Nowe przepisy dotyczące pozostałości neonikotynoidów
Drugiego lutego 2023 r. Komisja Europejska ustanowiła nowe przepisy dotyczące tzw. najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP), obniżając je do najniższego poziomu, jaki można zmierzyć przy użyciu najnowszych technologii.
Chodzi o dwie substancje z grupy neonikotynoidów: klationidynę i tiametoksam. W praktyce oznacza to, że żywność i pasze nie mogą zawierać żadnych mierzalnych pozostałości tych pestycydów.
Regulacje dotyczą wszystkich produktów wytwarzanych w UE, a za trzy lata będą obejmowały również produkty importowane spoza UE.
Czytaj także: Efekty narażenia pszczół na działanie neonikotynoidów
Od 2018 r. jest zakaz stosowania neonikotynoidów w UE. Jednak w sytuacjach kryzysowych we Francji i w Polsce udzielano pozwolenia na stosowanie tych insektycydów w wyjątkowych sytuacjach w niektórych uprawach. Wciąż jednak trafiają na rynek europejski produkty z rynków zewnętrznych, gdzie te środki mogą być stosowane. Stanowi to poważną konkurencję, ponieważ tamtejsi rolnicy dzięki neonikotynoidom mają wyższe plony, niższe koszty produkcji i o wiele mniejsze straty wywołane chorobami i szkodnikami. Niestety, jak dotąd, nie ma alternatyw, na które mogliby się zdecydować rolnicy europejscy.
Na ten problem zwracał również uwagę prof. Jerzy Wilde podczas ostatniej konferencji w Lublinie (19.01.2023 „Nauka praktyce”), przypominając, że w sytuacji całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów rolnicy wracają do starszych rozwiązań, czyli tradycyjnych pestycydów starszej generacji, a to w kontekście dobrostanu pszczół jest jeszcze gorszym rozwiązaniem...
Źródło: farmer.pl