fbpx

NEWS:

Marcinki i dzielżan jesienny

Marcinki

Astry należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Najczęściej uprawiane w ogródkach przydomowych astry wielokwiatowe chińskich odmian nie są roślinami miododajnymi i tylko czasami można na nich dojrzeć pojedyncze pszczoły zbierające pyłek.

Nas interesują jesienne astry trwałe występujące pod potoczną nazwą „marcinki”. Obecnie występują w wielu wersjach kolorystycznych w wyniku krzyżowania astra wirginijskiego z amerykańskim. Najczęściej spotyka się fioletowe, żółte, różowe, białe, czerwone oraz niebieskie, z czego w zależności od rejonu Polski pierwsze cztery odmiany kolorystyczne są najchętniej oblatywane przez pszczoły.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówW ostatnich latach stały się modne marcinki doniczkowe do przyozdabiania grobów naszych przodków i niejednokrotnie w cieplejsze dni można na cmentarzach dostrzec pszczoły pracujące na kwiatach.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówPlanując nasadzenia tych roślin powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, iż najlepsze dla nich warunki to gleba żyzna, przepuszczalna, o nasłonecznionym stanowisku. Nie oznacza to, iż nie poradzą sobie one w innych warunkach, jednak na ziemiach zbyt suchych lub podmokłych zdecydowanie gorzej rosną i często nie nektarują.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dzielżan jesienny

Jest byliną z rodziny złożonych. Dorasta do wysokości 1,5-2 m o wzniesionej, sztywnej łodydze. Liście lancetowate do lekko jajowtych podłużnie, ząbkowane brzegami. Koszyczki kwiatowe osiągające do 5 cm średnicy w kolorze od żółtego do czerwonobrunatnego.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-PrenumeratorówWysiewając jednak z nasion uzyskujemy niejednolity wartościowo materiał nasadzeniowy. Równie skuteczne i szybsze uzyskanie nasadzeń dzielżanu jest przez oddzielenie wiosną młodych sadzonek tworzących się wokół zeszłorocznego pędu.

Jest to roślina wieloletnia, dobrze rosnąca na każdej glebie, z wyjątkiem silnie podmokłych oraz bardzo piaszczystych. Zdecydowanie lepiej rośnie, a co za tym idzie, również i nektaruje oraz pyli w stanowiskach nasłonecznionych do lekko tylko zacienionych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dzielżan nasadzany w niewielkich ilościach jest wspaniałym źródłem rozwojowym dla młodego pokolenia pszczół zimowych, jakie zaczynają się już rozwijać po połowie lipca w naszych pasiekach. Dopływ nektaru i sporych ilości pyłku działa wspaniale na rozwój czerwiu oraz otuczanie się młodej pszczoły, jaka wejdzie w skład kłębu zimowego.Znaczna ilość posadzonego dzielżanu w okolicy pasieki eliminuje nam tym samym konieczność podsycania rozwojowego.

Kontrolne leczenie rodzin, analiza zdrowotności i higieniczności pszczół

Czym jest i kiedy przeprowadzamy w pasiece kontrolne leczenie? Powinno się takiego zabiegu dokonać, gdy jesteśmy pewni, iż mamy już całkowicie bezczerwiowy stan w rodzinach pszczelich. Przeważnie taką sytuację osiągamy po zakończonym karmieniu pszczół na zimowlę plus 13 dni.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jeśli przez 72 h pszczoły nie pozbędą się z plastra martwych robotnic, to matka w takiej rodzinie jest do likwidacji. Jeżeli mamy przygotowane do zazimowania odkłady lub matki zapasowe to w macierzaku, który nie dokonał oczyszczenia eliminujemy matkę i w 24 h po tym zabiegu dołączamy do rodziny odkład wstawiając korpus z odkładem i matką pod macierzak (po połączeniu eliminujemy dolny korpus) lub poddajemy matkę zapasową.Jeśli nie mamy dostępu do matek ani nie mamy odkładów, to tą w rodzinie likwidujemy, a pszczoły z ramek strząsamy do innych rodzin dzieląc ową rodzinę bezmateczną na inne pnie. Plastry z zapasami po takiej rodzinie możemy zostawić sobie w pracowni, a w następnym sezonie wykorzystać je do rozwoju odkładów.

Ostateczne poprawki w ustawieniu właściwej wentylacji gniazd pszczelich

Końcowe poprawki, których możemy w pasiece dokonać, to wgląd w gniazdo pomiędzy 15 a 30 października. Nie zmieniamy już układu gniazda, ale możemy ocenić, czy rodzina zbyt nie osłabła i czy czasami nie ma zbyt dużej ilości plastrów względem siły rodziny.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zasada jest bardzo prosta - niezależnie czy mamy ule korpusowe z powałkami a w nich pajączki, czy na gniazdo kładziemy folię czy też mamy ule leżakowe, gdzie dotąd stosowaliśmy beleczki odstępnikowe – w ulu nie może być wilgoci, a więc musimy zapewnić właściwy przepływ powietrza.

O tym w opisie grudniowym.


 Porady pasieczne Przemysława Grobelnego K183Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Zmarł Profesor Jarosław Prabucki Chyba nie ma pszczelarza, który nie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-10-2021

Zmiany w projekcie ustawy o sprzedaży bezpośredniej Zdjęcie: freepik. Komisja Rolnictwa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Starożytna biżuteria pszczelarska Zdjęcie: © Ministerstwo Kultury i Sportu, Grecja. Ludzie od...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Wojakowa z ogrodem miododajnym Zdjęcie: Katarzyna Dzięgiel – Urząd Gminy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Ubogo, tłusto, mącznie… czyli dieta po stracie pszczół   Zdjęcie: Freepik.  Wszyscy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2021

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach Zdjęcie: Łukasz Jaje. W Szczepanowicach (gm. Pleśna...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2021

Pszczelarstwo Mołdawii – tendencje rozwoju Źródło: Freepik Mołdawia, którą zamieszkuje 2,6...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 08-10-2021

W telegraficznym skrócie Barciany, woj. podlaskie Między ulami należącymi...

Pasieka 6/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 06-10-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 2. W poprzedniej części...

Pasieka 6/2021

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 06-10-2021