Pszczoły są agresywne w czasie koszenia. Co zrobić?
Zdjęcie: freepik
O ile pszczelarzom i pszczelarkom rośliny w pasiece i trawnik pełen koniczyny nie powinny przeszkadzać (bo to pożytek dla pszczół), o tyle trawa przy samych ulach, sięgająca wlotków, to problem. Jednocześnie pszczoły mogą agresywnie reagować na próby koszenia pod ich domem.
Długa trawa nie wszędzie jest zła
Na początku przypomnimy, że chwasty i dłuższa trawa na naszych trawnikach są lepsze niż zielone pustynie wymuskanych trawników. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, m.in. przybliżając historię trawników (czyli skąd u nas moda na coś takiego – czytaj TUTAJ) i publikując przeglądy literatury z badaniami dotyczącymi wpływowi koszenia na ekosystemy. Dłuższa trawa to też lepszy mikroklimat, niższa temperatura i lepsze zatrzymywanie wody w glebie.
Jednakże pozostawienie długiej trawy przy samych wlotkach jest ryzykowne. Po źdźbłach mogą się wyspinać różne zwierzęta (w szczególności mrówki i skorki), by dostać się do gniazda. Obce owady niepokoją pszczoły i kradną zapasy. Poza tym długa trawa może utrudniać lądowanie na wlotku zbieraczkom.
Zdjęcie: Zbyt długa trawa przy wlotku zaprasza mrówki do środka ula. Autor: Freepik
Dlaczego pszczoły są agresywne w czasie koszenia?
Nawet spokojne rodziny, z dobrą matką, mogą stać się agresywne, jeśli w środowisku brakuje pokarmu lub chłód i deszcz uniemożliwiają im wylot z gniazda. Nerwowe stają się także w czasie nastroju rojowego czy wymiany królowej. Głośne kosiarki spalinowe, a nawet podkaszarki, wprawiające w drżenie powietrze, niepokoją pszczoły, wyzwalając ich agresję.
Czytaj także: Szop pracz zagrożenie dla pasiek?
Ustawienie uli
Pszczelarze często stoją przed „dylematem wysokości”. Dla pszczół najlepiej jest, by gniazdo było wysoko, z dala od gleby (i związanych z nią zagrożeń), natomiast dla człowieka dostatecznie nisko, by praca była wygodna. Mimo wszystko ule powinny stać w odpowiedniej odległości od gruntu – takiej, która nie tylko utrudni innym zwierzętom wejście do gniazda itd., ale też umożliwi koszenie.
Bariera przed wlotkiem
Niezłym rozwiązaniem jest zabezpieczenie folią lub nawet położenie pod wlotkami materiałów, przez które nie przerośnie trawa. Na przykład włożenie w glebę płyt chodnikowych.
Zdjęcie: Przed ulami można też położyć blachę. Autor: Freepik
Czas koszenia w pasiece
Najlepiej kosić trawę późnym wieczorem, kiedy większość zbieraczek wróci do gniazda. Powinniśmy unikać koszenia w czasie największego oblotu, bo zaaferowane lotami po pokarm pszczoły są szczególnie nerwowe, gdy ktoś pląta im się przed wejściem.
Środki bezpieczeństwa
Jeśli nie masz czasu czekać do wieczora, to kosząc blisko uli za dnia, musisz się porządnie zabezpieczyć. Minimum to kapelusz z siatką, ale radzimy też pamiętać o długich spodniach, najlepiej z gumką na końcu nogawki.
Alternatywa dla podkaszarek
Wielu pszczelarzy, oduczonych przez pszczoły stosowania spalinowych kosiarek, a nawet podkaszarek, stosuje… kosy. Nie każdy jednak jest fanem tego rozwiązania. Wadą kosy jest oczywiście czas koszenia.
Podsumowanie
Kosząc w pasiece, mamy więc dwa wyjścia: albo ograniczyć drażnienie pszczół do minimum, pracując wieczorami, najlepiej cichymi narzędziami, albo iść na żywioł, zabezpieczając się przed furią pszczół i używać kosiarek oraz podkaszarek.