XXVII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska
Zdjęcie: freepik
Konferencja odbędzie się 18 lutego 2023 r. w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
Dlaczego pszczelarze muszą poszukiwać nowych, lepszych rozwiązań branżowych?
Niestety, ale z roku na rok nasze środowisko naturalne, a co za tym idzie – życie pszczół, jest narażone na negatywne skutki ingerencji człowieka. Pszczelarze mają coraz większy problem, żeby utrzymać rój pszczeli przy życiu i zbierać opłacalną ilość miodu.
Ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, doskonalenie swoich umiejętności i kupowanie nowoczesnego sprzętu jest bardzo czasochłonne i wymaga sporych nakładów finansowych. Dlatego staramy się wychodzić naprzeciw problemom pszczelarzy i od 27 lat organizujemy Konferencje Pszczelarską, na której każdy zainteresowany może uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Nasza konferencja po 2 latach formy zdalnej, znów odbędzie się stacjonarnie 18 lutego 2023 r. w siedzibie MODR w Karniowicach. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest ,,Pszczelarstwo w obliczu zachodzących zmian środowiskowych i gospodarczych”.
Współorganizatorem Konferencji jest Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie, a swój udział zapowiedzieli przedstawiciele wszystkich wiodących organizacji zawodowych pszczelarzy działających w Małopolsce. Uczestnictwo potwierdziło już wielu przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządu oraz zarządzających instytucjami wsparcia rolnictwa.
Utrzymanie stabilności środowiska przyrodniczego nie jest możliwe bez owadów zapylających. Życie około 90% roślin kwiatowych jest zależne od życia w środowisku przyrodniczym tej grupy owadów. Wśród wymienionej grupy owadów pszczoła miodna (Apis meliferea) pełni niezwykle ważną rolę, której nie sposób przecenić.
Czytaj także: Nowe przepisy dotyczące pozostałości neonikotynoidów
Niestety presje wywierane głównie przez człowieka na środowisko przyrodnicze i związana z nimi coraz częściej utrata różnorodności biologicznej oddziałuje negatywnie także na same pszczoły. Wymaga to od pszczelarzy nieustannie poszukiwania nowych lepszych rozwiązań opartych na aktualnej wiedzy w zakresie pszczelarstwa. MODR kształtuje
i upowszechnia właściwe wzorce gospodarki pasiecznej, ochrony różnorodności biologicznej, a także postaw konsumenckich w zakresie zdrowego sposobu odżywiania się ludzi, co byłoby trudne bez popularyzacji produktów pochodzących od pszczół.
W programie konferencji, zaplanowano wykłady specjalistów z dziedziny chorób pszczół
i gospodarski pasiecznej: profesora Pawła Chorbińskiego, z Zakładu Chorób Pszczół, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, magistra Piotra Nowotnika z Pasieki Michałów oraz specjalistów zajmujących się wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych w gospodarce pasiecznej: dr inż. Marcina Malca i dr inż. Marcina Morawskiego z Politechniki Krakowskiej.
Podczas konferencji zostaną ogłoszone wyniki Małopolskiego Konkursu Pasiek za rok 2022, a Laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez sponsorów konkursu.
Pszczelarze będą mieli także możliwość zapoznania się z ofertą producentów urządzeń
i sprzętu pszczelarskiego, którzy swoje propozycje zaprezentują na stoiskach wystawienniczych, towarzyszących konferencji. Da to szansę przedyskutowania z producentami urządzeń proponowanych rozwiązań. Możliwość takich dyskusji pszczelarzy z wybitnymi przedstawicielami nauki w dziedzinie pszczelarstwa i producentami sprzętu oraz wymiana poglądów i wzajemnych doświadczeń, to ogromna wartość dla całego środowiska pszczelarskiego.
Informacje dotyczące konferencji: Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
tel. 12 285-21-13 / 14 wew. 253
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Plan konferencji: