fbpx

NEWS:

Kalendarium prac pasiecznych

Styczeń

Zima to czas przygotowań do następnego sezonu. Wizyty w pasiece ograniczamy do minimum, aby nie zakłócać zimowli pszczół. Do szczególnych przypadków należy czas po obfitych opadach śniegu – wtedy należy sprawdzić, czy wylotki nie zostały zasłonięte.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Luty

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówDo dobry moment na czyszczenie wosku, dennic, wymianę ramek itp.

Marzec

Matka pszczela zaczyna intensywniej czerwić. Dłuższe i cieplejsze dni są sygnałem do wychowu nowego pokolenia. Pszczoły rozluźniają kłąb zimowy i zajmują coraz większą powierzchnię, obsiadając plastry z czerwiem i ogrzewając go.Kiedy temperatura otoczenia wzrośnie ponad 12°C pszczoły wykonają pierwszy oblot wiosenny. Warto być wtedy w pasiece i obserwować, czy wszystko jest w porządku.

Kwiecień

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówZbyt wczesna ingerencja w gniazdo może się zakończyć nawet utratą matki. W kwietniu pszczoły powinny już mieć do dyspozycji ramkę pracy.

Maj

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówW maju pszczelarz może już odbierać pierwszy miód.

Czerwiec

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówDeszczowa pogoda i przerwa w dopływie pożytku może być przyczyną gorszego karmienia larw i kanibalizmu wśród pszczół. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi grzybicy wapiennej.

Lipiec

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówMatka powoli zmniejsza czerwienie. W rodzinach może dochodzić do rabunków.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Sierpień

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówTo czas na leczenie, dokarmianie, ocieplanie.

Wrzesień

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówPrzystępujemy do jesiennego dokarmiana pszczół syropem cukrowym. Uzupełnianie zapasów zimowych należy zakończyć najpóźniej do 15 września.

Październik

Pszczoły odwiedzają jeszcze ostatnie kwitnące kwiaty i znoszą pyłek do ula. Kończą swój żywot ostatnie pszczoły lotne. Do zimy w ulu pozostanie 5-15 tys. pszczół.W październiku można jeszcze wykonać niektóre nieco spóźnione czynności, np. skorygowanie zapasów pokarmu i wielkości gniazda.

Listopad

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorówWolny czas pszczelarz może przeznaczyć na planowanie przyszłego sezonu czy bezpośrednią sprzedaż pozyskanych przez siebie produktów pasiecznych.

Grudzień

W grudniu można przeprowadzić ostatni w sezonie zabieg przeciw warrozie przy pomocy kwasu szczawiowego.zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Sławomir Trzybiński


 Porady pasieczne Przemysława Grobelnego K183Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Martyna Walerowicz

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Emil Mariusz Szymański

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Marta Burzyńska

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Maciej Bryś

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Ewa Mazur, Anna Gajda

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021

Pasieka 3/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 10-04-2021