzem? - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
Sławomir Trzybiński
Prowadzenie pasieki wędrownej wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem i niewiele się różni od kierowania pasieką stacjonarną.
W jednym i drugim przypadku najważniejszą pracę wykonują pszczoły, a pszczelarz się nimi tylko opiekuje. Opieka nad pasieką stacjonarną może być nawet trudniejsza, jeżeli korzysta ona z niewielu słabych pożytków.
Uzyskanie w takich warunkach zadowalających zbiorów miodu jest nie lada sztuką i udaje się tylko najlepszym pszczelarzom.
Do tego dochodzi zwalczanie rabunków oraz nastroju rojowego, będącego największą plagą okresów bezpożytkowych, jak i zapewnienie pszczołom zapasów wystarczających nie tylko na przeżycie, ale i na rozwój.
Jeżeli pszczoły mają do dyspozycji obfite pożytki przez cały sezon, do obowiązków pszczelarza należy przygotowanie miejsca w ulach na gromadzenie miodu i jego regularne odbieranie.
Jest to zajęcie nie tylko bardziej opłacalne, ale i przyjemniejsze od karmienia pszczół w środku lata i ścigania zbiegłych rojów, dlatego pszczelarzowi powinno zależeć przede wszystkim na zapewnieniu obfitej bazy pożytkowej, co najprościej zrobić prowadząc gospodarkę wędrowną.
K121 - Wędrujemy na pożytki - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK121 - Wędrujemy na pożytki - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
EPK121 - Wędrujemy na pożytki- kup e-Prenumeratę na 30 dni z książką na zawsze w aplikacji mobilnej
Specjalnie dla mieszkańców metropolii, którzy nie mają działeczek pod miastem, przygotowaliśmy numer specjalny, który pomoże im założyć własną pasiekę. W środku znajdują się informacje o kwestiach prawnych chowu rodzin pszczelich na terenach zurbanizowanych, linii pszczół i bezpiecznego sposobu pasiecznictwa, a także badań dotyczących produktów pszczelich pozyskanych w miastach.
Artykuły dotyczą także bazy pożytkowej, filozofii pszczelarstwa miejskiego i ciekawostek o pasiekach zlokalizowanych w największych metropoliach świata! Numer specjalny obala mity dotyczące chowu pszczół w mieście i pokazuje, że pszczelarstwo jest w zasięgu ręki każdego człowieka!
PASS2 - Pszczelarstwo w mieście - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
Ziemowit Witkowski
Przeciętny obywatel na myśl o prawie, uchwałach i kodeksach, dostaje zimnych dreszczy. To prawda, że w gąszczu przepisów można się zagubić. Dlatego publikacja „Ochrona prawna pszczół w Polsce” wychodzi naprzeciw potrzebom pszczelarzy, w jasny i przystępny sposób przedstawiając informacje na temat prawa pszczelarskiego w Polsce.
Autor porusza zagadnienia związane ze statusem prawnym pszczół, środkami ochrony roślin, handlem i przewozem pszczół, a także przytacza rozważania na temat ochrony owadów zapylających, pod kątem zachowania stabilności ekosystemów naturalnych.
Ale to nie wszystko – w książce znajduje się niezwykle ciekawa historia prawa pszczelarskiego naszego kraju - od bartnictwa do współczesności - a także informacje o podobnych ustawach obowiązujących w Danii, Włoszech, Hiszpanii i Ukrainie. Publikacja obejmuje stan prawny z 31.01.2018 r.
To pozycja obowiązkowa dla osób zagubionych w gąszczu przepisów i tych, którzy wiedzą, że z prawem warto być na bieżąco.
K204 - Ochrona prawna pszczół - sprawdź dostępność książki w sklepie Pasieki
EBOOKK204 - Ochrona prawna pszczół - sprawdź dostępność e-booka w sklepie Pasieki
Krótki poradnik o produkcji świec z wosku pszczelego, powinien znaleźć się na półce każdego pasjonata robótek ręcznych.
W środku znajdziesz nie tylko jak krok po kroku wykonać świece z węzy, nurzane czy z formy, lecz również wskazówki, które pomogą Ci wyeliminować najczęściej popełniane błędy.
Broszurka jest pełna porad ważnych zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, takich jak zabrudzenie ulubionego ubrania woskiem czy wybuch pożaru i poparzenia. Ponadto pozycja zawiera informacje o właściwościach wosku pszczelego i jego wykorzystaniu w historii ludzkości.
Treść jest podana prostym i lekkim językiem, dzięki czemu lektura jest bardzo przyjemna. Nie ważne czy dopiero zaczynasz, czy już odkryłeś tajniki produkcji świec z wosku pszczelego – ta broszura jest dla Ciebie!