Europejska Konferencja Miodosytników – druga edycja
Zdjęcie: Grupa zwiedzająca Miodosytnię Imbiorowicz Autor: Michał Piątek
15-18 listopada doszło do szeregu wydarzeń w ramach drugiej Europejskiej Konferencji Miodosytników. Wydarzenie to w tym roku zgromadziło łącznie ok. 120 uczestników z 21 krajów. Głównym organizatorem tego corocznego wydarzenia jest Kings of Mead. Tegoroczna edycja odbyła się przy współpracy z EMMA (Europejskie Stowarzyszenie Miodosytników) oraz Poznańskimi Targami Piwnymi.
Serce europejskiego miodosytnictwa bije w Polsce
– Udało się nam w tym roku zgromadzić szerokie grono miodosytników i pszczelarzy nie tylko z Europy, ale nawet z USA. Rynek miodu pitnego stale rośnie, a w najbliższych latach spodziewałbym się raczej przyspieszenia tej tendencji niż odwrócenia – mówił w Poznaniu Rafał Górecki z Kings of Mead. Na to, że miał rację, wskazują dane liczbowe zaprezentowane przez Vicky Rowe z Amerykańskiego Stowarzyszenia Miodosytników.
– W pierwszym dziesięcioleciu dwudziestego wieku w USA działalność zainaugurowało 92 nowych zakładów wytwarzających miody pitne. To zdumiewające, bo na przestrzeni całego XX wieku funkcjonowało ich tylko 64. Dynamika wzrostu rynku stale jednak przyspiesza. W przedziale lat 2011-2014 powstały kolejnych 106 zakładów a w latach 2015-2017 118 miodosytni. Możemy obecnie przyjąć, że co tydzień w Stanach Zjednoczonych pojawiają się 1-2 nowe zakłady, które z miodu wytwarzają miód pitny kierowany głownie na lokalne rynki – mówiła szefowa AMMA. Ta rewolucja wydarzy się także w Polsce, jestem tego pewien. Najlepiej świadczy o tym liczba nadesłanych do nas trunków do konkursu zarówno domowych miodów pitnych jak i profesjonalnych. Ogółem było ich ok. 220 – informował Krzysztof Jarek, Kings of Mead. Europejska Konferencja Miodosytników była najważniejszym wydarzeniem w branży w Europie i być może na świecie. Obie dotychczasowe edycje miały miejsce w Polsce i to raczej nie powinno się zmienić.
Zdjęcie: Rafał Górecki (z lewej) i Krzysztof Jarek, obaj Kings of Mead. Autor: Michał Piątek
Po co to wszystko?
– Uwielbiam miód pitny. Dziwi mnie, że jego udział w rynku napojów alkoholowych w Polsce jest tak mały. Wziąłem sobie za cel popularyzację tego trunku. Przed nami wiele pracy edukacyjnej. Jak pić miód, jak wybrać ten który najlepiej spełni nasze oczekiwania, gdzie go kupować – to tylko niektóre z ważnych pytań na które wielu Polaków i Europejczyków nie umiałoby pewnie odpowiedzieć. Daleka droga przed nami. Chciałbym też pomagać pszczelarzom, którzy myślą o uruchomieniu niewielkiej miodosytni przy pasiece. Podjęliśmy już nawet pewne działania w tym kierunku – mówił Mateusz Błaszczyk, inicjator Europejskiej Konferencji miodosytników, członek Kings of Mead.
Zdjęcie: Mateusz Błaszczyk z Kings of Mead podczas poznańskiej preleksji. Autor: Michał Piątek
Jak dowiedzieć się więcej?
Jedną z możliwości pogłębienia wiedzy na temat niedawnej konferencji jest obejrzenie załączonego filmu. Na nim przedstawiciele Kings of Mead dzielą się dużą pulą informacji o krajowym, europejskim i światowym rynku miodu. Inną lektura czasopisma Pasieka. Na jego łamach już niedługo ukaże się szczegółowa relacja z tego wydarzenia.
Zdjęcie: Wizyta w mniodosytni Pasieka Jaros Autor: Michał Piątek
Michał Piątek z pasieki Pogodny Piątek