„Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na etykiecie z miodem? Jak jest najlepiej?
Jak to jest z tą datą minimalnej trwałości na etykiecie z miodem? „Najlepiej spożyć przed…” czy „Najlepiej spożyć przed końcem...” i co tam wpisać? Dzień, miesiąc i rok? A może miesiąc i rok albo tylko rok?
Na początek warto napisać, dlaczego na etykiecie na miód nie stosujemy zapisu „Należy spożyć do...”, czyli terminu przydatności do spożycia. Otóż termin ten stosujemy w przypadku środków spożywczych, które z mikrobiologicznego punktu widzenia szybko się psują i z tego względu już po krótkim czasie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Miód takim produktem nie jest. Najczęściej jego trwałość podaje się jako 36 miesięcy od miodobrania, a więc jest produktem długoterminowym.
Teraz już wiemy, że na etykiecie z miodem powinniśmy zastosować datę minimalnej trwałości, którą oznacza się następująco:
- „Najlepiej spożyć przed …” – gdy zawiera oznaczenie dnia,
- „Najlepiej spożyć przed końcem …” – w innych przypadkach.
W pierwszym przypadku data składa się z dnia, miesiąca i ewentualnie roku, w takiej kolejności oraz w niekodowanej formie. Jeśli trwałość produktu nie przekracza trzech miesięcy, wystarczy oznaczenie dnia oraz miesiąca (bez podania roku). W odniesieniu do produktów, których trwałość przekracza trzy miesiące, lecz nie przekracza 18 miesięcy, wystarczy oznaczenie miesiąca oraz roku, natomiast w przypadku produktów, których trwałość przekracza 18 miesięcy (a więc również miodu), wystarczy oznaczenie roku.
Reasumując, na etykiecie z miodem stosujemy datę minimalnej trwałości, oznaczając ją poprzez wpisanie tylko roku (najczęśćiej doliczając 3 lata od miodobrania) poprzedzone sformułowaniem: „Najlepiej spożyć przed końcem...”.
Jeśli wpiszecie w tym miejscu datę dzienną, to organ kontrolujący może próbować zakwestionować ten sposób znakowania produktu. W praktyce jednak nie słyszeliśmy o nałożeniu kary w takim przypadku, a jedynie nakazaniu zmiany oznakowania miodu na poprawne.
Źródło: ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1169/2011