Węgierskie pszczelarstwo – nowe wyzwania
Zdjęcie: Freepik
Węgry mają rozwinięte pszczelarstwo i są jednym z głównych europejskich producentów i eksporterów miodu.
W kraju jest 20 tys. pszczelarzy i 1,2 mln rodzin pszczelich, produkujących 25–30 tys. ton miodu rocznie, z których 60% wysyłane jest na eksport. Rozwojowi pszczelarstwa sprzyja wsparcie państwowe. Ministerstwo Rolnictwa Węgier od 2010 roku na potrzeby tej branży przydzieliło 50 mln euro.
Popularność pszczelarstwa i skupienie uwagi władz na tej gałęzi rolnictwa spowodowały wysokie zagęszczenie rodzin pszczelich: 13 na km². To jeden z najwyższych wskaźników w UE. Węgierski miód akacjowy cieszy się stabilnym popytem nie tylko na Węgrzech, ale i na świecie.
W 2022 roku Węgierski Związek Pszczelarzy przebadał 116 odmian krupca. Badania laboratoryjne pokazały, że jakość patoki sprzedawanej przez pszczelarzy odpowiadała krajowym standardom, ale ta sprzedawana w supermarketach wzbudzała wątpliwości – w 28 z 47 próbek miodu rzekomo akacjowego nie było pyłku tego gatunku rośliny. Prezes Węgierskiego Związku Pszczelarzy stwierdził, że do fałszowania miodu najczęściej używa się syropu glukozowego lub glukozowo-fruktozowego.
Czytaj także: Meksyk - produkcja i eksport miodu
Produkcja miodu w 2021 i 2022 roku była niższa od średniej ostatnich lat. Główną przyczyną były anomalie pogodowe. Szczególnie niekorzystny okazał się obecny rok, kiedy pszczelarstwo i inne gałęzie rolnictwa stały się ofiarami ekstremalnych upałów i najgorszej suszy od 120 lat.
Węgry były gospodarzami 29. Kongresu Apimondia w 1983 roku, następnie ubiegały się o organizację 42. i 49. Kongresu, ale ustąpiły w tych konkursach Argentynie i Skandynawii.