Blada pszczoła w ulu
Zdjęcie: freepik
Czy kiedykolwiek wpadłeś w panikę, dostrzegając na plastrach dziwnie wyglądające jasne robotnice? Czym są? I czy należy się niepokoić?
W ostatnim roku w Polsce zanotowano aż 14% wzrost liczby pszczelarzy. Zauważyliśmy, że nowicjusze często podchodzą do pszczół z dewizą „będę się uczył w trakcie”. Nie dziwi więc, że na forach pojawiają się zapytania ludzi, którzy nie wiedzą, jak wyglądają komórki matecznikowe czy plastry trutowe. Nie chcemy nikogo ganić, ale raczej edukować, by oszczędzić stresu początkującym i polepszyć dobrostan samych owadów. Dlatego, gdy natknęliśmy się na pytanie dotyczące „jasnych pszczół, zachowujących się dziwnie i krążących po plastrach”, postanowiliśmy opisać, z czym pszczelarz miał do czynienia.
Pszczoły przepoczwarczenia dokonują, przebywając w komórce plastra – od jaja, przez larwę i przedpoczwarkę, do poczwarki. W tym czasie wielokrotnie linieją, aż osiągają dojrzałą formę. Często mówi się, że po wygryzieniu z komórki pszczoła jest już dorosła i w pełni dojrzała. To prawda, chociaż trzeba pamiętać, że kutykula (szkielet zewnętrzny pszczoły) grubieje i ciemniej jeszcze 48 godzin po wyjściu pszczoły z komórki. To właśnie w tym czasie „młode” osobniki są jaśniejsze, ich włoski nie sterczą, lecz są przyklejone do ciała, na początku wręcz „ulizane”. Podobnie na samym początku skrzydła mogą być przyczepione do odwłoka resztkami łuszczącego się starego oskórka.
Czytaj także: Pestycydy uszkadzają mózg pszczoły
Takie robotnice czasem zachpwują się inaczej, jakby do końca nie wiedziały, co robić i jak poruszać członkami. To zupełnie normalne – w końcu rzeczywiście dopiero co wyszły z komórki (jakby się narodziły). Poniżej zamieszczamy zdjęcia młodych pszczół i mamy nadzieję, że już nikt nie będzie panikował, widząc je na plastrze.
Zdjęcie: honeybeesuite.com. Opis: Bardzo młoda pszczoła. Widać nie tylko, że ma przytłumione barwy, lecz także, że część włosków jest „ulizana”.
Zdjęcie: Wikipedia. Opis: Pszczoła wygryzająca się z komórki. Widać, że jej kolory są „wyblakłe”, a włoski posklejane.