NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Karagana syberyjska

Karagana syberyjska rok po posadzeniu
Karagana syberyjska rok po posadzeniu
fot.© Krzysztof Furso

Jak sama nazwa wskazuje karagana pochodzi z syberyjskiej części Rosji oraz Mandżurii. Tam też jej wydajność miodowa, a przez to atrakcyjność dla pszczół jest największa. W Polsce nie występuje naturalnie.

Sadzona jest za to powszechnie w miastach, na osiedlach i wsiach. Przeważnie formuje się z niej żywopłoty. Znosząc praktycznie każdy rodzaj gleby, będąc jednocześnie wytrzymałą na suszę i mrozy nie wymaga właściwie żadnej opieki ze strony człowieka.

Kwitnie w maju i dostarcza naszym podopiecznym nektaru oraz pyłku. Czas kwitnienia karagany zazębia się z pełnią kwitnienia rzepaku, jednak nawet wtedy kwitnące krzewy są oblatywane przez pszczoły. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że egzemplarze przycinane i formowane lub rosnące na gruntach jałowych (a tak przeważnie się dzieje) nektarują słabo.

Być może stąd wzięła się dość powszechna opinia wśród pszczelarzy o niewielkim znaczeniu tej rośliny dla owadów. Wystarczy jednak posadzić krzew karagany na średniożyznej glebie oraz pozostawić go własnemu losowi (bez formowania), aby przekonać się, że gdy długie gałęzie pokryją się drobnymi żółtymi kwiatami, pszczoły błyskawicznie się nim zainteresują.

Karagana doskonale znosi przesadzanie nawet w starszym wieku. Gdy mój sąsiad chciał wykopać i zniszczyć karaganowy żywopłot, wziąłem kilka pięcioletnich roślin i posadziłem w moim ogrodzie. W pierwszym roku odchorowały tę przeprowadzkę ze względu na silnie uszkodzony system korzeniowy, ale już od następnej wiosny dobrze się rozwijały.

Po kilku latach wyrosły na duże krzewy obficie kwitnące. Trzeba przyznać, że pojedynczo posadzone karagany dorastają nawet w polskich warunkach do potężnych rozmiarów, osiągając czasami wysokość nawet 6 m. Należy więc przeznaczyć na nie dość dużo miejsca w naszych ogrodach.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Krzysztof Furso
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


<?php $pas='2012nr3str22'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2012_3/Pasieka_2012nr03_[53].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025