Relacja z Naukowych Konferencji Pszczelarskich Lublin-Pszczela Wola cz. 1
Luty rozpoczął się z pszczelarskim przytupem – najwytrwalsi mogli aż cztery dni poszerzać wiedzę o pszczołach na konferencji w Lublinie („nauka praktyce”) i Pszczelej Woli („Uczony bez praktyki to pszczoła bez miodu”). Zapraszamy do przeczytania pierwszej części relacji, dotyczącej spotkania w Lublinie.
II Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego „Nauka praktyce”
Pierwszego lutego każdy zainteresowany mógł odwiedzić Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie odbyła się druga Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego „Nauka praktyce”. Wydarzenie było darmowe i ostatecznie zgromadziło 650 uczestników! Dzięki licznym sponsorom był zapewniony nie tylko poczęstunek, ale też różnorodne ciepłe dania. A organizacja całego wydarzenia była możliwa dzięki tytanicznej pracy zespołu prof. Anety Stracheckiej, który wszystko doskonale zorganizował. Pieczę nad przebiegiem konferencji, jej organizację i koordynację prac sprawowała prof. Aneta Strachecka, a prowadzili ją dr Milena Jaremek i dr Piotr Dziechciarz.
Zdjęcie: Aneta Strachecka i Piotr Dziechciarz. Autor: Damian Bartnik
Jubileusz
Wydarzenie było połączone z jubileuszem 45-lecia pracy naukowej profesora doktora habilitowanego Jerzego Demetraki-Paleologa, postaci dobrze znanej w świecie pszczelarskim. W czasie kariery (oprócz pracy naukowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie) był redaktorem naczelnym „Journal of Apicultural Science”, członkiem Rady Naukowej Polskiego Związku Pszczelarskiego, Rady Hodowlanej Centralnej Stacji Hodowlii Zwierząt – hodowla pszczół, Zespołu Rzeczoznawców Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. programów nauczania oraz autorem podręczników („Apidologia”), członkiem grupy roboczej ds. Ochrony zasobów genetycznych pszczół (Krajowy Ośrodek Koordynacyjny ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt). Profesor jest współautorem rozdziałów w podręcznikach akademickich i dla pszczelarzy praktyków oraz autorem artykułów popularno-naukowych w pszczelarskiej prasie branżowej w zakresie genetyki, selekcji i hodowli pszczół. Jednak uczestnicy konferencji mogli poznać też inne, prywatne oblicze profesora – mentora, żeglarza (z tytułem kapitana!), instruktora pływania i sędziego pływackiego oraz podróżnika.
Zdjęcie: Jerzy Demetraki-Paleolog. Autor: Damian Bartnik
Wykłady
Po dość długich obchodach jubileuszu odbyło się kilkanaście wykładów. Z ich streszczeniami możecie zapoznać się TUTAJ. Trzeba jednak pamiętać, że wysłuchanie prelegentek i prelegentów na żywo ma dużą wartość dodaną – łatwiej zapamiętać takie informacje, a także można porozmawiać z wykładowczyniami i wykładowcami po wystąpieniu, by rozwiać wątpliwości i poszerzyć wiedzę o omawianym temacie.
Książka
Ważnym motywem, który pojawiał się zarówno podczas spotkania w Lublinie, jak i w Pszczelej Woli, była promocja niedawno opublikowanej książki „Chów i hodowla pszczół miodnych” pod redakcją Profesora Jerzego Wilde. Książka ta to kolejne wydanie sławnej pozycji, która wcześniej nosiła tytuł „Hodowla pszczół” i którą redagował nie tylko profesor Wilde lecz również zmarły klika lat temu prof. Jarosław Prabucki. Nowe wydanie zostało uzupełnione o aktualną wiedzę, a treść dostosowano do zmieniających się warunków przyrodniczych, klimatycznych i technologicznych panujących w pasiekach. Książkę jak zwykle wydało Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.
Zdjęcie: Jerzy Wilde z książką "Chów i hodowla pszczół". Autor: Damian Bartnik.
Panel dyskusyjny
Po wykładach odbył się panel dyskusyjny „Jakość produktów pszczelich w dobie zmian środowiska. Zmiany przepisów na terenie UE i w Polsce”. Dotyczył opisywanych przez nas w TYM artykule zmian, które wejdą w życie na terenie Unii Europejskiej (czyli również w Polsce). W dyskusji wzięli udział prof. Zbigniew Kołtowski, Krzysztof Kasztelewicz, Mariusz Opoka,Tomasz Łysoń i prof. Aneta Strachecka, a debatę prowadziła Urszula Podraza.
Dyskusja była zacięta i dość zaskakująca – nie wszyscy byli zadowoleni ze zmian (lub uważali je za bezsensowne) dotyczących informowania konsumentów o dokładnym, procentowym pochodzeniu miodu. Kończą się bowiem czasy, w których będzie można napisać na słoikach z mieszankami patok „Miody z Unii i poza Unii”, ale nie wszystkim to odpowiada.
W czasie zalewu polskiego rynku miodem z innych krajów, co wywołuje spadek cen patok oferowanych przez naszych pszczelarzy i pszczelarki, szczególnie ważne jest informowanie konsumentów, dlaczego warto kupować miód lokalnie, ze sprawdzonego źródła. Dlatego razem z fundacją Apikultura prowadzimy kampanię Kupuj Polski Miód. W jej ramach działa portal kupujpolskimiod.pl, gdzie każdy, za darmo, nawet jeśli nie jest naszym czytelnikiem może zamieścić swoją pasiekę na miodowej mapie Polski. Wystarczy ściągnąć naszą darmową aplikację na telefon. Więcej o tym jak uczestniczyć w kampanii przeczytasz TUTAJ.
Zdjęcie: Na konferencji było ponad 650 osób. Autor: Damian Bartnik
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”
Tak jak w poprzednim roku na zakończenie konferencji przed gośćmi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wystąpił wspaniały Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” prezentujący tradycyjne polskie tańce i polski stroje ludowe (i nie tylko). Jak zwykle było pięknie!
Relację z konferencji w Pszczelej Woli, która odbyła się w następnych dniach, opublikujemy wkrótce.Ukaże się również montaż filmów z wydarzenia.
Zdjęcie: Ul podarowany Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Lublinie, w ramach kampanii Kupuj Polski Miód. Autor: Martyna Walerowicz
Zdjęcie: Na konferencji można też było się zaopatrzyć w oferty różnych producentów. Autor: Damian Bartnik