Pszczoły wolą pola truskawek od rzepaku
Źródło: fereepik, autor: kukota
Zespół naukowców z Uniwersytetów w Getyndze (Niemcy), Sussex (Wielka Brytania) i Würzburga (Niemcy) sprawdzili zachowanie pszczół w terenach rolniczych. Analizowali tańce werbunkowe pszczół i odkryli, że owady wolą odwiedzać pola truskawek, nawet jeśli rosły tuż przy uprawach rzepaku. Dzikie zapylacze konsekwentnie wybierały truskawki. Wyniki opublikowano w Agriculture, Ecosystems & Environment.
Naukowcy ustawili ule przy 11 polach truskawek w Getyndze i Kassel. Nagrywali tańce werbunkowe i później je odczytywali, by porównać z mapą satelitarną okolicy. Sprawdzali również skład obnóży pyłkowych pszczół.
Odkryli, że pszczoły miodne wolą odwiedzać kwiaty truskawek, nawet jeśli dużo rzepaku kwitnie w okolicy. Pszczoły wykonywały większą liczbę tańców werbunkowych zachęcających zbieraczki do odwiedzin kwiatów truskawek, chociaż to rzepak dostarczał im więcej pyłku. Jednak gdy rzepak był w pełnym rozkwicie, wtedy robotnice przerzucały się na tę uprawę.
Pszczoły dzikie, w tym trzmiele i pszczoły samotnice, konsekwentnie wybierały truskawki jako źródło pokarmu, co wskazuje, że właśnie te gatunki mogą być lepszymi zapylaczami tej uprawy.
Dodatkowo naukowcy ustalili, że w wypadku pól uprawnych pszczoły miodne oddalały się od ula na 740 m. Dystans ten zmniejszał się, gdy w pobliżu były pola rzepaku.
Źródło: Bänsch, S. i in. 2020. Foraging of honey bees in agricultural landscapes with changing patterns of flower resources. Agriculture, Ecosystems & Environment