Jedz larwy! Będziesz wielki
Autor: Steve @ the alligator farm.
Do 2050 roku populacja ludzi zwiększy się do 9 miliardów. Zapotrzebowanie na białko w krajach rozwijających się wzrośnie do 76%. Może to spowodować, że chów trzody będzie zużywał za dużo surowców takich jak woda czy pasze, jednocześnie podnosząc emisję gazów cieplarnianych. Na świecie spożywa się ponad 1900 gatunków owadów. W przypadku pszczoły miodnej jadalne są zarówno larwy, jak i poczwarki.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Food Chemistry przeprowadzonym przez Habera i in. oceniano kompozycję zapachową tego nietypowego pożywienia. Sprawdzano również wartość pokarmową i potencjał antyoksydacyjny larw i poczwarek. Larwy i poczwarki zawierają odpowiednio 35% i 45% białek w suchej masie. Drób, wołowina i wieprzowina mają odpowiednio 54,7%, 40,5% i 27,7% protein.
Naukowcy przekonują, że „mąka” z omawianego „suplementu diety”, jest wartościowa i zawiera od 20 do 25% białek w suchej masie, polifenole i ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Do oceny aromatu larw i poczwarek zatrudniono testerów, którzy określili zapach czerwiu jako masłowy i mleczny, w zależności od fazy rozwojowej owadów. Badania mogą przyczynić się do stworzenia w przyszłości produktów spożywczych, które nie będą tylko pożywne, lecz również smakowite.
Źródło:
Haber, M., Mishyna, M., Itzhak Martinez, J.J., Benjamin, O., 2019,Edible larvae and pupae of honey bee (Apismellifera): odor and nutritional characterization as a function of diet, Food Chemistry.