fbpx

NEWS:

Wykaz pasiek hodowlanych oferujących matki pszczele rekomendowanych przez Polskie Stowarzyszenie Hodowców Matek Pszczelich

Hodowla matek pszczelich w Polsce prowadzona jest w pasiekach, które realizują programy hodowlane pod nadzorem Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt. Materiał hodowlany poddawany jest ciągłej ocenie stacjonarnej oraz terenowej, a efektem tej pracy są linie pszczół dobrze przystosowane do krajowych warunków środowiskowych.

Na zakup matek użytkowych oraz reprodukcyjnych pochodzących z tych pasiek pszczelarze mogą otrzymać refundację kosztów zakupu nawet do 70% ceny netto.


Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń
ul. Racławicka 162, 34-125 Sułkowice
tel. 33 875-93-24
www.lyson.com.pl
oferowane matki pszczele: Krainka Linia Viktoria
Rasa ta jest wyselekcjonowana z austriackiej rodziny pszczół, charakteryzujących się intensywnym rozwojem wiosennym.
Stosunkowo szybko uzyskują dużą siłę i mają zdolność w odpowiednich warunkach pożytkowych poprzez wysoką plenność matek do utrzymywania dużej siły do końca sezonu.
Reaguje znakomicie na zabiegi przeciwrójkowe. Linia wyjątkowo łagodna - pozwala na dokonywanie przeglądów bez dymu i osłony.
Ich miodność jest potwierdzona wieloletnim użytkowaniem tych pszczół w pasiece około 800 pni w Austrii jak i 350 pni w Polsce.
Matki proponowane przez nas są unasienniane naturalnie, przechowywane w mini ulikach, co gwarantuje im doskonałe warunki do rozczerwiania się, a nam daje pewność, że są to w 100% matki ze sprawdzonym czerwiem.
Na podstawie wielu lat doświadczeń zbudowaliśmy wewnętrzny system kontroli jakości, który służy zadowoleniu pszczelarza (nabywcy matki).

Pasieka Hodowlana Krzysztof Loc
Teodorów 96; 08-114 Skórzec
tel. 256-436-157, 603-767-045
oferowane matki pszczele: car Alpejka; car Jugo; car Nieska; cau Woźnica
Woźnica - Pszczoły o wybitnych cechach miodności. Heterozja mieszańców daje plenność i długowieczność. Wykorzystują towarowo pożytki intensywne i słabe.
Alpejka - Wyspecjalizowana w pożytkach średnio wczesnych i późnych, zwłaszcza spadzi. Tworzy rodziny silne i bardzo silne. Pszczoły łagodne, dobrze trzymają się plastrów. Ograniczanie matek w czerwieniu występuje przy bardzo silnych pożytkach. Zimuje bardzo dobrze, ma dobrą wczesność i dynamikę rozwoju.
Nieska - Charakteryzuje je bardzo wysoka miodność. Pszczoły są duże, jasno ubarwione, bardzo łagodne, mało ruchliwe, silnie trzymające się plastrów. Bardzo dobrze zimują i odznaczają się doskonałą dynamika rozwoju rozwoju wiosennego, skłonnością do ograniczania matki w czerwieniu przy pożytkach wczesnych.
Jugo - Pszczoły o bardzo dobrych cechach produkcyjnych. Łatwe w obsłudze, łagodne i niepłochliwe, łatwo dają się strząsać z plastrów. Mało kitują. Nie mostkują.

Gospodarstwo Pasieczne „Pasieka Szeligów”
ul.Kotsisa 31, 30-623 Kraków
tel. 500-661-820
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oferowane matki pszczele: Galicja

Pasieka Adamek, Wioletta Adamek
ul. Krakowska 58, 32-120 Nowe Brzesko
tel. 696-087-502
oferowane matki pszczele: VIOLA, KASIA
Linia selekcjonowana jest na terenach Małopolski charakteryzującym się dużym zróżnicowaniem klimatycznym i pożytkowym. Pszczoły tej linii mają bardzo dynamiczny rozwój wiosenny, gdyż powstały ze skrzyżowania car CJ10, car Nieski i car Kortówki. Są miodne i wykorzystują wszystkie pożytki nawet w warunkach dużego napszczelenia. Miód sklepią na sucho. Tworzą silne i bardzo silne rodziny. Dobrze trzymają się plastrów. Charakteryzują się wysoką łagodnością.

Pasieka Hodowlana Paweł Kaźmierczak
Radosław 53, 56-200 Góra
tel. 697-119-066
oferowane matki pszczele: Car DolKa

MRÓWKA Gospodarstwo Pszczelarskie
Maria i Piotr Mrówka

ul. Fromborska 14, 60-454 Poznań
tel. 507-050-133
oferowane matki pszczele: Kraińska M1
Linia M1 została wyselekcjonowana z populacji utworzonej z pozytywnie ocenionych pszczół polskich, austriackich i niemieckich. Przystosowana do pożytków wczesnych i bardzo wczesnych. Tworzy rodziny silne wyjątkowo łagodne, - łatwe w prowadzeniu i obsłudze.
Pszczoły spokojne, nieściekające, ze skłonnością do ograniczania czerwienia matki przy intensywnych pożytkach. Dobrze wykorzystują pożytki zarówno wczesne jak i następne. Ubarwione szaro z możliwością wystąpienia rozjaśnień na IV tergicie.

Pasieka Hodowlana Wojciech Smaruj
Modliszewo 37
tel. 668-393-973, 601-956-327
oferowane matki pszczele: car Wielka
Pszczoły tej linii mają szare ubarwienie, z możliwością wystąpienia brązowego paska na IV tergicie. Linia odznacza się dynamicznym rozwojem wiosennym i tworzy rodziny silne i bardzo silne. Linia miodna, pszczoły wykazują tendencje do ograniczania czerwienia matki przy dużych pożytkach. „WIELKA” jest przystosowana do gospodarki w ulach stojakowych, gromadząc zapasy w nadstawkach. Pszczoły są łagodne, bardzo dobrze trzymają się plastra. Są wybitnie nierojne, po pożytku rzepakowym rzadko wchodzą w nastrój rojowy łatwy do zwalczenia. Linia bardzo dobrze zimuje nawet w warunkach łagodnych zim.

Pasieka Zarodowa w Maciejowie im. ks. dr. Jana Dzierżona
Maciejów 8, 46-211 Kujakowice Górne
tel. 774-131-977
oferowane matki pszczele: Rasa KRAIŃSKA: CAR CB (pogórska), CAR CP (peshetz), CAR CA (austriacka), CAR CR (rumuńska)

Instytut Ogrodnictwa, Zakład Pszczelnictwa w Puławach
24-100 Puławy, Kazimierska 2A
tel. 603-689-002, 818-882-194
oferowane matki pszczele: car Marynka
Rok wyselekcjonowania linii i nadania jej nazwy 1993
Linia hodowlana car Marynka powstała w wyniku krzyżowania 9 linii pszczół kraińskich: Węgierskiej, CT46, C10, Singer, CN, Beskidzkiej, Troiseck, Podgórskiej i Pesetz
Pszczoły linii car Marynka charakteryzują się dobrą miodnością. Wykazują dużą dynamikę rozwoju wiosennego. Dobrze wykorzystują wszelkie pożytki, zarówno wczesne jak i późne. Pszczoły są bardzo łagodne z małą skłonnością do rojenia się. Dobrze zimują. Miód sklepią na sucho lub pośrednio i łatwo przechodzą do nadstawek lub górnych korpusów. Pszczoły te dobrze trzymają się plastrów i nie są płochliwe podczas przeglądów. Pszczoły linii car Marynka od kilku lat są selekcjonowane w kierunku zwiększonego zachowania higienicznego i tolerancji pasożytów Varroa destructor.

Pasieka hodowlana mgr inż. Leszek Bielicki
Wygoda 34, 26-720 Policzna
tel. 607-141-367
oferowane matki pszczele: rasa kraińska linia Bielka 1, krzyżówkowa Bielka
Linia krzyżówkowa BIELKA
Pszczoły tej linii są miodne. Zbierają dużo pyłku. Rodziny dobrze zimują, mają dobry rozwój wiosenny. W sprzyjających warunkach pogodowych tworzą rodziny silne na okres kwitnienia jabłoni. Pszczoły nie mają silnych tendencji rojowych. Pszczoły są bardzo łagodne. W czasie przeglądu zachowują się spokojnie, są mało ruchliwe, łatwo dają się strząsać z plastra, co ułatwia ich obsługę.
Rasa KRAIŃSKA linia BIELKA 1
Pszczoły tej linii dobrze zimują, mają dobry rozwój wiosenny. Są miodne. Miód składają w gnieździe oraz w nadstawce. Zbierają dużo pyłku. Rodziny nie mają silnych tendencji rojowych. Pszczoły są łagodne, w czasie przeglądu zachowują się spokojnie, są mało ruchliwe, łatwo dają się strząsać z plastra co ułatwia ich obsługę.

Gospodarstwo Pasieczne Miody Beskidzkie, Jerzy Żwirski
Pogorzany 49, 34-623 Szczyrzyc
tel. 608-605-519
oferowane matki pszczele: Rasa kraińska linia Dobra

Franciszek Grabowski
82-230 Nowy Staw Westerplatte 17
tel. 505-865-451
oferowane matki pszczele: Żuławska

Pasieka Hodowlana „Miodzio” Izabela Rachwalik
Piaski, ul. Miodowa 9, 97-540 Gidle
tel. 662-252-353
oferowane matki pszczele: Piaskowa
Pszczoły linii Piaskowa tworzą silne rodziny, dobrze trzymają się plastrów, są łagodne, nie rojliwe a także dobrze zimują.
Miód składają w nadstawkach, a pyłek na skrajnych ramkach przy czerwiu.
Sprawdzają się na pożytkach wczesnych jak mniszek, rzepak oraz późnych jak nawłoć.

Wojciech Lutkiewicz
ul. Jagiełły 14, 19-300 Ełk
tel. 691-720-290
oferowane matki pszczele: car Iwa
Hodowla matek prowadzona jest wyłącznie w pełnowartościowych rodzinach pszczelich w obecności matki, co gwarantuje ich wysoką jakość. Pszczoły linii Iwa łatwo znoszą długie i mroźne zimy, a przy wczesnej i chłodnej wiośnie matki opóźniają czerwienie, aby po ustabilizowaniu się wiosennych warunków pogodowych bardzo dynamicznie rozwinąć się, co owocuje zbieraniem miodu towarowego z bardzo wczesnych pożytków np. wierzby.
Linia IWA charakteryzuje się bardzo niską rojliwością nawet przy utrzymywaniu ciasnego gniazda. W okresie ładnej pogody przy rodzinach pracuje się bez dymu i kapelusza. W sezonie pszczoły są aktywne nawet przy niskich temperaturach i niesprzyjającej pogodzie.

Pasieka Hodowlana Zbigniew Postuła
ul. Syriusza 22/16, 44-117 Gliwice
tel. 691-372-213
oferowane matki pszczele: krzyżowniczy: Karolinka, dosk.: Car. Ka-Prim
Pszczoły z tych dwóch programów charakteryzują się dobrą zimowlą i dynamicznym rozwojem wiosennym co daje pszczelarzowi możliwość pozyskania miodu towarowego z wczesnych pożytków. Rodziny nie wchodzą w nastrój rojowy, ale należy zapewnić im miejsce do budowy plastrów, a matkom miejsce do czerwienia w całym sezonie. Na wczesnych pożytkach nadmiar pszczoły lub czerwiu należy wykorzystać do tworzenia nowych rodzin produkcyjnych. Rodziny można utrzymać w dużej sile na kolejne pożytki. Pszczoła bardzo dobrze wykorzystuje pożytki nektarowe, spadziowe i pyłkowe. Praca przy rodzinach jest przyjemna, pszczoła bardzo łagodna i spokojna, trzyma się plastrów.

Pasieka Hodowlana Tomasz Strzyż
Kwiatkowice 42a, 59-230 Prochowice
tel. 600-759-181
oferowane matki pszczele: Krzyżówkowa Car AS
Pszczoły linii AS tworzą rodziny o sile średniej do dużej. Cechują się dużą łagodnością. Miód składają głównie w nadstawkach choć przy obfitych pożytkach i braku miejsca w nadstawce gromadzą go w gnieździe. Rodziny pszczele przez cały okres pożytkowy utrzymują dużą siłę. Pszczoły wykorzystują pożytki zarówno wczesne rzepak jak i późne gryka. Rozwój wiosenny jest bardzo dynamiczny, dobrze zimują nawet podczas przeciągających się zim. Rojliwość – przy prawidłowych zabiegach (poszerzenie gniazda, odpowiednia wentylacja) praktycznie nie występuje. Zachowanie – pszczoły nie wykazują agresji podczas standardowych przeglądów można pracować przy nich bez użycia dymu.

Pasieka Hodowlana Sądecki Bartnik
Stróże 235, 33-331 Stróże
tel. 502-424-677
oferowane matki pszczele: linie Carnica Dobra, Carnica Karpatka

Pasieka Mellifera Maria Gembala
Żelków Kolonia, ul. Akacjowa 57, 08-110 Siedlce
tel. 25 633-51-06, 607-695-247
oferowane matki pszczele: Kraińska Prima i Gema, Kaukaska WG

Centrum Pszczlelarskie Pasieka Hodowlana mgr. inż Maria Wilde
Księżycowa 8, 10-713 Olsztyn
tel. 605-036-181
oferowane matki pszczele: Krainka Kortówka
Krainka Kortówka pochodzi ze Schwarzwaldu. Selekcjonowana w Polsce od ponad 25 lat, gdzie szybko i znakomicie przystosowała się do warunków klimatyczno-pożytkowych kraju. Pszczoły są duże, jasno ubarwione, wybitnie łagodne, mało ruchliwe, bardzo dobrze trzymające się plastrów. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu, co powoduje, że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Zimują bardzo dobrze. Charakteryzują się wyjątkowo dużą dynamiką rozwoju. Nadają się szczególnie do pasiek intensywnie prowadzonych, wykorzystujących co najmniej kilka pożytków w sezonie. Jest wybitna także pod względem dużej produkcji pyłku.

Pasieka Hodowlana Wioletta Naruszewicz
Os. Siejnik II 3/1, 19-400 Olecko
tel. 603-974-294
oferowane matki pszczele: krainka linii Wanda i linii Nieska, kaukaska Muchurska, Środkowoeuropejska Augustowska

Jerzy Cieśla
ul. Bytomska 41 /3, 41-704 Ruda Śląska
tel. 32 340-19-87, kom. 696-092-366
oferowane matki pszczele: Karolinka

Pasieka Hodowlana Wojtuś Elżbieta Flis
Breń Osuchowski 196
tel. 607-200-420
oferowane matki pszczele: Brnianka

Pasieka Hodowlana Apigod
84-230 Rumia, ul Nagietkowa 2
tel. 513-174-413
oferowane matki pszczele: Kaszubka

Pasieka-Melissa, Agnieszka Wójtowicz
Kędzierzynka 80, 32-422 Stadniki
tel. 504-965-898
oferowane matki pszczele: Melissa
Linia wyselekcjonowana pod kątem trudnych warunków klimatycznych. Pszczoły te dobrze znoszą długie zimne wiosny. Gromadzą duże ilości pyłku. Utrzymują rodziny w średniej sile. Pracowite, loty rozpoczynają bardzo wcześnie i wykonują je do późnych godzin wieczornych. Są łagodne i łatwe w obsłudze. Wykazują znikomą rojliwość oraz szybką reakcję na zabiegi przeciwrojowe. Matki obficie czerwią przez cały sezon, co przekłada się na bardzo dobrą miodność. Intensywnie wykorzystują pożytki średnie i późne. Mocno kitują gniazdo, właściwie trzymają się plastra, skutecznie zimują.

Pasieka SAWA, dr inż. Łucja Skonieczna
ul. Helenowska 22 m 28, 05-800 Pruszków
tel. 697-629-600
oferowane matki pszczele: car SAWA - program krzyżowniczy, car SAWA1 - program doskonalący
SAWA - linia pszczół stworzona w oparciu o materiał hodowlany pszczół kraińskich takich jak PWJOT i Majówka. Charakteryzują się wczesnym i średnio wczesnym, intensywnym rozwojem wiosennym. Dobrze wykorzystują wziątki w okresie całego sezonu. Są łagodne, dobrze trzymają się plastrów. Pszczoły o małej lub średniej rojliwości, dobrze reagują na zabiegi przeciw rójkowe.
SAWA1- linia pszczół carnica, będąca kontynuacją linii SAWA, prowadzona w oparciu o program hodowlany, w którym selekcja skierowana jest głównie na uzyskanie wysoko wydajnych, łagodnych, nierojliwych oraz dobrze rozwijających się pszczół. W programie preferowane są matki, których pszczoły wykazują się większą skłonnością do czyszczenia (zachowania higieniczne)


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

 Rosyjskie pszczelarstwo w 2020 roku Zdjęcie: Pixabay. Analiza rosyjskiego pszczelarstwa była...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 15-01-2021

Webinar – wielka powtórka przed sezonem! Czternastego lutego (niedziela) odbędzie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-01-2021

Introwertyczne pszczoły Zdjęcie: Pixabay. W społeczeństwie osoby lubiące towarzystwo ceni się...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-01-2021

W Odessie pszczoły wyszły z uli Zdjęcie: Pixabay. Jak donosi portal...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-01-2021

Polska tuż za podium w produkcji miodu Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Jak...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-01-2021

Darmowe webinary Pasieki Michałów Zdjęcie: Pixabay. Centrum Pszelarskie Pasieki Michałów organizuje...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-01-2021

Nowa Zelandia – rząd opłaca kursy pszczelarskie Zdjęcie: Pixabay. „Chcesz coś...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 08-01-2021

Sylwestrowy huk fajerwerków – czy wpływa na pszczoły? Zdjęcie: Pixabay O...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-01-2021

Sprytne grzyby contra pszczoły Zdjęcie: Christoph Rupprecht, flickr. Przetrwalniki grzybów mogą utrzymywać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-01-2021