Bees & Flowers
Zdjęcie: Dorota Koperska
Połączenie świata pszczół i roślin kwitnących to główne elementy akcji Bees & Flowers zapoczątkowanej przez Fundację Apikultura.
Cudowna współpraca
Najbardziej znanym gatunkiem owadów zapylających jest pszczoła miodna. Jednak nie tylko ona przyczynia się do zapylenia roślin. Na świecie występują tysiące gatunków pszczół, motyli, muchówek, chrząszczy a nawet ssaków i ptaków, które są niezbędne do zapylenia kwiatów. Czasami specjalizacja jest tak olbrzymia, że dany gatunek rośliny może zostać „obsłużony” tylko przez jeden gatunek owada. Tak ścisła jest ta współpraca.
Czytaj także: Dobre chwasty. Nie ścinaj nam głów!
Faktem jednak jest, że to pszczoły miodne tworzą największe „kolonie”, w Polsce zwane rodzinami pszczelimi. W jednym ulu może żyć nawet 60 000 owadów, chociaż w sile sezonu zwykle jest ich ok. 40 000. Kondycja rodziny może zależeć od pogody i od tzw. bazy pożytkowej – czyli rodzaju i liczby kwitnących w okolicy roślin.
Z kwiatów pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek. Nektar to roztwór cukru w wodzie, który rośliny produkują by przywabić owady. To główne źródło energii dla rodziny pszczelej i to właśnie z niego pszczoły miodne produkują miód. Zbieraczki (czyli kasta rodziny pszczelej, która zajmuje się gromadzeniem pokarmu) zasysają języczkiem nektar do wola. Gdy zgromadzą go odpowiednio dużo, to wracają do gniazda, gdzie przekazują nektar młodszym pszczołom ulowym. To one przerabiają nektar na miód, poprzez odparowanie wody z nektaru. Robią to wysuwając i wsuwając języczek ze słodką kroplą – dochodzi wtedy do odparowania wody. Dodatkowo w wolu dodawane są do roztworu enzymy rozkładające cukry. Pszczoła powtarza tę czynność wiele razy. Roztwór się zagęszcza, zagęszcza i zagęszcza… a gdy nabierze odpowiedniej konsystencji, pszczoły „wypluwają” go do komórek w plastrze.
Zdjęcie: Dorota Koperska
A co z pyłkiem? Chociaż roślinie zależy, by to właśnie pyłek (czyli męskie komórki rozrodcze) był przeniesiony do innego kwiatu, to pszczoły go zbierają i spożywają. Jest to dla nich źródło białka, minerałów (choć te pobierają też z wodą i nektarem), a także tłuszczów. Dlatego rośliny owadopylne produkują tyle pyłku, by owady zapylające mogły pobrać go dostateczną ilość, bez szkód dla rozmnażania się kwiatu. Ziarna pyłku powinny trafić na znamię słupka innego kwiatu, by mogło dojść do zapłodnienia i wydania nasion oraz owoców przez roślinę.
Czytaj także: Woda dla pszczoły
Pszczoły wyspecjalizowały się w jego zbieraniu, a ich odnóża są wyposażone w przyrządy ułatwiające jego sczesywanie z włosków ciała i formowanie tzw. obnóży. Są to kulki pyłku zlepione miodem, umieszczone w koszyczku na ostatniej parze odnóży pszczoły. Koszyczek to lekkie zagłębienie na powierzchni „nogi” pszczoły, całe pokryte długimi, regularnie rozłożonymi włoskami. W taki sposób pokarm zbierają też trzmiele. Natomiast inne gatunki owadów mogą zbierać pyłek na różne sposoby np. murarki ogrodowe to tzw. brzuchozbieraczki, gromadzące pyłek na… brzuchu. Dlatego spód odwłoka mają pokryty złocistorudą szczecinką. Inne gatunki mogą też przenosić pyłek w wolu, jak nektar i wymiotować go do komórek. Łatwo poznać, które owady są zapylaczami, bo większość z nich jest „puchata”, by przyczepiło się do nich jak najwięcej pyłku. Osy czy muchy, które nie nawiązały tak ścisłej współpracy z kwiatami, jak pszczoły, są „gładkie”.
Po przeniesieniu pyłku do ula, zbieraczki zrzucają go do komórek. Robotnice ulowe uklepują obnóża głową. Dzięki enzymom dodanym do składowanego pokarmu powstaje dobrze przyswajalna pierzga, czyli sfermentowany pyłek – zapas białka dla pszczół.
Zdjęcie: Dorota Koperska
Fundacja Apikultura i jej działania
Naszym celem jest propagowanie zasadzania roślin miododajnych, dostarczających najważniejszych składników pokarmowych dla pszczół.
Apikultura oferuje:
- Mieszanka roślin miododajnych
- Melisa
- Lawenda
- Dzwonek
- Ogórecznik
- Koniczyna Krwistoczerwona
- Esparceta siewna
- Nagietek Lekarski
- Mieszanka bylin roślin miododajnych na tereny suche
- Mieszanka bylin roślin na tereny podmokłe
Są to wysokiej klasy nasiona pyłko- i nektarodajne. Zachęcamy do ich rozsiewania na działkach, balkonach, skwerach, a także w przydomowych ogródkach. Jako Fundacja Apikultura propagujemy działania prospołeczne. Tym samym namawiamy instytucje edukacyjne (szkoły, uniwersytety etc.), szpitale oraz lokalnych przedsiębiorców i firmy szczebla ogólnopolskiego, do skutecznego zagospodarowania swoich zielonych przestrzeni. Inteligentne i przemyślane obsianie terenów roślinami miododajnymi da pozytywne skutki proekologiczne i estetyczne.
Wpisujemy się tutaj w zagadnienie odpowiedzialności biznesu - również odpowiedzialności proekologicznej; tak ważnej w naszych czasach.
Zachęcamy również do rodzinnego rozsiewania nasion z dziećmi. Może być to wspaniała, wspólna zabawa dla wszystkich, a także budowanie świadomości i postaw proekologicznych. Dochód ze sprzedaży nasion przeznaczamy w całości na realizację celów statutowych Fundacji Apikultura.
Pszczoły i sztuka czyli miodowa moda
Postanowiliśmy połączyć projekt Bees & Flowers ze światem sztuki. Artystka światowego formatu, Beata Bojda, wykonała dla Fundacji Apikultura specjalną stylizację. Rośliny miododajne, takie jak kwiaty jabłoni czy piwonie, posłużyły artystce do stworzenia przepięknego wianu uzupełnionego suknią uszytą z materiałów eco.
Zrealizowaliśmy profesjonalną sesję fotograficzną, dokumentującą i utrwalającą piękno stylizacji, która ma przypominać i zwracać uwagę na potrzebną symbiozę z pszczołami, a także na piękno i wspaniałość natury i przyrody.