Europejskie pszczelarstwo tkwi w kryzysie
Zdjęcie: Freepik
Lata mijają, a niewiele zdaje się zmieniać u europejskich producentów miodu. Po historycznym spadku produkcji w całej Europie w 2021 r. sezon 2022 wcale nie był lepszy. Pszczelarze unijni zanotowali wielką różnicę w produkcji miodu na północy i na południu kontynentu. Wszystko przez suszę, a także kryzys ekonomiczny.
Wkład finansowy pszczelarzy w swoje przedsiębiorstwa pasieczne w ostatniej dekadzie się zwiększył. Po kilku latach inwestycji wielu europejskich pasieczników z obawą spogląda w przyszłość. Eksperci Copa i Cogeca spotkali się pod koniec listopada, by omówić sytuację w sektorze.
Po dobrym starcie na początku 2022 r. zmieniający się klimat wywołał uciążliwe susze na południu Europy, ograniczając produkcję miodu aż o 80%. Tymczasem na północy dostateczna ilość opadów przełożyła się na dobre kwitnienie roślin i produkcję nektaru.
Ponadto kryzys energetyczny i inflacja dotkliwie oddziałują na zdolność do utrzymania się na rynku europejskich pszczelarzy. Na przykład zwiększenie kosztów pakowania (m.in. cena szkła na słoiki wzrosła od 15% do 60% w zależności od kraju), paliwa (30% do 40% wzrostu), elektryczności (50% do 150% wzrostu) i pokarmów dla pszczół (50% do 70%) wskazują na duży problem ekonomiczny.
Czytaj także: Portugalia - kryzys za kryzysem
Wzrost kosztów produkcji nie zwraca się, ponieważ ceny miodu nie rosną, mimo że popyt jest wysoki, a zapasy miodu wyczerpane.
– Europejscy pszczelarze przechodzą bardzo trudny okres. Mam wrażenie, że rok po roku się powtarzam, ale zrównoważony rozwój europejskiej produkcji żywności nie może być zabezpieczony bez zapylaczy! Tracimy potencjał produkcyjny wielu regionów Europy, głównie przez zmiany klimatu i problemy ekonomiczne, co zagraża pszczelarstwu Unii – mówił Stanislav Jaš z Copa i Cogeca.
Dlatego Copa i Cogeca powtarzają po raz kolejny prośbę o rewizję Dyrektywy Miodu UE (EU Honey Directive), by kładła większy nacisk na podawanie na etykietach źródła pochodzenia miodu (zwłaszcza w patokach mieszanych), a także wprowadziła przyjazne pszczelarzom zasady śledzenia źródła miodu hurtowego. To ważne, by komisja europejska zaproponowała zmiany w legislacji i mechanizmach kontroli, które wesprą producentów miodu, konsumentów i pomogą w zwalczaniu fałszerstw.
Źródło: ecomercioagrario.com