NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 58

Pasieka nr 94 ([PAS94], marzec-kwiecień 2019, wiesci_94)

Alberta, Kanada

Zespół studentów z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie ma nadzieję, że uda się wprowadzić na rynek probiotyki, stworzone, aby pomóc pszczołom w walce z patogenami. Probiotyk opiera się na genetycznie zmodyfikowanych bakteriach pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) wykorzystanych do produkcji cząsteczek zwanych porfirynami, które uszkadzają zarodniki Nosema ceranae.

Studenci stworzyli produkt w 2018 i przedstawili go na Międzynarodowym Konkursie Technologii Maszyn Genetycznych (iGEM), który odbył się w Bostonie w październiku zeszłego roku. Młodzi naukowcy zdobyli pierwszą nagrodę i złoty medal w kategorii żywności i żywienia.

Miesiąc po konkursie zespół zaprezentował swoje badania podczas corocznej konferencji Komisji Pszczelarskiej Alberta.

– Pozwoliło nam to przedstawić naszą pracę zawodowym pszczelarzom oraz naukowcom, którzy mogą być w stanie kontynuować rozwój projektu. Mamy kontakt z hodowcami, którzy są gotowi przeprowadzić niezbędne próby terenowe, aby umożliwić komercjalizację naszego projektu – powiedziała Julia Heaton, członek zespołu.

Pszczoły miodne w zimnym klimacie są jeszcze bardziej wrażliwe na patogeny infekujące ich układ trawienny – problem ten szczególnie dotyczy prowincji Alberta, gdzie wyprodukowano ponad 40% miodu kanadyjskiego w 2016 roku, o wartości ponad 60 milionów dolarów.

Na chwilę obecną jedynym środkiem wykorzystywanym do walki z nosemą jest fumagilina, która staje się coraz mniej skuteczna w walce z patogenem. To właśnie zainspirowało studentów do opracowania innowacyjnego rozwiązania. Ich celem jest również podnoszenie świadomości na temat problemu, jakim są choroby pszczół, mające głęboki wpływ na całą prowincję oraz społeczność.

Źródło: https://phys.org/news/2019-01-students-probiotic-honeybees-deadly-fungus.html

Georgia, USA

Naukowcy z Georgii potwierdzają, że większa ilość propolisu w ulu poprawia zdrowie pszczół. W nowym badaniu, opublikowanym w „Journal of Economic Entomology”, trzech badaczy Cynthia Hodges, mistrzyni pszczelarska i współwłaściciel firmy Hodges Honey w Dunwoody w Georgii, Keith Delaplane, doktor entomologii na Uniwersytecie w Georgii oraz dr Berry Brosi, profesor nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Emory w Atlancie, przyjrzeli się sposobom na zwiększenie produkcji propolisu przez rodzinę pszczelą.

Zespół odkrył, że zmodyfikowanie wewnętrznych ścian uli na 3 różne sposoby, między innymi poprzez wycięcie równoległych szczelin na wewnętrznej ścianie ula czy zastosowanie kraty do pozyskiwania propolisu, zwiększało produkcję kitu.

Wnętrze jednego z 4 uli pozostawiono bez jakiejkolwiek ingerencji i produkcja substancji żywicznej nie zwiększyła się w nim. Naukowcy wskazują, że chropowate, nieoszlifowane wewnętrzne ściany ula są najlepszą metodą na zachęcenie pszczół do zwiększonej produkcji propolisu, które „reperują” kitem nierówne powierzchnie oraz uszczerbki w drewnie.

Pasieka nr 94 ([PAS94], marzec-kwiecień 2019, BUZZ-1-2-2019)
Fot. Flickr/Ontario Beekeepers Association Tech Transfer Program, CC BY-NC-ND 2.0

Przebywanie rodziny pszczelej w gnieździe pokrytym propolisem znacznie poprawia ich zdrowotność.

– Nie znam żadnego pszczelarza, który celowo stymuluje robotnice do produkcji propolisu. Wierzę, że zachęcenie do tego pszczół to jeszcze jedna rzecz, którą pasiecznicy mogą zrobić, by współpracować z biologią, zamiast ją ignorować – podsumowała Delaplane.

Źródło: https://www.beeculture.com/catch-the-buzz-georgia-scientists-show-that-more-propolis-means-healthier-bees-and-heres-how-to-make-that-happen/

Hamilton, Nowa Zelandia

Miasto Hamilton w regionie Wakaito postawiło sobie za cel bycie pierwszym miejscem w Nowej Zelandii, które wykorzeni chorobę, stanowiącą śmiertelne zagrożenie dla pszczół. Tamtejsze Stowarzyszenie Pszczelarzy rozpoczęło badanie rodzin pszczelich w kierunku zgnilca amerykańskiego i nawołuje pszczelarzy z innych regionów, aby przyłączyli się do walki z chorobą, gdyż nawet jeden zainfekowany ul stanowi zagrożenie.

– To proste – aby zbadać swoje pszczoły, wystarczy pobrać próbkę z każdego ula – zapewnia Mark Goodwin. Dla osoby niedoświadczonej zauważenie i zidentyfikowanie zgnilca może być nie lada wyzwaniem, a to niesie duże zagrożenie dla pszczół.

Kiedy byłem studentem, dostałem dwa pierwsze ule. Pomyślałem, że pszczelarstwo to świetna zabawa. Niestety obie rodziny były zarażone zgnilcem amerykańskim i musiałem je spalić. Była to dla mnie katastrofa. Bardzo przywiązałem się do nich, choć jako naukowiec nie powinienem – dodaje Mark.

Pszczoły stają się częścią rodziny, dlatego pszczelarze z Hamilton pragną, aby ich miasto było pierwsze, które będzie całkowicie wolne od zgnilca amerykańskiego. W miejscowości zarejestrowanych jest 1500 uli, ale może być ich znacznie więcej.

Dotychczas Stowarzyszenie zebrało próbki z około 5% wszystkich zarejestrowanych pni i stale zachęca pszczelarzy z okolicy do kontaktu i wspólnego zwalczania zgnilca.

Źródło: https://www.newshub.co.nz/home/new-zealand/2019/01/waikato-beekeepers-plan-eradication-of-fatal-disease.html


<?php $pas="2019nr2str58"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2019_2/Pasieka_2019nr02_[94].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025