Pszczoły z dystansem
Zdjęcie: Freepik.
Po niemal dwóch latach pandemii ludzie mają dość dystansu społecznego. Tymczasem badania wykazały, że pszczoły porażone warrozą starają się trzymać z dala od swoich towarzyszek.
Pod koniec października ukazało się badanie w Science Advences, w którym dowiedziono, że robotnice zmieniają sposób komunikacji z siostrami, jeśli są zaatakowane przez Varroa destructor.
Naukowcy opisali zachowania owadów żyjących na Sardynii, porównując interakcje w rodzinach pszczelich porażonych warrozą z rodzinami leczonymi przeciwko tej chorobie. W ulach zamontowano kamery i obserwowano, co się w nich dzieje.
Okazało się, że porażone, starsze zbieraczki wykonywały taniec werbunkowy z daleka od miejsc w ulu, gdzie znajdują się młode robotnice, czerw i matka. Roztocze, które pożywia się hemolimfą i ciałem tłuszczowym robotnic, spadają z żywicielek w komórki z odkrytym czerwiem. Dlatego opisane zachowanie „dystansu społecznego” w ulu może być sposobem na przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się pasożyta.
Później naukowcy przeprowadzili eksperyment laboratoryjny, sztucznie wprowadzając na ciała 12 robotnic roztocze i porównując zachowanie porażonych pszczół z grupą kontrolną, nieporażoną pasożytem. Ten eksperyment nie potwierdził „pasiecznych” obserwacji i zachowanie pszczół chorych nie różniło się od zdrowych. Możliwe, że utrzymywanie społecznego dystansu jest nieopłacalne w małych grupach.
Czytaj także: Kwiaty jak brudne klamki. Czyli rzecz o przenoszeniu wirusów
Jednocześnie zaobserwowano, że zdrowe pszczoły częściej czyściły zainfekowane siostry, karmiły je i sprawdzały czy są czyste.
Źródło:
- Pusceddu, A. Cini, S. Alberti, E. Salaris, P.Theodorou, I. Floris, A. Satta, 2021, Honey bees increase social distancing when facing the ectoparasite, Varroa destructor, Science Advances 7 (44).