Jak pszczoły rozpoznają zwłoki?
Zdjęcie: novofoto, freepik
Mogłoby się wydawać, że z dennicy pszczoły usuwają dosłownie wszystko, co im przeszkadza. Jednak priorytetem dla czyścicielek są zwłoki sióstr, które mogą być źródłem chorób. W jaki sposób pszczoły je rozpoznają?
Wen Ping ekolog z Chińskiej Akademii Nauk Tropikalnego Ogrodu Botanicznego w Xishungbanna, podejrzewał, że za zdolność rozpoznawania martwych ciał pobratymców odpowiada węch i niezidentyfikowane do tej pory molekuły zapachowe. Ciała owadów są pokryte mieszaniną wosków i tłuszczy, w którą wchodzą węglowodory kutikularne (CHCs). Są one uwalniane z powierzchni oskórka w trakcie życia pszczoły i umożliwiają strażniczkom i innym robotnicom rozpoznanie przynależności do rodziny.
Naukowiec przeprowadził eksperyment, w którym sprawdzał, co jest bardziej istotnym czynnikiem podczas usuwania martwych sióstr – ciepłota ciała czy jego zapach.
Najpierw martwe pszczoły umieszczono na podgrzewanych szalkach Petriego w gnieździe. Czyścicielki ignorowały je przez kilka godzin, podczas gdy w normalnych okolicznościach „sprzątaczki” pozbywają się ciał w mniej niż pół godziny. Możliwe, że podgrzane ciało dalej uwalniało lotne substancje z taką intensywnością, jakby pszczoła nie ostygła na wieczność.
Czytaj także: Dwupłciowa pszczoła
Dlatego Ping obmył martwe ciałka w heksanie, rozpuszczalniku wosku i tłuszczy, by pozbyć się węglowodorów kutikularnych. Umieścił martwe owady na podgrzewanej szalce Petriego. Tym razem robotnice szybko odnalazły i wyniosły ciała. To sugeruje, że czynnikiem determinującym dla pszczół czy dany obiekt jest martwy, jest zapach, a nie temperatura.
Czytaj także: Ciąg dalszy historii gąsienic barciaka zjadających plastik
Źródło: sciencemag.org