Mead Madness Cup 2022
Zdjęcie: Od lewej: Waldemar Kazimierczak, Elżbieta Miszkiel, Piotr Piłasiewicz, Paweł Kotwica, Ioannis Chrisoulakis. Zdjęcie: iSAP Słowiańska Agencja Prasowa, www.isap.info.pl
W warszawskim hotelu Novotel od 24 do 26 lutego 2022 odbywała się Europejska Konferencja Miodosytników oraz największy konkurs miodów pitnych w Europie, Mead Madness Cup.
Konferencja i konkurs Mead Madness Cup są organizowane od roku 2018 i już na dobre zapisały się w kalendarzu imprez świata miodów pitnych. Przeznaczone są zarówno dla miodosytników domowych, jak i dla komercyjnych producentów. Organizatorami tych wydarzeń są Mateusz „maTEJ” Błaszczyk, Krzysztof Jarek (Kings of Mead) ora Tomasz Józefowicz (pitnemiody.pl).
W pierwszych dwóch dniach 40 sędziów z wielu państw Europy i USA pod przewodnictwem Marcina Jarosa oceniła 550 miodów pitnych zgłoszonych w różnych kategoriach.
Do konkursu zgłosili się przedstawiciele blisko 30 państw świata, w tym z tak odległych zakątków naszego globu, jak Australia, Nowa Zelandia, USA, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Południowa Afryka, Peru. Oprócz przyznania medali i dyplomów jury wybrało po jednym miodzie ze wszystkich miodów domowych i komercyjnych.
Czytaj także: Kongres Apimondii w Ufa odwołany
Tytuł najlepszego miodu pitnego w kategorii miodów domowych zdobył Adam Pałyga za miód „Norweska wariacja #6”. Trunek ten w przyszłości trafi do sprzedaży, gdyż oprócz pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzymał możliwość wytworzenia autorskiego miodu na szerszą skalę w profesjonalnej miodosytni, jaką jest Augustowska Miodosytnia.
Natomiast nagroda za najlepszy miód dostępny w sprzedaży drugi rok z rzędu trafiła do niderlandzkiej miodosytni Northen Mead, tym razem za miód „Wildflower Traditional”.
Konkurs wyłonił też Mistrza Polski wśród domowych miodosytników. Tytuł ten przyznawany jest miodosytnikowi, którego miody zdobędą najwięcej medali w całym konkursie. Tym sposobem pierwszy tytuł Mistrza Polski Miodosytników obronił Andrzej Kozak.
Polacy wyprzedzili swoją konkurencję z innych rejonów świata w liczbie uczestników i zdobyli najwięcej medali.
Europejska Konferencja Miodosytników to nie tylko konkurs, lecz również spotkania nieformalne, degustacyjne i wykłady. Sobota była dniem kulminacyjnym, który został wypełniony wspomnianymi wykładami dotyczącymi branży miodosytniczej. Wykłady poprowadzili profesjonaliści z Polski i USA, a ich tematyka spotkała się z wielkim zainteresowaniem gości.
Całość imprezy zwieńczyła uroczysta ceremonia rozdania nagród, z której pełna relacja jest już dostępna na kanale YouTube Kings of Mead.
Organizatorzy zapowiedzieli, że rozpoczynają przygotowania do kolejnej konferencji w roku 2023.
Wszystkie zdjęcia wykonała iSAP Słowiańska Agencja Prasowa, www.isap.info.pl
Zdjęcie: Wyłanianie najlepszych miodów pitnych.
Zdjęcie: Radosław Froń podczas wykładu „Jak założyć miodosytnię”.
Zdjęcie: Uczestnicy konferencji.