fbpx

NEWS:

Po prostu pomagać! #TAKdlaPszczół

po prostu pomagac bank pszczeli z sukcesem na start 3

Pierwszy w Polsce Bank Pszczeli rośnie w siłę, by bezinteresownie pomagać pszczelarzom dotkniętych wytruciem lub zniszczeniem pasiek. Dziewięćdziesiąt rodzin pszczelich to niemal dwukrotnie więcej od zakładanego planu na pierwszy rok działalności. Po roku wracamy do historii Rafała Szeli z podrzeszowskiego Chmielnika, któremu nieznany sprawca całkowicie wytruł 2,5 miliona pszczół. Historii, która niespodziewanie dała początek wyjątkowej na skalę ogólnopolską akcji #TAKdlaPszczół i pozwala dobru zwyciężyć. Sprawdzamy jak dziś realizowane są zapowiadane przez Rafała Szelę działania i jak widzą je pszczelarze.

To niesamowita historia zwykłego człowieka, który zamarzył, by po ludzku, prosto z serca, bezinteresownie pomagać. Pszczelarza z powołania, dla którego pszczoły to prawdziwa, życiowa pasja. Rafała Szelę z podrzeszowskiego Chmielnika, poznaliśmy w ubiegłym roku, gdy 19 września, ktoś celowo wytruł 2,5 miliona pszczelich istnień w jego pasiece. Nieludzka, przerażająca zbrodnia i bezmiar pszczelego cierpienia. Miejsce nadziei na lepsze jutro zajął ból, strach i zupełnie naturalna ludzka złość. W dodatku 100 tysięcy złotych straty finansowej i przerażająca wręcz cisza, która nastała w miejscu, gdzie jeszcze niedawno tętniło życie. Te wszystko sumowało się w doskonały przepis, by się po prostu poddać.

W ten sposób wszystko mogłoby się skończyć… Jednak nie jest to historia upadku. To historia dobra, które powraca w ulach, by w zdwojonej sile oddać środowisku i nam wszystkim to, co bezmyślność bezpowrotnie chciała odebrać.

Każdemu, kogo spotkała taka wielka tragedia powiedziałbym, że nie należy się poddawać. Należy walczyć i należy za zło odpłacać dobrem w zdwojonej sile powiedział w listopadzie 2018 Rafał Szela.

Sprawcy wytrucia w pasiece Rafała Szeli nadal nie ustalono. Wiadomo, że użyto pirymifosu metylowego, silnego insektycydu do dezynsekcji pustych pomieszczeń magazynowych. Śledztwo w kierunku celowego wytrucia pszczół wciąż prowadzi policja i prokuratura.

Strasznie było mi przykro i zwyczajnie byłem wściekły, gdy dowiedziałem się o tym, co w ubiegłym roku spotkało Rafała i jego pszczoły. Media donosiły, że jakiś zły człowiek wytruł Rafałowi całą pasiekę. Nie wiem, kim trzeba być, by zrobić coś takiego, jak podła musi być osoba, która nie tylko krzywdzi niewinne stworzenia, nie tylko zabiera człowiekowi źródło utrzymania rodziny, ale też niszczy obiekt pasji, która nadaje sens życia… mówił Jacek Nowak, pszczelarz (Chorzów, śląskie).

W oczekiwaniu na ustalenia policji i prokuratury, pasieka jest stopniowo odbudowywana. Zagościło w niej 40 nowych rodzin pszczelich, podarowanych przez pszczelarzy z całej Polski. Wszystkie w zupełnie nowych, własnoręcznie przez Rafała wykonanych ulach.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni, za wszystko to, co spotkało nas po ubiegłorocznym wytruciu. Za wiarę, uśmiech, wsparcie. Za nadzieję, którą na nowo wlaliście w nas. To niesamowite jak wiele osób zechciało stanąć za nami murem… Teraz czas na nas mówił Rafał Szela, pomysłodawca programu #TAKdlapszczół.

Bank Pszczeli z sukcesem na starcie

Dziś Rafał Szela nie tylko odbudowuje swoją prywatną pasiekę. Dzięki pomocy ponad 1200 osób i wsparciu, które napłynęło niemal z każdego zakątka Polski, pszczelarz stworzył autorski program #TAKdlaPszczół, na rzecz edukacji pszczelarskiej i pomocy w sytuacjach kryzysowych, podobnych do tej, której doświadczył. Tak pojawiła się idea utworzenia pierwszego i jedynego w Polsce, Banku Pszczelego swoistego pszczelego schroniska, w którym o pszczoły dba się z największą troską i hoduje po to, by pomagać.

Bank Pszczeli już teraz, na samym początku swojej działalności, okazuje się być ogromnym sukcesem. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich. Ostatecznie ich liczba jest niemal dwukrotnie wyższa.

Wiosną na potrzeby Banku Pszczelego zakupionych zostało 18 rodzin pszczelich, które stały się podstawą prowadzonej hodowli. Dziś z ogromną radością możemy poinformować, że budowana przez nas rezerwa pszczół to 90 rodzin pszczelich. Rodzin prowadzonych z najwyższą starannością. Wszystko po to, by pszczoły, które trafiać będą do potrzebujących wsparcia pszczelarzy, stanowiły konkretną i pewną pomoc. Każda rodzina została wyposażona w zupełnie nowy ul, wykonany w naszej pracowni stolarskiej mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół

Kolejny rok to dalszy rozwój Banku, który powiększy się co najmniej do 150 rodzin. Dzięki temu pomoc materialna dla pierwszych poszkodowanych pszczelarzy (których pasieki zostały zniszczone lub wytrute przez osoby trzecie) przekazana będzie w 2021 roku.

– Bank Pszczeli to świetny pomysł, bo co chwilę słyszę, że ktoś stracił pszczoły. To często bolesne straty. Osyp rodzin pszczelich to tragedia zarówno dla pszczelarza, jak i dla ogrodów. Pszczelarze poświęcają swoim rodzinom czas, uwagę i serce. Dlatego #takdlapszczół to szczytna idea. Pszczoły to pożyteczne owady, a szerzenie o nich wiedzy powinno być naszym - jako ludzkości - priorytetem. Nie wyobrażam sobie straty moich pszczół, ale wiem, że jeśli mnie to spotka, mogę liczyć na pomoc Rafała – mówi Marcin Makówka, pszczelarz (Trąbki, małopolskie).

Jak informuje nas pszczelarz, pomoc Banku udzielana będzie nieodpłatnie i kompleksowo, a sam proces aplikacji będzie maksymalnie uproszczony. Utworzony przez Rafała Szelę Bank Pszczeli przekaże pakiet startowy pszczół w wysokości maksymalnie do 20% utraconych rodzin pszczelich, by działalność pszczelarska mogła być jak najszybciej wznowiona. Pomoc nie ogranicza się jednak wyłącznie do świadczeń materialnych. Z ekspertami Banku Pszczelego już teraz można konsultować podejmowane w pasiece działania.

Zawsze staramy się być blisko osób, które potrzebują naszej pomocy. Przez ostatni rok wsparliśmy naszą pomocą merytoryczną około 50 osób z całego krajumówi Rafał Szela.

Wiem, że takie wskazówki są bardzo przydatne. Wiem, że każdy przypadek trzeba również traktować indywidualnie. Nie można stosować standardowych schematów. Przed kilkoma laty mnie również dotknęła taka tragedia. Nie miałem znikąd pomocy. Sam niejako po omacku przechodziłem wszystkie procedury dotyczące zgłoszeń na policję, prowadzonych postępowań prokuratorskich i sądowych. Wszystkie podejmowane wtedy kroki dotyczące ustalania sprawców i zabezpieczenia dowodów, powoływania komisji ds. szacowania szkód itp. spotkało się z tzw. urzędniczym niezrozumieniem tematu. Wręcz trzeba było uświadamiać wszystkie do tego zobowiązane służby, żeby podjęły swoje czynności. Tworzony przez Rafała Bank Pszczeli i przekazywanie rodzin pszczelich pszczelarzom to bardzo dobra inicjatywa. Jest to pierwsza pomoc, której potrzebują właściciele pasiek aby „stanąć na nogi” po stratach związanych z różnych przyczyn (wytrucia, wandalizm, pożar).Wszelkiego rodzaju pomoc w poradach w szerokim zakresie pszczelarstwa udzielana przez zespół ekspertów akcji „Tak dla pszczół” to inicjatywa godna pochwały. Takich działań powinno być więcej. Tego typu działania edukacyjne powinny objąć kompleksowo cały kraj – mówi Krzysztof Głowiszyn, pszczelarz (Głubczyce, opolskie).

Takie inicjatywy jak ta są bardzo ważne! Raz, dlatego, że pszczoły po prostu giną. Zanieczyszczenie środowiska, choroby, stosowanie pestycydów, zmiany klimatyczne. Wszystko to wpływa na kondycję pszczół i ich szanse na przezimowanie, nawet przy wzmożonych wysiłkach pszczelarzy. Dwa, niestety co jakiś czas wypływają druzgoczące informacje o zniszczeniu w aktach wandalizmu i głupoty, całych pasiek lub ich części, o kradzieżach, zatruciach pszczół etc. Często jeśli taki pszczelarz nie ma wsparcia i możliwości, nie odbuduje z powrotem swojej pasieki. Dzięki Bankowi będzie to łatwiejsze. Dzięki edukacji dobre praktyki i wiedza o pszczołach idą w świat mówi Patrycja Sołtysik, pszczelarka (Warszawa).

– Kiedy dochodzi do tej najgorszej z sytuacji, czyli utraty pasieki, ważne, by pszczelarz nie został wtedy sam bez perspektyw na pomoc. A chyba nikt nie wie lepiej jak pomóc pszczelarzowi po stracie pasieki niż ten, który kiedyś pasiekę stracił – mówi Łukasz Kiełtyka, pszczelarz (Morochów, podkarpackie).

– Tworzymy instytucję bez precedensu. Pierwszą w Polsce i prawdopodobnie pierwszą na świecie. Trwałe, kompleksowe i realizowane ogólnopolsko rozwiązanie, pozwalające objąć pszczelarzy odpowiednim i konkretnym wsparciem. Ostatni rok wykorzystaliśmy, by szczegółowo określić jak, komu i na jakiej zasadzie pomoże Bank. Powstał Regulamin świadczenia pomocy. Przygotowujemy procedury, by świadczenie pomocy materialnej było możliwe od 2021 roku. Działalność Banku wraz z programem edukacyjnym #TAKdlaPszczół realizowana jest za pośrednictwem działającej od 12 lat organizacji non profit – Stowarzyszenia Pro Regione – przez co jest całkowicie niezależna od prywatnej działalności pszczelarskiej –  mówi Maciej Szela.

Regulamin Banku Pszczelego dostępny jest tutaj: https://bit.ly/2lTP6kb

Razem w trosce o bezpieczeństwo

Tworzona przez Rafała Szelę inicjatywa nieustannie się rozwija. 11 września br. Bank Pszczeli i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, działając w trosce o bezpieczeństwo zainaugurowały współpracę. Od tej pory roje pszczół zabezpieczane podczas działań ratowniczych przez Państwową Straż Pożarną na Podkarpaciu trafiać będą do Banku Pszczelego. Bank wyposażył PSP w 27 rojnic, które zostaną rozdysponowane do wszystkich jednostek w Województwie Podkarpackim. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. To kolejny, ważny krok, by pomnażać dobro.

Ilu osobom uda się pomóc dzięki współpracy z PSP? To trudne pytanie, bo każdy rój, to inna historia i cechy, co wpływa na dalszy rozwój pszczół. Możemy jednak przyjąć, że w pierwszym roku intensywnego namnażania (okres roku, następującego po rocznym okresie kwarantanny) rodzina przekazana wcześniej jako rój, zostanie podzielona i osadzona w nowym ulu. Dzięki temu stworzymy 3–4 małe pszczele rodzinki (odkłady). Przyjmijmy szacunkowo: po otrzymaniu od PSP 30 rojów, Bank Pszczeli w kolejnym roku może dysponować 90–120 dodatkowymi odkładami pszczelimi. Średniej wielkości pasieka w Polsce to 50–100 rodzin pszczelich. Bank Pszczeli przekaże poszkodowanemu pszczelarzowi pakiet startowy pszczół odpowiadający 20% utraconych rodzin pszczelich. Taka liczba odkładów pozwala objąć wydatnym wsparciem od 5 do 10 pszczelarzy – mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół – Bank Pszczeli przekaże poszkodowanemu pszczelarzowi pszczoły w wykonanych przez siebie ulach odkładowych, które pozostaną jego własnością. Pokryte zostaną także koszty transportu pszczół do pasieki pszczelarza, a także podatek VAT od przekazywanej pszczelarzowi darowizny. Wartość przekazywanej pomocy dla średniej pasieki wahać się więc będzie od 5–12 tys. zł. Ogółem przy takiej liczbie przekazywanych pszczół daje to kwotę od 50–60 tys. złotych. To ogromne wyzwanie, ale i ogromna radość, że wspólnie ze Strażą Pożarną dbając o bezpieczeństwo ludzi i dbając o środowisko naturalne, możemy pomnażać dobro – dodaje Maciej Szela.

Więcej informacji: https://bit.ly/2mmUnRs

Bank Pszczeli potrzebuje Twojej pomocy Działalność Banku Pszczelego można wesprzeć na stronie pomagam.pl/BankPszczeli lub za pośrednictwem www.takdlapszczol.pl

Czy możliwe jest, by idea zaproponowana przez jednego człowieka z małej podrzeszowskiej wsi miała szansę na trwałe wpisać się w standardy polskiego pszczelarstwa? Przykład Rafała Szeli inspiruje i udowadnia, że tak. Jak tłumaczy Rafał Szela, dzięki systematycznej i ciężkiej pracy, w ciągu roku udało się zrealizować naprawdę wiele.

Bank Pszczeli i program #TAKdlaPszczół nie mógłby powstać bez stałego zaangażowania ponad 10 osób, które łącznie w okresie ostatniego roku nieodpłatnie przepracowały ponad 7000 godzin.

W tym czasie dla Banku przygotowanych zostało także 90 uli oraz 2500 ramek. Wykonanych zostało ponad 6000 zdjęć, pierwszy instruktażowy film, wraz ze zdjęciami próbnymi do kolejnych odcinków, a także kilkadziesiąt artykułów. W mediach ogólnopolskich ukazało się ponad 120 artykułów i programów na temat inicjatywy.

– W tym czasie pszczoły spożytkowały ponad 2500 kg cukru przeznaczonego na rozwój poza okresem miodowym i wchodzącego w pokarm zimowy – dodaje Rafał Szela.

Jak tłumaczy pszczelarz, pierwszy, niezwykle trudny etap budowy Banku Pszczelego został zwieńczony sukcesem. Kolejny rok, to kolejne wymagające wyzwania i dalszy rozwój pasiek Banku Pszczelego.

– W okresie jesienno-zimowym własnoręcznie wykonamy 150 dodatkowych uli, po trzy korpusy każdy, wraz z niezbędnymi dennicami i daszkami, aby być przygotowanym na dalszy rozwój Banku. Zakupimy i zadrutujemy 7000 ramek dla pszczół hodowanych w Banku Pszczelim. Aby zapewnić najwyższy standard higieny, 100% ramek wymieniamy każdego roku. Dzięki temu skutecznie ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób i mamy pewność, że przekazane w przyszłości pszczoły będą w  doskonałej kondycji. Rozpoczniemy proces wykonania uli odkładowych dla pszczół przekazywanych pszczelarzom objętym wsparciem Banku – mówi Rafał Szela

W najbliższym czasie utworzona i wyposażona zostanie także niezależna od pozostałych pasiek Banku Pszczelego, pasieka kwarantannowa. To tutaj trafiać będą wszystkie nowe pszczoły, również te przekazane jako roje przez Państwową Straż Pożarną. Pszczoły pozostaną tutaj na roczny okres kwarantanny. Zostaną otoczone troskliwą opieką pszczelarza prowadzącego i lekarza weterynarii. Pasieka kwarantannowa będzie mogła przyjąć do 50 pszczelich rodzin, które po rocznej obserwacji zasilą zasoby hodowlane Banku Pszczelego.

– Sam Rafał to niesamowity facet. Nie tylko pszczelarz o wspaniałej rodzinnej historii pszczelarskiej i doświadczeniu. Ogrodnik i pasjonat. To także człowiek, który swoją wiedzą i pasją chętnie dzieli się z innymi. I chce też rozwijać dzielenie się "dobrymi praktykami" i dobrą edukacją pszczelarską z innymi. Kiedyś pszczelarze szczycili się tym, że nawet przed sądem nie musieli składać przysięgi. Rafał zdecydowanie należy do tego - niestety ginącego - gatunku ludzi! Dlatego wspieram jego działania całym sercem – mówi Patrycja Sołtysik (pszczelarka, Warszawa).

Więcej o Banku Pszczelim i zasadach jego finansowania: https://bit.ly/2m1lSQ6


z Polski

17-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miód a podatek cukrowy

z Polski

16-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież ramek z czerwiem

z Polski

07-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś przewrócił ule

z Polski

31-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zalano ropą pszczoły

z Polski

10-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Sopocie rosną łąki kwietne

z Polski

03-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mniej miodu – wyższa cena

z Polski

31-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Schwytano złodziei uli!

z Polski

28-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złotoporek niemiły zgnilcowi

z Polski

28-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dan Cake uruchomił miejską pasiekę

z Polski

03-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

IJHARS kontroluje targi i sklepy

z Polski

03-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Komunikat w sprawie APIRogów

z Polski

29-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

I w Gdańsku można mieć pszczoły

z Polski

29-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Adoptuj donicę w Katowicach!

z Polski

09-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatny kurs zawodowy dla pszczelarzy

z Polski

03-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zrzutka na poszkodowanego pszczelarza

z Polski

26-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Wągrowcu padło 141 rodzin pszczelich

z Polski

20-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Woskomat szybko i tanio oceni wosk

z Polski

18-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarze przyskrzynili złodzieja uli

z Polski

18-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Seryjny truciciel pszczół w Sroczynie

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono osiem uli z okolic Trzcianki

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Oglądaj za darmo „Krainę miodu”!

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bees & Flowers

z Polski

07-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dobre chwasty! Nie ścinaj nam głów

z Polski

05-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś regularnie truje pszczoły

z Polski

05-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodzieje uli zatrzymani

z Polski

04-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Niedźwiedzie grasują w pasiekach

z Polski

04-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarz walczy o sprawiedliwość

z Polski

29-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Woda dla pszczoły

z Polski

23-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono ule w gminie Bartoszyce

z Polski

20-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły się wożą

z Polski

17-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Barlinku spłonęły pszczoły

z Polski

15-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Książu Śląskim spłonęły ule

z Polski

09-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

UWAGA! Zamykamy sklep stacjonarny!

z Polski

06-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono ule koło Olecka

z Polski

01-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Cena za miód z krokusów

z Polski

18-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarz prosi o pomoc

z Polski

17-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Apel Polskiego Związku Pszczelarskiego

z Polski

11-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Targi ApiRogów - zmiana terminu!

z Polski

09-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wandale zniszczyli pasiekę

z Polski

06-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Są pszczoły - jest życie!

z Polski

03-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Fałszerze miodu jak dealerzy kokainy

z Polski

02-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na domek dla owadów

z Polski

19-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Pierwsza pomoc przy użądleniu

z Polski

19-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Lubelskie – wspólnie dla pszczół

z Polski

11-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Proces za użądlenie

z Polski

05-02-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Prosimy o pomoc!

z Polski

30-01-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Odszedł Edmund Dymek

z Polski

22-01-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Słynny cytat Einsteina jest zmyślony

z Polski

07-01-2020, Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir

Gdy głód zagląda w oczy

z Polski

02-12-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sukces prudnickiego pszczelarza

z Polski

27-11-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trwa nabór wniosków na rozwój RHD

z Polski

08-11-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Belwederze stanęły ule

z Polski

29-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczone ule w Nadleśnictwie Krasiczyn

z Polski

24-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Głuchołazy - celowe wytrucie pszczół

z Polski

14-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczono legnicką pasiekę

z Polski

04-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kulturalne pszczoły na dachu filharmonii

z Polski

03-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Koszalinie powstanie pasieka

z Polski

23-09-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Po prostu pomagać! #TAKdlaPszczół

z Polski

30-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

54 ogniska zgnilca w Polsce

z Polski

19-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca

z Polski

16-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Spór o maliny w Maleninie

z Polski

09-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Gliwicach nieznany sprawca zatopił ule

z Polski

07-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodziej miodu zmarł od użądleń

z Polski

29-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wałbrzych sieje łąki

z Polski

24-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

GPS w ulu doprowadził do złodzieja

z Polski

17-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Elana Toruń wspiera pszczoły

z Polski

12-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Andżelika Borys odwiedziła Apilandię

z Polski

10-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie 50 rodzin w Wysokiej

z Polski

10-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dwa miliony złotych na węzę

z Polski

03-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Niedźwiedź Józefek zniszczył ul

z Polski

19-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Olkusz rozda setkę uli

z Polski

06-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wymordowano pszczoły pianką budowlaną

z Polski

05-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Udostępnij spot – ufunduj ule!

z Polski

03-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono miód, spalono ule

z Polski

29-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zgnilec amerykański w Krakowie

z Polski

28-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie pszczół w lubelskim

z Polski

28-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sprawca utopienia pszczół zatrzymany

z Polski

24-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejna kradzież uli

z Polski

22-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wandale wrzucili ule do jeziora

z Polski

22-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Masowa śmierć pszczół w Gostyniu

z Polski

17-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

PZP otworzył nabór na kursy w Kamiannej

z Polski

13-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Celowe podpalenie uli w Wieprzycach

z Polski

13-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

1000 zł za złapanie złodzieja

z Polski

10-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły z salonu Ferrari

z Polski

08-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarska przyjaźń polsko-czeska

z Polski

06-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczona pasieka – szukamy sprawcy!

z Polski

26-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie myl mniszka z mleczem!

z Polski

24-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kwitnie czeremcha zwyczajna

z Polski

16-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zbiórka na Kubę. Prosimy o pomoc!

z Polski

08-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie ma lipy w Rytlu – fotorelacja

z Polski

08-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejne ognisko zgnilca

z Polski

01-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Za tydzień pszczoły znikną z Polski

z Polski

26-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Prośba o pomoc w złapaniu złodzieja

z Polski

25-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Gdynia zezwoli na ule w mieście

z Polski

18-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ujęto złodzieja uli

z Polski

15-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na Pszczelarza Roku

z Polski

11-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dotacje na ochronę owadów zapylających

z Polski

08-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nagroda za złodzieja uli

z Polski

01-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ogień zabił 65 rodzin pszczelich

z Polski

20-12-2018, Pasieka - avatar Pasieka

WYNIKI KONKURSU FOTO 2018

z Polski

26-07-2018, Ryszard Krzyśka - avatar Ryszard Krzyśka

ULmonitor

z Polski

08-05-2018, Pasieka - avatar Pasieka

Pasieka Newsletter

z Polski

14-04-2016, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Pasieka poleca film „Łowcy miodu”

z Polski

Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Zachęcamy do wypełnienia ankiety B-RAP (COLOSS) Zdjęcie: Freepik. Ankieta prowadzona jest...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 24-09-2020

Zapraszamy na wydarzenie "Mała Pszczoła, Wielki problem"! Już w ten piątek...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Pszczoły a zanieczyszczenie powietrza Zdjęcie: User13884442, freepik. Czteroletnie badania dowodzą, że...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Miejskie trzmiele są większe Zdjęcie: Pixabay. Urbanizacja wpływa na przyrodę –...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Konkurs nr 3 w ramach akcji Korona dla Pszczół Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-09-2020

Miód a podatek cukrowy Zdjęcie: freepik. Podatek, który w założeniu ma...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-09-2020

Kradzież ramek z czerwiem Zdjęcie: freepik. Nieznany sprawca systematycznie zabierał z...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2020

Niemcy - spadek produkcji miodu Zdjecie: Alexgrec, freepik. W Niemczech tegoroczne...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 16-09-2020

Kosił łąkę kwietną na karmę dla królików Zdjęcie: Jarosław Gerczak. Jarosław...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-09-2020