Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach
Zdjęcie: Łukasz Jaje.
W Szczepanowicach (gm. Pleśna, pow. tarnowski) udowodniono, że wokół nas jest wiele wolnej przestrzeni, którą można pięknie i pożytecznie zagospodarować. Skarpa przy miejscowej szkole podstawowej zyskała nasadzenia w postaci kieszonkowego ogrodu miododajnego.
– Prace wykonały panie ze Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Pełna Chata” w Szczepanowicach na terenie przygotowanym przez radnego i sołtysa Piotra Krawczyka. To już kolejny kieszonkowy ogród miododajny na terenie gminy Pleśna. Wcześniej ogrody takie powstały w Lichwinie i Rychwałdzie – informuje wójt gminy Pleśna Józef Knapik.
Panie z „Pełnej Chaty” słyną z aktywności. Z zapałem przyłączyły się również do działania na rzecz pszczół i innych dzikich owadów zapylających. Ten nieodłączny element ekosystemu mierzy się z wieloma zagrożenia – od chorób, po monokulturę i stosowanie pestycydów przez rolników. Organizatorzy akcji w Szczepanowicach wierzą, że zainspirują kolejne miejscowości do tworzenia przestrzeni przyjaznych pożytecznym owadom.
– Mamy nadzieję, że ogród na wiosnę zaskoczy nas kolorami i zapachem. Będzie pięknie! Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc na każdym etapie prac – mówią panie ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich „Pełna Chata” w Szczepanowicach. Lokalizacja w pobliżu szkoły jest dodatkowym walorem edukacyjnym. Uczniowie placówki codziennie będą mogli poznawać pasjonujący świat pszczół oraz odkrywać rośliny, które im sprzyjają.
Czytaj także: Ogrody miododajne w gmienie Szcurowa
Przedsięwzięcie Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała zrealizowano w ramach projektu „Pasieka Społeczna i jej działania pro pszczele 2021” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert Małopolska Pszczoła.
Wszystkie zdjęcia wykonał Łukasz Jaje.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego