Polimiód – badania miodu z polskiej pasieki z recyklingu
Zdjęcie: Fundacja Odzyskaj Środowisko
Pięć charakterystycznych uli wykonanych m.in. z bębnów od pralek stanęło 20 maja 2021, w Światowy Dzień Pszczół, na dachu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Jak smakuje kielecki miód? Czy nie jest zanieczyszczony metalami ciężkimi? Przedstawiamy wyniki badań.
Wielokowiat kielecki
Ponad 300 ziaren pyłku m.in. z wierzby, klonu, dziewanny, taksony śliwy, maliny, koniczyny, trybuli z dodatkiem dziewanny, kasztanowca, lipy i chabra bławatka to wynik analizy pyłkowej Polimiodu przeprowadzonej przez Zakład Pszczelnictwa w Puławach. „Na podstawie wyniku analizy pyłkowej można uznać, iż próbka badanego miodu jest miodem wielokwiatowym. W obrazie mikroskopowym zaobserwowano wskaźniki spadzi świadczące o udziale tego wziątku w miodzie” czytamy w sprawozdaniu z badań. Analiza jest kolejnym potwierdzeniem licznych badań na temat miodu miejskiego, który wyróżnia się bogactwem pyłków, co z kolei potwierdza tezę o większej bioróżnorodności roślin w środowisku miejskim.
– Wydawać by się mogło, że przestrzeń miejska nie jest dobrym miejscem dla pasieki. Ale to tylko pozory. Gęsta zabudowa miejska, rozwinięta infrastruktura, przemysł, wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady zapylające mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także z tych na przydomowych balkonach, tarasach itp. Miasto ma również tę przewagę nad terenami wiejskimi, że nie stosuje się tutaj środków chemicznej ochrony roślin. Zapewniam, że miód miejski jest zdrowy – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Zdjecie: Rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba inauguracyjnie odsklepia komórki z miodem. Autor: Politechnika Świętokrzyska
Potwierdza to również badanie na zawartość zanieczyszczeń – miód miejski z dachu Politechniki Świętokrzyskiej ma ich zaledwie 0,02%, podczas gdy norma dla polskiego miodu, określona przez Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 października 2003 w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu, wynosi 0,1%.
Ule z bębnów od pralek
Pasieka usytuowana na dachu Politechniki Świętokrzyskiej to jedna z kilkunastu pasiek z recyklingu, która powstała w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Ul wielkopolski, 10-ramkowy wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Obudowa korpusu została wykonana z bębnów od pralek, które najpierw zostały wyczyszczone, wyprostowane, a następnie pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastrów miodu. To, co dodatkowo przyciąga uwagę to czerwony daszek. On z kolei stanowi nawiązanie do czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do 50 cm w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Warto podkreślić, że ule z recyklingu mają przede wszystkim pokazywać praktyczny wymiar recyklingu. Oprócz Kielc, ule z recyklingu można oglądać m.in. w Tychach, Iłży, Poznaniu, Wałbrzychu, Częstochowie, Krośnie, Zamościu, Świdniku, Bytomiu i Kraśniku.
Zdjęcie: Politechnika Świętokrzyska
Źródło: Informacja prasowa