Przeanalizowano genom małego żuczka ulowego
Mały chrząszcz ulowy(Aethina tumida) naturalnie występuje na kontynencie Afrykańskim. W ostatnich dziesięcioleciach rozprzestrzenił się do wielu innych miejsc, takich jak Ameryka Północna, Europa (jego ogniska notowane są we Włoszech), Australia i Filipiny. Gatunek powoduje duże straty na całym świecie – larwy pożerają niemal wszystko w ulu: pyłek, larwy pszczół, miód, osypane pszczoły i plastry. Jeśli porażenie jest duże, rodzina pszczela opuszcza ul.
fot. James D. Ellis
By usprawnić coraz mniej efektywną walkę z chrząszczem, Agricultural Research Service (ARS) odczytało jego genom, który można przeglądnąć tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Aethina_tumida/100
Badania udowodniły, że A. tumida ma bardzo sprawny system detoksyfikacyjny. Dzięki temu gatunek pasożyta jest odporny na większość insektycydów. Wgląd w genom umożliwi naukowcom opracowanie substancji czynnych, które ominą immunologiczne zabezpieczenia owada.
– Dużym wyzwaniem jest opracowanie metody, która wyeliminuje małego chrząszcza ulowego, ale nie skrzywdzi pszczoły miodnej – powiedział genetyk Jay Evans, szef projektu i lider Laboratorium Badań nad Pszczołami ARS (ARS Bee Research Laboratory) – jedną ze strategii jest opracowanie insektycydu uderzającego bezpośrednio w DNA żuka odpowiedzialne za detoksyfikację, który nie uszkodzi w genomu pszczoły miodnej.
Ponadto, dzięki sekwencjonowaniu genomu żuka, odkryto, w jaki sposób odnajduje ule. Poza tym przeanalizowanie genetyki pasożyta jest ważne również dlatego, że do jego bliskich krewnych należy azjatycki chrząszcz długorogi Anoplophora glabripennis. Jest to szkodnik wielu upraw owoców i warzyw m.in. kukurydzy, pomidorów czy truskawek.
MW
https://www.beeculture.com/catch-the-buzz-usda-ars-scientists-unlock-small-hive-beetle-genome/?utm_source=Catch+The+Buzz&utm_campaign=22a1a08208-Catch_The_Buzz_4_29_2015&utm_medium=email&utm_term=0_0272f190ab-22a1a08208-332080221