Jak je pszczoła?
Zdjęcie: Milan Motyka.
Naukowcy z chińskiego uniwersytetu Sun Yat-Sen, Uniwersytetu Chrysiana Albrechta w Kilonii i Uniwersytetu Waszyngtońskiego odkryli, że pszczoły miodne piją nektar na dwa sposoby, a nie jak do tej pory sądzono – w jeden. Redakcja Pasieki zastanawia się jednak czy to rzeczywiście nowe odkrycie, jak przedstawiają je ogólnoświatowe media…
Artykuł został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Biology Letters”. Do tej pory uważano, że składające się w skomplikowany sposób aparaty gębowe pszczół, pobierają płyny poprzez zanurzanie w nim gęsto orzęsionego języczka, do którego przykleja się nektar. Owe rzęski „jeżą się”, odstając od powierzchni, dzięki czemu więcej płynu może utknąć między nimi. Gdy języczek cofa się do wnętrza trąbki, to jest zasysany do wola robotnicy.
Czytaj także: Czerwień i pszczoły
W badaniu podkreślono, że owady zapylające dzieli się w sposobie pobierania pokarmu na „zasysające” i „liżące”, klasyfikując pszczoły miodne wyłącznie do drugiej grupy. Naukowcy odkryli, że pszczoły miodne również zasysają nektar przez trąbkę, bez wysuwania języczka, jeśli roztwór jest bardziej rozwodniony. Podczas eksperymentu zaobserwowali także, że robotnice potrafią zmienić technikę w trakcie jedzenia np. gdy na powierzchni nektar jest bardziej rozwodniony, a wraz z większą głębokością gęstnieje. Dzięki połączeniu technik zasysania i „lizania” pszczoły miodne mogą się żywić nektarem bardzo wielu gatunków kwiatów. Oznacza to także, że nie mogą być klasyfikowane wyłącznie do grupy owadów „liżących”. Opisując badanie amerykański Bee Culture Magazine, stwierdził, że od stu lat ten mechanizm nie był do końca poznany.
Samo badanie bez wątpienia odkrywa nowe niuanse w sposobie pożywiania się pszczół, ale w polskiej literaturze naukowej informacja o różnych możliwości pobierania pokarmu przez pszczołę miodną pojawiła się o wiele wcześniej. W „Hodowli pszczół” napisanej przez Wildego i Prabuckiego z 2008 r. czytamy: „Pokarm płynny pszczoła może pobierać, wysysając go bezpośrednio do trąbki. Jeśli jest głębiej umiejscowiony, zanurza w nim wysunięty języczek, który po nasiąknięciu płynem jest wciągany do trąbki i obsysany. Wysunięcie języczka pozwala pszczole pobierać nektar z głębiej położonych części kwiatu.” Oznacza to, że już wcześniej wiedziano, że pszczoły nie są klasyfikowane wyłącznie jako owady zlizujące pokarm i potrafią go także zasysać bezpośrednio przez trąbkę.
Źródło: Bee Culture Magazine oraz Royalsocietypublishing.org