Jak przyspieszyć czerwienie? Usypiając matkę!
Zdjęcie: Freepik.
W materiałach 56 Naukowej Konferencji Pszczelarskiej trafimy na bardzo ciekawy artykuł, w którym dr Jakub Gąbka przedstawia wyniki badań nad tym, który sposób usypiania matek najefektywniej przyspiesza czerwienie.
Doktor Gąbka pracuje w Pracowni Pszczelnictwa Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW. W publikacji zaprezentował wyniki badań nad powszechnie znanym zjawiskiem przyspieszenia czerwienia przez matkę, która wcześniej była uśpiona.
Naukowiec porównał nie tylko kilka sposobów usypiania (dwutlenkiem węgla, azotem i w wodzie), lecz również wpływ częstotliwości „anestezji” na przyspieszenie składania jaj. Łącznie przebadał 134 matki nieunasienione.
Naukowiec ustalił, że przyspieszenie czerwienia jest zależne od częstotliwości usypiania matki a nie od czasu, w którym przebywała w śpiączce. To ważne ustalenie ze względu na fakt, że zastosowanie dwutlenku węgla skraca życie królowej wprost proporcjonalnie do czasu, w jakim była poddana jego działaniu.
Czytaj także: Ciemno! To spadam!
Nie było różnic statystycznie istotnych między matkami usypianymi dwukrotnie i trzykrotnie, ale dwukrotne usypianie dawało lepszy efekt niż jednokrotne. Ponadto zabieg powinien trwać krócej niż jedną minutę ze względu na wspomniane skracanie życia – matki, które usypiano dwukrotnie, ale na dziesięć minut i tak zaczynały czerwić w takim samym czasie, jak matki „drzemiące” krótko. Ponadto badacz ustalił, że nawet usypianie na zaledwie 5–6 sekund aktywuje jajniki.
Poza tym dr Gąbka dowiódł, że mitem jest, iż to dwutlenek węgla przyspiesza czerwienie. Zauważył bowiem, że takie same efekty dawało zastosowanie azotu czy usypianie matki w wodzie – rodzaj „anestetyku” nie miał więc znaczenia. Dlatego prawdopodobnie o aktywacji jajników nie decyduje rodzaj użytego gazu, a po prostu brak tlenu.
O innych ustaleniach naukowca, dotyczących powodu „mdlenia” matki podczas znakowania, przeczytasz TUTAJ.
Osoby zainteresowane dokładnym przebiegiem badania mogą je znaleźć tutaj: Rozpoczynanie czerwienia przez nieunasienione matki pszczele. Strona 28.