Grzybica otorbielakowa wybija australijskie pszczoły. Winna jest dieta?
Autor: jrruiz68, Pixabay
Liczba rodzin pszczelich porażonych grzybicą otorbielakową stale wzrasta w Austalii mimo, że tamtejsze pszczoły miodne charakteryzują się bardzo wysokim instynktem higienicznym. Naukowcy donoszą, że odpowiedzialna jest za to uboga dieta pyłkowa.
Grzybica otorbielakowa wywoływana przez grzyb otorbielaka pszczelego (Ascosphaera apis) powoduje zamieranie czerwiu trutowego i pszczelego. Grzybnia zasiedla całą larwę prowadząc do jej mumifikacji. Pszczoły sprawnie usuwają stwardniały czerw, jednak choroba jest trudna do zwalczania i znacząco ogranicza liczbę zbieraczek, doprowadzając do osłabienia rodzin, a nawet ich osypania.
Opis: Grzybica otorbielakowa w USA. Autor: Wikipedia.
W Australii, gdzie choroba jest naprawdę dużym problemem, przeprowadzono badania porównujące wpływ czynników, takich jak higieniczność pszczół, genetyka owadów i czynniki środowiskowe na występowanie grzybicy otorbielakowej. Naukowcy odkryli, że głównym powodem złej kondycji pszczół jest pyłek złej jakości.
David Briggs, hodowca matek posiadający ok. 400–500 uli, twierdzi, że odżywianie pszczół jest szczególnie ważne w utrzymaniu ich dobrej kondycji.
– Tak jak w przypadku jakichkolwiek innych zwierząt hodowlanych, jeśli zapewnisz im prawidłowe odżywienie, to nie musisz się przejmować wieloma pasożytami i chorobami. Pszczoły nie różnią się pod tym względem od innych zwierząt, a właściwie są bardziej wrażliwe na złe odżywianie. Dlatego powinny mieć możliwość korzystać z różnorodnej bazy pożytkowej.
– Badania wykazały, że pyłek eukaliptusa i niektórych innych gatunków roślin, nie ma pełnego zestawu aminokwasów, którego potrzebują pszczoły – mówiła głównodowodząca badaniami, Jody Gerdts. – Pszczoły miodne będące dobrze odżywione pokarmem bogatym we wszystkie białka, aminokwasy, tłuszcze itd. mają solidny system immunologiczny.
Lepszymi źródłami pożywienia dla pszczół był rzepak, lucerna i koniczyna, ale najlepsze okazały się chwasty i rośliny zielne, które często usuwane są z okolic farm.
Co ciekawe badania nad zależnością zachowań higienicznych pszczół, a omawianą chorobą potwierdziły, że pszczoły bardziej higieniczne, wcale nie były mniej narażone na zachorowania. Natomiast postanowiono zintensyfikować prace hodowlane nad pszczołami odpornymi lub opornymi na tę chorobę, ponieważ grzybica otorbielakowa stanowi poważne zagrożenie dla australijskiego pszczelarstwa.
Więcej o wpływie diety na kondycję pszczół czytaj w artykule:
https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/172-pasieka-2-2019/1919-znaczenie-diety-pylkowej-w-utrzymaniu-kondycji-pszczol
Źródło z dnia 27.03.2019.:
https://www.abc.net.au/news/2019-03-28/chalkbrood-fungal-disease-on-the-rise-in-australian-beehives/10945502