Międzynarodowe Forum na rzecz zrównoważonego pszczelarstwa
Zdjęcie: Freepik
Forum, zorganizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz władze Słowenii, dało możliwość dogłębnego zapoznania się z tematem pszczół oraz zapylania, a także wymiany zdań między politykami, specjalistami z branży oraz innymi zainteresowanymi zagadnieniem. Pszczelarstwo to działalność wychodząca poza ramy zwykłej produkcji miodu, przyczyniająca się również do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
Lublana, Słowenia
Dwudziestego drugiego maja w Lublanie rozpoczęło się I. Międzynarodowe Forum wspierające działania na rzecz zrównoważonego pszczelarstwa i zapylania zorganizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz władze Słowenii. Forum związane było z Światowym Dniem Pszczół 2024 – jest inspiracją do poszerzenia swojej wiedzy, wymiany zdań i wyciągnięcia wniosków na temat ochrony pszczół i innych zapylaczy.
– To wydarzenie świadczy o tym, że możemy działać lokalnie, osiągając rezultaty globalne – zauważył generalny dyrektor ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, Qu Dongyu w swoim przemówieniu na otwarcie forum. – Razem przyjmujemy na siebie obowiązek ochrony pszczół i innych zapylaczy, które grają ważną rolę w produkcji rolnej i nie tylko.
W obradach wzięli udział sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i żywności Republiki Słowenii Erwin Kosi, prezydent Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń pszczelarskich Apimondia Jeff Pettis i inni.
Pomimo globalnej skali i zasięgu forum, za każdym razem będzie ono miało określony cel geograficzny. W tym roku wydarzenie zbiegło się z międzynarodową konferencją „Dzień Afryki”, organizowaną corocznie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Słowenii w celu wzmocnienia obustronnych więzi między Słowenią a krajami afrykańskimi.
W ramach forum omawiane były techniczne pytania na temat partnerstwa i finansowania, innowacji technologicznych i usług ekosystemowych związanych z pszczołami i pszczelarstwem.
– Wasza wymiana wiedzy da nowy impuls międzynarodowej współpracy pszczelarskiej, a także pomoże zaspokoić szybko zmieniające się potrzeby, szczególnie w Afryce – podkreślił Qu Dongyu. Następnie Dyrektor przypomniał, że na Światowy Dzień Pszczół 2024 centralne miejsce zostało poświęcone młodzieży.
Czytaj także: Spadek w światowym handlu miodem
– Młodzi ludzie to przyszłość ochrony przyrody i środowiska, grają oni główną rolę w rozwiązywaniu dzisiejszych problemów tak, by zbudować lepszy świat jutra – powiedział. –Pobudzając młodzież do zajmowania się pszczelarstwem i angażowania się w działania edukacyjne i informacyjne, możemy pielęgnować nowe pokolenie liderów w dziedzinie ochrony środowiska i poszerzać ich możliwości wprowadzania pozytywnych zmian w życie.
Słowenia – ojczyzna Światowego Dnia Pszczół
Pszczoła – jedno z najbardziej pracowitych stworzeń na ziemi – z dawien dawna przynosi korzyści ludziom, roślinom i środowisku. Przenosząc pyłek pszczoły i inne owady nie tylko zapylają uprawy rolnicze, ale sprzyjają również ich różnorodności i jakości, tym samym wnosząc wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.
Jednak zmiany w użytkowaniu gruntów i strukturze krajobrazu, intensywne rolnictwo, uprawa monokultur i stosowanie pestycydów doprowadziły do znacznego zmniejszenia, fragmentacji i degradacji siedlisk pszczół. Ponadto w różnych krajach pojawiają się gatunki inwazyjne, które są bardzo dużym zagrożeniem dla rodzin pszczelich, które w historii ewolucji nie miały styczności z obcymi organizmami. Należy także mieć na uwadze negatywne skutki zmian klimatu. Wzrost temperatur, susze, powodzie i inne klęski żywiołowe, a także zmiana pór kwitnienia, utrudniają skuteczne zapylanie.
Uznając znaczenie tych małych owadów dla zrównoważonego życia na Ziemi i potrzebę ich ochrony, rząd Słowenii jako pierwszy przemawiał na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ o utworzenie Światowego Dnia Pszczół. Propozycja ta została następnie przyjęta w rezolucji ONZ w 2017 roku.
W tym roku Światowy Dzień Pszczół odbywał się pod hasłem „Uwaga poświęcona pszczołom zależy od młodzieży”. To właśnie młodym ludziom poświęcono szczególną uwagę, ponieważ inwestycje w inicjatywy młodzieży sprzyjają zwiększeniu tempa opracowywania innowacji, dzięki którym można rozwiązywać problemy, mające wpływ na małe zapylacze.
Pszczelarstwo to działalność, która nie ogranicza się jedynie do zbioru miodu. Sprzyja ono osiągnięciem wielu celów zrównoważonego rozwoju. Ze względu na niskie koszty rozpoczęcia działalności, pszczelarstwo może stać się źródłem dochodu dla obywateli żyjących w biedzie, przyczyniając się do wzmocnienia odporności na wpływy zewnętrzne i wzrostu dobrobytu społeczności wiejskich i ludności tubylczej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa od dawna podejmuje działania mające na celu wspieranie biologicznych metod walki ze szkodnikami roślin i ograniczenie używania pestycydów. Sprzyja temu inicjatywa „globalny program działań na rzecz usług dodatkowych zrównoważonego rolnictwa", mający na celu zwiększenie różnorodności siedlisk w środowisku rolniczym i miejskim.