Prace na zimowe dni
Zima nie musi oznaczać dla pszczelarza okresu bezczynności. Oczywiście należy mu się zasłużony wypoczynek po trudach lata. Jednak szczególnie pszczelarze amatorzy, a tym bardziej typowi hobbyści z 2-3 pniami z utęsknieniem wypatrują wiosny, kiedy to ich podopieczne rozpoczną nowy sezon. Okres zimowy jest doskonały do konserwacji i wykonywania nowego sprzętu pasiecznego.
Fot. 1. Do karmienia syropem w małej pasiece najlepiej stosować słoiki 0,9 litrowe fot.©Krzysztof Furso
Warto zastanowić się również nad usprawnieniem wielu prac w naszej pasiece. Szczególnie w dużych pasiekach ograniczenie robocizny przy obsłudze poszczególnych rodzin w pasiece jest bardzo ważne. Pszczelarz-hobbysta chce jak najdłużej obcować z pszczołami, a obsługując niewielką ilość pni może sobie pozwolić na przedłużające się i dość częste przeglądy rodzin pszczelich (zbyt częste odbiją się niestety na wydajności pasieki, pszczoły nie lubią gdy ktoś im przeszkadza).
Poniżej przedstawiam kilka zasad, które umożliwią pszczelarzowi hobbyście kontakt z pszczołami, a jednocześnie pozwolą na prawidłowy rozwój i pracę rodzinom pszczelim:
- Należy unikać przeglądów częstszych niż raz w tygodniu.
- Nie zaglądać do uli w okresie spoczynku zimowego, a w okresie mrozów nie spacerować w pobliżu uli (Pszczoły nie słyszą, ale są bardzo wrażliwe na wszelkie wstrząsy. Zamarznięta ziemia, szczególnie bez pokrywy śnieżnej, bardzo sprzyja ich przenoszeniu.).
- Zanim przystąpimy do przeglądu rodziny, zastanówmy się czemu ma on służyć. Ułóżmy sobie w głowie również krótki plan działania.
- Starajmy się rozpoznawać stan rodziny po zachowaniu się naszych podopiecznych na zewnątrz ula, szczególnie po zachowaniu się pszczół na wylotku i w pobliżu niego (nauce będą sprzyjać częste wizyty w pasiece w okresie aktywności pszczół, to znaczy od pierwszego wiosennego oblotu do ostatniego przed zimą, tj. około połowy października).
- Szczególnie w początkowym okresie naszego obcowania z pszczołami starajmy się zapisywać wszelkie spostrzeżenia i uwagi.
- Najszybsze przeglądy powinniśmy wykonywać w okresie gromadzenia miodu towarowego, wczesną wiosną oraz w czasie złych warunków pogodowych (gdy pszczoły gromadzą miód towarowy przeglądy najlepiej wykonywać po południu, aby jak najmniej im przeszkadzać).
- Utrzymujmy w pasiece pszczoły ras i linii jak najłagodniejszych (pozwala to komfortowo przy nich pracować oraz zapewnia bezpieczeństwo nam i sąsiadom).
- Nie dopuszczajmy do głodu w pasiece (nie ogałacajmy naszych podopiecznych z resztek miodu oraz w razie potrzeby dokarmiajmy).
- Przy zakładaniu pasieki hobbystycznej wybierzmy ul, który zapewni nam komfort pracy (ul leżak zapewnia wgląd w ciągu całego okresu pasiecznego do gniazda bez konieczności zdejmowania nadstawek czy korpusów. Jest to szczególnie ważne dla osób słabszych fizycznie; zapełniony miodem korpus ula wielkopolskiego, nawet styropianowy, może ważyć około 20 kilogramów.).
- W miarę możliwości starajmy się dokształcać, korzystając z różnych źródeł (od książek po Internet).
Rys. 1. Podkarmiaczka do podawania
pokarmu w postaci ciasta
Moim zdaniem większą przyjemność sprawia obserwacja prawidłowo pracującej rodziny pszczelej niż jej nieustanne przeglądanie. Postarajmy się aby na pasieczysku nie zabrakło miejsca, gdzie możemy usiąść i spokojnie obserwować ule. Najlepiej, gdy będzie to miejsce zacienione (w pasiece będziemy najdłużej przebywać przy dobrej pogodzie, a letnie upały mogą popsuć całą przyjemność obcowania z pszczołami).
Każdy pszczelarz może wiele rzeczy niezbędnych w pasiece wykonać sam, bez potrzeby używania skomplikowanych i drogich urządzeń. Nawet wykonanie kilku uli przy obecnie dostępnych materiałach nie powinno być trudne dla przeciętnie uzdolnionego pszczelarza-majsterkowicza. Ale ulom dla pasieki hobbystycznej chciałbym poświęcić osobny artykuł, gdyż ich wykonanie wymaga jednak dość szczegółowego opisu. Sprzętem niezbędnym w każdej pasiece są podkarmiaczki. Służą one do podawania pokarmu pszczołom przy dokarmianiu pobudzającym na wiosnę, przy karmieniu w okresach bezpożytkowych oraz przy karmieniu pszczół na zimę.
Podkarmiaczki
[...] - Nu poţi citi decât fragmente ale articolelor - Abonament
Krzysztof Furso
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
Mokre 6c, 86-300 Grudziądz