Kwietny korytarz dla pszczół w Londynie
Ciągnący się przez północnowschodni Londyn ponad jedenastokilometrowy pas kwitnącej zieleni powstał z okazji drugiego Światowego Dnia Pszczoły. Pasmo miododajnych roślin ciągnie się przez parki i inne otwarte przestrzenie metropolii. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu miejskich radnych, które poparł burmistrz Londynu, Sadiq Khan.
Kwietny korytarz to odpowiedź na spadek o jedną trzecią w ostatnich dwudziestu latach populacji owadów zapylających w Anglii. Pierwszy taki projekt powstał w Oslo, kolejny pojawił się w Berlinie. Ale czym tak naprawdę jest „kwietny korytarz” zwany również „pszczelą autostradą”?
Takie projekty to korytarze ekologiczne, tworzone, by zapewnić zwierzętom możliwość migracji, szukania pożywienia czy łączenia się w pary. Są to połączone ze sobą pasy zieleni, umożliwiające zwierzętom swobodne i bezpieczne przemieszczanie się. Znanymi przykładami korytarzy ekologicznych są zarośnięte drzewami i roślinnością wiadukty nad autostradami czy szerokie tunele pod drogami, które ułatwiają dużej zwierzynie przemieszczanie się między siedliskami. Ale pasy łąk kwietnych, takie jak powstały w Londynie, Oslo i Berlinie również należą do tej kategorii, ponieważ zapewniają miejsce do życia i zdobywania pokarmu owadom, nie przywiązując ich do jednego miejsca.
Przykład korytarza ekologicznego - wiadukty z roślinami wybudowano po to, by zwierzeta mogły bezpiecznie przejść nad drogą.
Źródło:
https://www.firstpost.com/tech/science/world-bee-day-2019-flower-corridor-in-londons-parks-a-welcome-gift-for-honeybees-6602701.html
https://smoglab.pl/londyn-stworzy-bezpieczny-korytarz-dla-pszczol-zielona-autostrada-polaczy-22-parki/?fbclid=IwAR3FOetnshYURH7mqhikBTaXbbTEYlvv87_WowTOieg9NC940iX7ksKcApA