fbpx

NEWS:

Grudzień

Finis coronat opus” rzekł swego czasu Owidiusz, czyli jak koniec wieńczy dzieło, tak grudzień jest miesiącem zamykającym rok kalendarzowy, a dla niektórych również rok pasieczny.

To czas podsumowań wszystkich naszych działań w pasiece, zarówno tych, które przyniosły pożytek pszczołom i nam (nie tylko finansowych), jak i takich, których realizacja się nie powiodła lub nie przyniosła spodziewanych efektów.

Grudzień jest także miesiącem wzmożonych przygotowań do nadchodzących świąt i zadumy nad czasem, który upłynął oraz tym, który dopiero nadejdzie.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Nie odwiedzajmy pasieki bez potrzeby

Ponieważ na wahania temperatury nie mamy wpływu, starajmy się, aby nasze pszczoły nie były dodatkowo niepokojone przez gości zaglądających do pasieki, zaliczając do nich także i siebie.

Odwiedziny nasze na pasieczysku winny być jak najkrótsze i bez ingerencji w rodziny pszczele. Po wichurach musimy sprawdzić, czy ule nie zostały przewrócone lub czy nie straciły daszków. Udzielenie szybkiej pomocy poszkodowanym rodzinom pszczelim pozwala zazwyczaj na ich uratowanie.

W grudniu często występują opady śniegu. Pokrywa on nie tylko daszki, ale także deski wylotowe uli. Nawet całkowite zasypanie wylotka śniegiem nie jest dla pszczół groźne, ponieważ jest przepuszczalny dla powietrza i nie hamuje wentylacji w ulu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

MG_3359%20-%20Krzysztof%20Kozerski

Zabezpieczenie pracowni

Wraz z nastaniem chłodów kończymy także prace w naszych pracowniach pszczelarskich. Przed ich opuszczeniem na okres zimy sprawdźmy dokładnie stan okien i drzwi, aby uniknąć przedostawania się gryzoni.

Zwabione zapachem wosku i pyłku potrafią przegryźć zbyt słabe zabezpieczenia i dokonać spustoszenia w naszych zapasach woszczyny, odzieży itp. Jeżeli nie zdążyliśmy wykonać wszystkich zaplanowanych prac, przenieśmy się z nimi do ogrzewanego pomieszczenia.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Planowanie

Po dokonaniu rocznego bilansu warto w spokoju przemyśleć i zaplanować ewentualny zakup nowych uli, uzupełnienia lub wymiany posiadanego sprzętu. Przejrzyjmy dokładnie katalogi sprzętu pszczelarskiego i zastanówmy się, czy nie warto zainwestować w sprzęt zmniejszający nakłady pracy i ograniczający czas w naszym gospodarstwie.

Umożliwi to nam w przyszłości prowadzenie większej pasieki przy tym samym nakładzie sił oraz czasu i tym samym wydatnie podniesie jej rentowność. Nie odkładajmy niezbędnych inwestycji na terminy późniejsze, ponieważ w okresach zimowych można liczyć na upusty w cenach sprzętu oraz na szybsze terminy realizacji zamówienia.

W bieżącym roku w wielu pasiekach Dolnego Śląska nie było dużych zbiorów miodu wiosennego. Spowodowała to zarówno niekorzystna aura, jak i znaczne straty rodzin pszczelich, w wielu pasiekach przekraczające nawet 50% stanu rodzin.

Miód to jednak nie jedyny produkt pasieczny, którego pozyskiwanie jest opłacalne. Uwolnieni od nadmiaru obowiązków pasiecznych przemyślmy możliwości pozyskiwania i sprzedaży innych produktów. Zdaję sobie sprawę, że trudno jest czasami dokonać radykalnych zmian i przyjąć ryzyko z nim związane.

Im jesteśmy starsi, tym rzadziej decydujemy się zmienić zasady dotychczasowej działalności. Bardzo miło zostałem zaskoczony przez kilku pszczelarzy, którzy zdecydowali, że w następnych sezonach pozyskiwać będą przede wszystkim pyłek kwiatowy i inne produkty.

Poprawa opłacalności

Zdaję sobie sprawę, że nie jest możliwe, aby większość pszczelarzy zmieniła swój profil produkcji. Poprawa opłacalności produkcji pasiecznej wymaga zaangażowania wszystkich pszczelarzy w promocję produktów pszczelich.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dla zachęcenia kupujących można dodawać (jako tzw. gratisy) woskowe wyroby, oczywiście przy zakupie większych ilości miodu, a także w celu reklamy własnego gospodarstwa pasiecznego.

MG_2421_-_Krzysztof-Kozerski


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"