Kalendarium prac pasiecznych

Styczeń

Zima to czas przygotowań do następnego sezonu. Wizyty w pasiece ograniczamy do minimum, aby nie zakłócać zimowli pszczół. Do szczególnych przypadków należy czas po obfitych opadach śniegu – wtedy należy sprawdzić, czy wylotki nie zostały zasłonięte.[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Luty

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówDo dobry moment na czyszczenie wosku, dennic, wymianę ramek itp.

Marzec

Matka pszczela zaczyna intensywniej czerwić. Dłuższe i cieplejsze dni są sygnałem do wychowu nowego pokolenia. Pszczoły rozluźniają kłąb zimowy i zajmują coraz większą powierzchnię, obsiadając plastry z czerwiem i ogrzewając go.Kiedy temperatura otoczenia wzrośnie ponad 12°C pszczoły wykonają pierwszy oblot wiosenny. Warto być wtedy w pasiece i obserwować, czy wszystko jest w porządku.

Kwiecień

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówW maju pszczelarz może już odbierać pierwszy miód.

Czerwiec

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówDeszczowa pogoda i przerwa w dopływie pożytku może być przyczyną gorszego karmienia larw i kanibalizmu wśród pszczół. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi grzybicy wapiennej.

Lipiec

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówMatka powoli zmniejsza czerwienie. W rodzinach może dochodzić do rabunków.

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Sierpień

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówTo czas na leczenie, dokarmianie, ocieplanie.

Wrzesień

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówPrzystępujemy do jesiennego dokarmiana pszczół syropem cukrowym. Uzupełnianie zapasów zimowych należy zakończyć najpóźniej do 15 września.

Październik

Pszczoły odwiedzają jeszcze ostatnie kwitnące kwiaty i znoszą pyłek do ula. Kończą swój żywot ostatnie pszczoły lotne. Do zimy w ulu pozostanie 5-15 tys. pszczół.W październiku można jeszcze wykonać niektóre nieco spóźnione czynności, np. skorygowanie zapasów pokarmu i wielkości gniazda.

Listopad

[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówWolny czas pszczelarz może przeznaczyć na planowanie przyszłego sezonu czy bezpośrednią sprzedaż pozyskanych przez siebie produktów pasiecznych.

Grudzień

W grudniu można przeprowadzić ostatni w sezonie zabieg przeciw warrozie przy pomocy kwasu szczawiowego.[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Sławomir Trzybiński


 Porady pasieczne Przemysława Grobelnego K183


Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Co w trawie piszczy...

Kalendarz biodynamiczny 2018
Kalendarz biodynamiczny 2018

Kalendarz biodynamiczny 2018 Dzięki uprzejmości Koła Pszczelarzy we Wronkach, RZP Wlkp. Płn w Chodzieży prezentujemy Państwu pszczelarski kalendarz biodynamiczny, który zawiera wskazówki kied [ ... ]

Czytaj więcej »
Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?
Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?

Po co komu etykiety, ulotki i opakowania zbiorcze?

Po co kolorowa nalepka i pudełko, po co ulotka lub broszura? Jak cię widzą, tak cię piszą i tak chętniej kupują. Ten sam miód, a [ ... ]

Czytaj więcej »
Nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla Dorosłych
Nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla Dorosłych

Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku ogłasza nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla Dorosłych dające uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolniczego i pszczelarskiego 1. RL [ ... ]

Czytaj więcej »
Inne artykuły »