NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Wartościowe matki rojowe

fot.© Milan Motyka
fot.© Milan Motyka

Dziś mamy możliwość zakupu i sprowadzenia matek pszczelich o dobrych walorach użytkowych, które w dużej mierze ułatwiają pracę w pasiece. Pszczelarze hodują matki na własne potrzeby pochodzące od matek reprodukcyjnych, wyselekcjonowanych, a często sprowadzanych z odległych miejsc na naszym globie.

Każdy pszczelarz dbający o swoje pszczoły dąży do polepszania pogłowia pszczół i co roku przeprowadza wymianę matek na młode, „lepsze”, ze znanego źródła i od dobrego hodowcy.

Czasami zdarza się, że w rodzinach po dobrych matkach ze znanego pochodzenia pszczoły budują mateczniki rojowe, które pszczelarz usuwa.

Jest to marnotrawstwo w pasiece, dlatego że matki te mogą być wykorzystane w bardzo dobry sposób. Zdarza się przecież tak, że rodzina wpadła w nastrój rojowy z naszej winy, przez zbyt wolne poszerzanie gniazd lub kilkudniowe opady, kiedy rodzina osiągnęła szczyt swoich możliwości rozwoju i nagromadziła dużą liczbę młodych pszczół.

Często pszczelarze narzekają na hodowców, że produkują matki na ilość a nie na jakość. Natomiast matki rojowe są najwyższej jakości, ale musimy zwrócić szczególną uwagę na przyczynę nastroju rojowego: czy sami ją wywołaliśmy przez naszą opieszałość w poszerzaniu gniazd, czy też jest to wina pszczół. Jeżeli pszczoły są średniej siły a zabiegi wykonywaliśmy terminowo, to powinniśmy wymienić matkę i nie powielać cechy rojowliwości pszczół.

fot.© Milan Motyka
fot.© Milan Motyka

Jak wiadomo, nastrój rojowy pojawia się wówczas, gdy rodzina pszczela osiąga biologiczną dojrzałość do podziału, czyli wydania roju a nawet kilku.

O ile rójka jest zjawiskiem niepożądanym i znane są różne sposoby rozmnażania rodzin pszczelich, które nie uszczuplą zbiorów miodu, to matki rojowe mogą być bardzo wartościowe w pasiece.

Wielu pszczelarzy traktuje matki pochodzące z mateczników rojowych za niewartościowe, gdyż córki po takiej matce będą się roić i są agresywne.

Nie jestem w stanie zaprzeczyć, że często tak bywa, gdy pszczoły są skłonne do rójki i niewiele trzeba, aby się wyroiły, ale gdy rodzina jest łagodna a przyczyna wywołania nastroju jest nam znana oraz zauważymy niewielką liczbę mateczników rojowych, to śmiem twierdzić, że matka pochodząca z tej rodziny nie powieli cechy rojliwości.

W rodzinach skłonnych do rójki można zauważyć dużą liczbę mateczników rojowych i łatwość wpadania w nastrój rojowy nawet w korzystnych warunkach atmosferycznych.

Nastrój rojowy często powstaje z winy pszczelarza, a nie rasy czy linii pszczół. W takiej sytuacji pszczelarz nie zdołał we właściwy sposób wykorzystać potencjału rodziny pszczelej przez:

  • ciasnotę ula – zbyt późne poszerzanie gniazd,
  • przegrzanie – zbyt mały wylot lub nieosłonięcie uli,
  • bezrobocie w ulu – zbyt późne lub zbyt powolne dodawanie węzy,
  • i wiele innych, na które pszczelarz ma ograniczony wpływ.

Gdy rodzina zakłada mateczniki jest przygotowana do podziału, czyli jest u szczytu rozwoju i larwy w matecznikach są obficie karmione mleczkiem pszczelim, w ulu panuje odpowiednia temperatura, sprzyjająca dobremu rozwojowi larw.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Marcin Mierzwa


<?php $pas='2012nr3str20'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2012_3/Pasieka_2012nr03_[53].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025