fbpx

NEWS:

Co zamiast dymu?

Komunikacja w rodzinie pszczelej

Społeczeństwo nie może dobrze funkcjonować bez należytej komunikacji pomiędzy jego poszczególnymi jednostkami. Te różne relacje międzyludzkie oparte są na wymianie wizualnych informacji, kontakcie fizycznym czy przekazywaniu dźwięku i smaku. Podobnie zachowują się pszczoły , które zaliczają się do zwierząt wykazujących zachowanie socjalne.

Prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej zależy od sprawnej wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi pszczołami, między pszczołami a czerwiem, pomiędzy robotnicami a matką oraz pomiędzy poszczególnymi osobnikami a środowiskiem zewnętrznym. Bardzo ważną rolę odgrywają oczywiście wszystkie formy komunikowania się pszczół.

Doskonałym tego przykładem są...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zapach- przede wszystkim

Pszczoły przebywające w ulu wyczuwają wszystkie charakterystyczne dla niego zapachy. Ul zawiera zapach matki i innych pszczół oraz czerwiu, wosku, nektaru, pyłku, propolisu i miodu. W zależności od stadium zaawansowania rozwoju zmienia się też zapach larw i poczwarek a czerw porażony chorobami również zmienia zapach.

W sytuacji gdy występuje zagrożenie ,robotnice pszczoły miodnej bardzo aktywnie bronią swojego gniazda, ponieważ wejścia do ula stale strzeże  grupa robotnic zwana strażniczkami. Jeżeli zostaną zaniepokojone, przyjmują charakterystyczną postawę i wydzielają feromony alarmowe. Te substancje informują pozostałe robotnice o obecności wroga i skłaniają je do ataku. Pszczoły oprócz tego że wykorzystują wzrok i najchętniej atakują włochate, ciemne i kontrastowo ubarwione obiekty , które gwałtownie się poruszają to przy rozpoznawaniu celu ataku kierują się także węchem .

Zaniepokojone pszczoły krążą oczywiście wokół potencjalnej ofiary wydając przy tym charakterystyczne brzęczenie. Jeżeli dojdzie do użądlenia to pozostawione w ciele ofiary żądło jest źródłem dużych ilości feromonów alarmowych wskazując innym robotnicom cel ataku.

Rola dymu

Na ataki pszczół najbardziej narażeni są pszczelarze. Aby zmniejszyć ryzyko użądlenia od dawna używają dymu, ponieważ w obecności dymu robotnice napełniają swoje wola miodem i stają się mniej agresywne. Ponadto na wylotku zmniejsza się ilość robotnic i spada ich wrażliwość na obecność feromonów alarmowych. Mechanizm działania dymu na pszczoły próbowano wyjaśnić tym, że robotnice z pełnym wolem mają trudności z użądleniem.

Okazało się jednak, że pszczoły, które wypełniły wole, pod wpływem innych niż dym bodźców są wciąż agresywne. Ponadto, niektóre robotnice nie opróżniają wola napełnionego pod wpływem dymu przez następne dwie godziny, a pomimo to, agresja szybko powraca z chwilą zniknięcia dymu. Właśnie dlatego w celu uspokojenia pszczół podkurzanie należy dość często powtarzać. Jeżeli pszczoła obciążona wypełnionym wolem wciąż jest zdolna do użądlenia to musi działać inny mechanizm, wyjaśniający zachowanie się pszczół.

Kluczem do wyjaśnienia...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

A może zamiast dymu coś innego?

Dalsze badania tego zagadnienia doprowadziły do odkrycia przez autorów pewnych substancji, które szczególnie aktywnie blokują receptory węchu pszczół i posiadają podobne właściwości jak dym.

Dotychczasowe eksperymenty wykazują, że...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Czas pokaże, czy zamiana podkurzaczy na rozpylacze przyjmie się w skomplikowanym, specyficznym  i tradycjonalnym „światku” pszczelarskim

Mgr inż. Lek wet Tadeusz Czosnek
Lek med. Tadeusz Jakub Czosnek


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Bieg do miodu - VII Edycja 2021! Weź w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-06-2021

W telegraficznym skrócie Polska » Rząd postanowił dotować każdą przezimowaną rodzinę...

Pasieka 4/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-06-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 1. Patogeny pszczoły miodnej...

Pasieka 4/2021

Anna Gajda, Ewa Mazur - avatar Anna Gajda, Ewa Mazur, 08-06-2021

Ultradźwiękowe zwalczanie Varroa dectructor z wykorzystaniem emitera sonicznego Pomysł wykorzystania...

Pasieka 4/2021

Surowiec Marian - avatar Surowiec Marian, 08-06-2021

Miód gryczany pod lupą Miód gryczany to najciemniejszy odmianowy polski...

Pasieka 4/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 08-06-2021

Jak ochronić pasiekę przed dewastacją i kradzieżą? Cz. 2. W...

Pasieka 4/2021

Amor Rafał - avatar Amor Rafał, 08-06-2021

Szybsze i wygodniejsze rozlewanie miodu, cz. 2. W poprzedniej części...

Pasieka 4/2021

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 08-06-2021

Ogłoszenia drobne (lipiec - sierpień 2021) Produkty pszczele » Pyłek kwiatowy...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021