Introwertyczne pszczoły
Zdjęcie: Pixabay.
W społeczeństwie osoby lubiące towarzystwo ceni się bardziej niż te, które wolą odosobnienie. Rzekomo twierdzi się, że z tymi drugimi trudniej się dogadać i nie chcą współpracować. Jednak nie jest to prawda – po prostu tzw. introwertycy, mają mniejszą potrzebę kontaktu, co nie czyni z nich socjopatów. Mit jednak dalej pokutuje. Może w jego obaleniu pomogą badania nad pszczołami miodnymi, które udowadniają, że i w roju żyją introwertyczne robotnice, a rodzina jakoś nie upada.
Oczywiście to uproszczenie – rój to nie społeczeństwo, a pszczoła to nie człowiek. Jednak rzeczywiście niektóre robotnice rzadziej wchodzą w interakcję z siostrami. By to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu w Illinois przykleili do tułowia tysięcy pszczół kody QR, które były na bieżąco filmowane i rejestrowane przez program komputerowy. Odkryli znaczące różnice w czasie, jaki pszczoły wchodziły w interakcje z innymi podczas przekazywania pokarmu i innych zdarzeń. Część pszczół wolała wchodzić w dłuższe interakcje z innymi osobnikami, inne szybko kończyły kontakt i „odwracały się na pięcie” by szybko znaleźć kolejnego owada do przekazania pokarmu.
Czytaj także: Sprytne grzyby contra pszczoły
Ponoć te różnice są bardzo podobne do ludzkich zachowań społecznych. Jednak naukowcy podkreślają, że chociaż pszczoły wykazują indywidualne cechy, to mają o wiele mniejszą indywidualność niż ludzie. Wynika to również z mniejszych różnic genetycznych między poszczególnymi osobnikami pszczół.
Źródło: beeculture.com