Koło Gospodyń Wiejskich z własną pasieką
Na fotografii od lewej: Agnieszka Pielat, Alina Koper
Projekt Koła Gospodyń Wiejskich w Pilichówku zakłada wprowadzanie pasiek, którymi będą opiekowały się wiejskie organizacje pozarządowe, na tereny wiejskie.
Pszczoły miodne pod nadzorem Koła Gospodyń Wiejskich będą monitorem bioróżnorodności i kondycji środowiska naturalnego. A opiekując się pasieką i badając zdrowotność pszczół, kobiety ocenią stan środowiska dla innych zapylaczy, takich jak trzmiele, pszczoły samotnice, czy motyle. Pszczelarki będą uświadamiać lokalnych rolników o roli owadów zapylających i ich wpływie na produkcję rolną.
Pierwsza pasieka Koła Gospodyń Wiejskich powstała w Pilichówku. Jest to miejscowość rolnicza o bardzo dobrych ziemiach, pełna średniej wielkości gospodarstw, które pooddzielane są od siebie miedzami, rowami melioracyjnymi i remizami ze starodrzewem. Znajduje się tu również duża ilość łąk, które są terenem zalewowym rzeki. Krajobraz ten jest świetnym zabezpieczeniem bazy pokarmowej dla pszczół, w przypadku braku kwiatów roślin uprawnych na polach rolników. Miejscowa pasieka będzie wytwarzała lokalne produkty w postaci miodu i pyłku, które trafią bezpośrednio na stoły konsumenta, a także rodzin i przyjaciół osób pracujących w pasiece. W ten sposób systematycznie KGW będzie powiększać grono zwolenników projektu. Ponadto miód z naszej pasieki, trafiając bezpośrednio na stoły okolicznych rolników, będzie materialnym potwierdzeniem dobrej współpracy pomiędzy pszczołą a rolnikiem.
Czytaj także: Słów kilka o nazwie pasożyta Varroa destructor
Dzięki współpracy z Fundacją „Miód i Malina” członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w bezpieczny sposób będą uczyć się podstaw pszczelarstwa, a następnie zdobytą wiedzę i umiejętności przekażą innym organizacjom. Fundacja wspomaga KGW, wypożyczając również część podstawowego wyposażenia pszczelarskiego i uli. To wsparcie pozwala (bez większych obciążeń finansowych) na kontakt z pszczołami. Prowadzenie pasieki w ten sposób umożliwia natychmiastową reakcję na ewentualne nieprawidłowe zabiegi rolne, które mogą szkodzić pszczołom i środowisku naturalnemu. Pszczelarki będą natychmiast powiadamiać właściwego rolnika o nieprawidłowościach, a w razie potrzeby informować o nich lokalne władze, a w skrajnych przypadkach prosić o pomoc prawną Fundację ,,Miód i Malina”.
Źródło: Informacja prasowa przygotowana przez Agnieszkę Pielat