Jak założyć ogród przyjazny pszczołom?
Zdjęcie: Freepik.
Odzieżowa firma C&A przygotowała poradnik, jak stworzyc ogród przyjazny pszczołom i innym owadom zapylającym.
Każdy skrawek zieleni może stać się schronieniem dla pożytecznych owadów. Ekologiczny ogród przybiera zatem bardzo różne formy – od rekreacyjnej działki na przedmieściach, przez przydomowy warzywnik po miejską grządkę przed blokiem lub na balkonie. Masz dryg do roślin i zarazem chcesz dołożyć od siebie cegiełkę do zachowania bioróżnorodności w przyrodzie? Stwórz swoją zieloną oazę z uwzględnieniem kilku prostych porad, a pszczoły, motyle i inne zapylacze wspaniale ci się odwdzięczą.
Czytaj także: Dobre chwasty. Nie ścinaj nam głów!
Krok 1: Czym wyróżnia się ogród przyjazny owadom zapylającym?
Aby zwabić do siebie pożytecznych mieszkańców, ogród musi zapewnić im wszystko, czego potrzebują do życia. Odpowiednie rośliny, drzewa i krzewy o nektarodajnych i pyłkodajnych kwiatach działają na większość owadów zapylających jak magnes. Jednak nie samym nektarem żyje pszczoła, a diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego już podczas projektowania swoich grządek, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Źródło wody: pożyteczne owady w ogrodzie oprócz pożywienia potrzebują też stałego dostępu do wody. Oczko wodne, ulokowane w strategicznym miejscu, przyczyni się do wzrostu bioróżnorodności na działce, przyciągając np. ważki. Jednak większość owadów nie potrafi pić bezpośrednio z otwartych zbiorników. Dlatego wyjdź im naprzeciw i przygotuj proste poidełko dla pszczół i innych zapylaczy: wysyp płaski spodek warstwą piasku i żwirku, a następnie polej go wodą. Zraszaj kamyczki za każdym razem, gdy podlewasz rośliny. Możesz też wykorzystać głębsze naczynie i napełnić je nasiąkliwymi materiałami naturalnymi unoszącymi się na wodzie – np. keramzytem lub węglem drzewnym.
-
- Schronienie: owady potrzebują spokojnego, cichego i suchego miejsca, gdzie mogą się w razie potrzeby schować, a także w odpowiednim czasie rozpocząć zimową hibernację. Zastanów się, czy w twoim ogrodzie znajduje się taki azyl. Może nim być specjalny domek lub hotel dla pszczół, ale wiele z twoich skrzydlatych gości zadowoli się również stertą suchego drewna, porowatym murkiem z cegły, albo ścianą z piaskowca.
- Warunki do rozmnażania: wiele insektów ma konkretne wymagania co do środowiska prokreacji. Przykładowo, niewielkie połacie piasku między rabatkami mogą umożliwić niektórym gatunkom złożenie jajeczek.
- Ogród bez chemii: jeśli chcesz, by twój ogród stał się rajem dla owadów, wyrzuć do kosza trujące pestycydy i sztuczne nawozy. Zamiast tego, wyrywaj chwasty ręcznie i korzystaj z biologicznych środków ochrony roślin.
Tekst zaczerpnięto ze strony C&A na prośbę i za zgodą autorów. Całość przeczytasz klikając tutaj.