Glifosat zatwierdzony na kolejną dekadę?
Zdjęcie: Freepik
Herbicydy oparte na glifosacie zostały wstępnie zatwierdzone do stosowania na terenie Unii Europejskiej przez kolejne 10 lat, czyli do końca 2033 r.
Kwestie prawne
Glifosat podczas głosowania nie osiągnął większości kwalifikowanej, która jest potrzebna do odnowienia zatwierdzenia tego środka do użycia, ale jednocześnie nie odrzucono wniosku o przedłużenie dopuszczenia tej substancji na rynku unijnym. Większość kwalifikowaną osiąga się gdy 55% państw należących do UE, które reprezentują w sumie co najmniej 65% ludności UE, głosuje za lub przeciw propozycji Komisji Europejskiej. Ponieważ głosowanie, które odbyło się 13.11.2023 r. na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, nie przyniosło rozstrzygnięcia, to Komisja będzie musiała podjąć decyzję samodzielnie do 15.12.2023 r. (wtedy to upływa obecny czas zatwierdzenia glifosatu).
Czytaj także: Dofinansowanie dla pszczelarzy
Obserwatorzy zajmujący się tematem Unii i Brukseli założyli, że Komisja zdecyduje się na przedłużenie zezwolenia do stosowania glifosatu na kolejną dekadę, ponieważ właśnie to wstępnie zaproponowała. Jednocześnie KE proponuje nowe warunki i ograniczenia stosowania glifosatu, takie jak zakaz stosowania w czasie przed zbiorami (zabiegi osuszania/desykacji). Podjęte też będą „nowe środki ochrony organizmów niebędących przedmiotem zwalczania”. Oznacza to, że zostaną przedstawione wytyczne pozwalające na skuteczniejsza ochronę bioróżnorodności.
Jak głosowali przedstawiciele krajów?
Polska, Dania, Hiszpania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Szwecja i Portugalia głosowały za przedłużeniem zezwolenia na stosowanie glifosatu na terenie Unii Europejskiej. Austria, Chorwacja, Luksemburg były przeciwne. Niemcy, Francja, Belgia, Niderlandy i Włochy wstrzymały się od głosu.
Glifosat na rynku
Obecnie wartość rynkowa obrotu Roundupu (najbardziej znanego środka, którego działanie jest oparte na glifosacie) szacowana jest na 8 mld euro. Oprócz wymienionego herbicydu w Polsce zarejestrowane są 92 środki zawierające omawianą substancję czynną. Nie są to wyłącznie duże, zagraniczne koncerny, ale również polskie firmy.
Glifosat w badaniach
W czasie badań nad wpływem glifosatu na zdrowie ludzi przeanalizowano ponad 16 000 badań (przeprowadzono więc kompleksową metaanalizę), z których ok. 2000 przeszło pogłębioną ocenę. Ów szeroki przegląd danych prowadzono od 2019 do 2023 r. Nie wykazano żadnych krytycznych zagrożeń dla ludzkiego życia i zdrowia. Metaanaliza wpłynie najbardziej na ocenę Komisji Europejskiej, dlatego rzeczywiście można się spodziewać, że glifosat zostanie zatwierdzony do użytku na kolejną dekadę.