Pyłek dla pszczół, spokój dla alergików
Zdjęcie: Freepik.
Z powodu coraz cieplejszych zim i coraz wcześniej nadchodzących wiosen, matki niemalże nie przerywają czerwienia, a pobudzone robotnice wylatują z gniazda, kiedy w środowisku nie ma pokarmu. Skąd dostarczyć naszym podopiecznym odpowiednią podaż białka do wykarmienia larw? Z powietrza!
Artykuł ukazał się jako żart na prima aprilis.
O ile substytuty nektaru są bardzo proste do przygotowania i zdobycia (wystarczy sięgnąć po cukier w sklepie), o tyle świeży pyłek, najlepszy do karmienia robotnic i larw, wiosną jest bardzo trudny do pozyskania. Jednak szwajcarscy naukowcy opracowali nietypowe rozwiązanie… filtry wyłapujące pyłek z powietrza!
Filtry na początku były konstruowane z myślą o alergikach. O ile łatwiej żyłoby się osobom z katarem siennym, gdyby zmniejszyć ilość pyłków roślin w powietrzu? Niestety do wywołania reakcji obronnej organizmu wystarczy nawet kilka ziarenek alergenu, a całkowite usunięcie ich z powietrza jest po prostu niemożliwe. Nie chciano jednak wyrzucać do kosza patentu na filtry mikroprzepustowe, więc poszukano dla nich lepszego zastosowania. Okazało się, że filtry mogą przydać się… pszczelarzom!
– Pomyśl, ile pyłku roślin wiatropylnych marnuje się wiosną – mówił dr Arnold Fejksen ze Szwajcarskiej Akademii Nauk. – Pszczoły są w stanie zbierać pyłek z wierzb, to jeden z pierwszych pożytków wiosennych. Te gatunki roślin jednak wolą, by ich komórki rozrodcze przenosił wiatr. Dlatego masa pyłku umyka robotnicom, dosłownie rozpływając się w powietrzu!
Pyłki wierzb i innych roślin wiatropylnych nie są najwyższej jakości, w porównaniu do pyłku roślin owadopylnych. Jednak bardzo wczesną wiosną nie ma dla nich lepszej alternatywy. Szwajcarskie filtry wyłapują pyłek i co najważniejsze – oddzielają go od innych zanieczyszczeń! Są więc nie tylko dobre dla pszczół, ale też oczyszczają powietrze. Czysty pyłek podaje się do gniazda.
Jeśli więc jesteś alergikiem, pomyśl o postawieniu u siebie filtra pszczelarskiego. Nie tylko zmniejszy ilość pyłków wokół twojego domu, lecz również zapewni wiosenny pokarm pszczołom!