Ochrona pszczoły Augustowskiej
Zdjęcie: Freepik.
„Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP lasy pszczołom, pszczoły lasom” – taki projekt realizuje Nadleśnictwo w Augustowie. Ma on na celu skuteczną ochronę pszczoły miodnej linii Augustowskiej.
Na działania ochronne zostanie przeznaczonych 2,7 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z funduszu MF EOG i budżetu państwa. Koszt całego projektu wyniesie 2,8 mln zł. Działania odbędą się w okresie od czerwca 2022 do kwietnia 2024 r.
Celem projektu jest stworzenie nowych miejsc dla życia pszczoły Augustowskiej (a także przywrócenie linii M tej rasy do Puszczy Augustowskiej), a także poprawa już istniejących warunków. Bezpośrednim efektem tych działań będzie poprawa warunków bytowania nie tylko pszczół miodnych, lecz również innych gatunków zapylaczy. Ponadto pszczoła augustowska jest tzw. gatunkiem parasolowym. Co to oznacza? Ochrona pewnych gatunków wymaga utrzymania w dobrej kondycji innych gatunków z nim związanych i środowiska, w którym żyją. Na przykład ochrona rysia nie byłaby możliwa bez wyznaczenia odpowiednio dużych terenów łowieckich, a także zapewnienia kotom bazy pokarmowej – co sprowadza się do utrzymania odpowiedniej populacji zwierząt, którymi się żywi. Podobnie jest w przypadku pszczoły Augustowskiej, która, by przeżyć, musi korzystać ze zróżnicowanej bazy pokarmowej. Dlatego by omawiana linia M mogła przetrwać w dobrej kondycji, muszą być utrzymane ekosystemy leśne, łąki i pastwiska. Obecnie szacowana liczebność populacji pszczół linii M Augustowska to 700-800 rodzin pszczelich.
Zakłada się również, że odporność ekosystemu leśnego na negatywne efekty zmian klimatu się zwiększy. Pośrednim celem jest również poprawa świadomości społeczeństwa na temat zachowania równowagi entomofauny leśnej.
Czytaj także: Trzysta tysięcy dla pszczelarzy
Działania zostaną podjęte na terenie pięciu nadleśnictw Puszczy Augustowskiej: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze i Szczerba (łącznie na 93 288 ha). Podobne działania podejmowano od 2014 do 2016 r. w ramach inicjatywy „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Ponadto w projekt zaangażowane są Rejonowe koło Pszczelarzy w Augustowie, a także (międzynarodowo) Państwowy Rezerwat Przyrody „Szulgan Tasz” z Rosji i Państwowe Gospodarstwi Leśne Grodziński Leshoz z Białorusi.
Źródło: Farmer.pl