Co za dużo, to niezdrowo, więc pogadaj ze swoim dzieckiem o jedzeniu mrożonego miodu
Zdjęcie: Youtube, Hello Wonderful.
Nowy trend rozkwitnął na TikToku – „influencerzy” jedzą mrożony miód. I o ile spożycie patoki w rozsądnych ilościach nie jest niebezpieczne (a wręcz korzystne dla zdrowia), to pochłanianie takich ilości jak czynią to osoby na filmach, może mieć przykre konsekwencje.
#FrozenHoneyChallange* zaczął się rozkręcać kilka tygodni temu i tego hasztaga użyto 80 mln razy! To oznacza, że bardzo dużo osób albo brało udział w wyzwaniu albo go oglądało.
Zadanie polega na wlaniu miodu do plastikowego pojemnika o dość wąskiej szyjce i zamrożeniu patoki. Ze względu na małą zawartość wody, nie staje się ona twarda, lecz „gumowata” i wyciskana z pojemnika utrzymuje kształt walca. Po wyciśnięciu miodu z butelki należy odgryźć kawałek, który wypłynął. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie ilości, które spożywają niektórzy influencerzy.
Gdy człowiek odgryzie kawałeczek patoki, to nic złego się nie stanie – równie dobrze mógłby zjeść łyżeczkę miodu. Jednak pewni ludzie na filmach zjadają nawet jedną piątą słoika na raz, czasem też testują różne substancje, takie jak syrop kukurydziany i mieszają go z cukierkami, żelkami itd.
Po pierwsze zjedzenie takiej ilości niemalże czystego cukru na raz jest bardzo niezdrowe. Po prostu. Po drugie 3 na 10 osób w populacji cierpi na zespół złego wchłaniania fruktozy. Osoby, które dotknęła ta choroba, nie wytwarzają białka odpowiedzialnego za transport omawianego węglowodanu do komórek. Cukier ten zalega więc w jelicie grubym, tworzą się kwasy i gazy, powodujące wzrost ciśnienia osmotycznego treści jelitowej i działając drażniąco na błonę śluzową organu. Może to doprowadzić do bólów brzucha i biegunek, na co zresztą skarży się sporo „tiktokerów” biorących udział w wyzwaniu.
Czytaj także: Bombowe pszczoły
Pamiętajmy, że „dawka czyni truciznę” i nawet cenny miód należy spożywać z głową. Porozmawiajmy z podopiecznymi, że nie warto ślepo podążać za trendami w Internecie.
*Wyzwanie Mrożonego Miodu.
Źródło: beeculture.com, Instagram, TikTok, YouTube, poradnikzdrowie.pl