Porady: Kremowanie miodu
Zdjęcie: Freepik
Po co właściwie kremować miód? Wbrew pozorom jest to produkt, o który coraz częściej pytają klienci. Przyczyniła się do tego dostępność tego produktu w dużych sklepach i odkrycie przez ludzi, że miody kremowane nie krystalizują w twardy krupiec, ale jednocześnie nie spływają z pieczywa. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto wprowadzić do oferty alternatywę dla patoki, która zachęci nową grupę klientów do zakupu dobrego miodu.
Miód kremowany – najczęściej zadawane pytania
Czym jest kremowanie miodu?
To proces mechaniczny, w którym miód zostaje napowietrzony, a także cząstki cukru przyjmują strukturę drobnoziarnistą. Dzięki temu miód staje się gładki i puszysty, o konsystencji masła orzechowego. Proces ów to przyspieszanie krystalizacji naturalnie zachodzącej w miodach. Dlatego kremowanie nazywa się także kierowaną krystalizacją.
Czym kremować miód?
Krystalizację miodu można przeprowadzić nawet za pomocą miksera. Jednak domowe sposoby wymuszają pracę z miodem co godzinę, przez długi czas, a efekty często nie są zadowalające – najczęstszą wadą tak chałupniczo wytworzonego produktu są wyczuwalne na języku grudki. Dlatego, jeśli na poważnie myślimy o wprowadzeniu miodu kremowanego do swojej oferty, warto zainwestować w porządną kremownicę do miodu. Są to urządzenia ze stali nierdzewnej – łatwe w czyszczeniu i obsłudze – których nie musimy w żaden sposób kontrolować.
Czy da się przyspieszyć kremowanie miodu?
By przyspieszyć i ułatwić kremowanie do patoki dodaje się skrystalizowany miód rzepakowy. Zapewnia to dużo startowych ośrodków krystalizacji, wokół których rozpoczyna się proces – dlatego wtedy kremowanie jest szybsze. Badania wykazały, że jeśli szczep rzepakowy stanowi 13% mieszaniny, to kremowanie przebiega najszybciej. Dzięki temu uzyskuje się też miód kremowany o najmniejszych kryształach.
Czytaj także: Porada: lipcowe odkłady
Jak długo trwa kremowanie miodu?
Kremowanie miodu w dedykowanych do tego kremownicach trwa od dwóch dób do tygodnia.
Co wpływa na czas kremowania?
Na czas kremowania miodu wpływają te same czynniki co na jego konsystencję czyli: rodzaj miodu (a dokładniej stosunek szybko krystalizującej glukozy do wolno krystalizującej fruktozy), ilość wody i temperatura, w której przebiega proces. Dlatego miód rzepakowy kremuje się szybko, a akacjowy – wolno. Podczas kremowania miód nie może być gorący. Zakres temperatur dla tego procesu wynosi od 18 do 30°C. Jednak najlepiej przeprowadzać kremowanie w ok 20°C, bo taka ciepłota sprzyja krystalizacji. Duża ilość wody spowalnia proces kremowania, dlatego wykorzystywany w procesie kremowania miód powinien być dojrzały z zawartością wody poniżej 20%.
Jaki gatunek miodu mogę kremować?
Do kremowania nadaje się każdy gatunek miodu.
Kiedy przeprowadzić kremowanie?
Pszczelarze radzą, by kremować miód, który skrystalizował w 1/3 objętości naczynia, w którym jest przechowywany. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by kremować miód świeży, ale zaszczepiony wspomnianą ilością miodu rzepakowego.
Czy kremowanie wpływa na jakość miodu?
Oprócz zmiany konsystencji miód kremowany ma takie same właściwości, jak patoka z której powstał. Dlatego jeśli surowy miód był dobrej jakości, to miód kremowany też będzie miał dobrą jakość.